Czego wymagają firmy ubezpieczeniowe

2010-01-19 1:00

Nie ma zabezpieczeń, które dadzą nam stuprocentowe poczucie bezpieczeństwa, ale możemy się postarać, aby utrudnić zadanie złodziejowi. Mniejsze ryzyko to również niższa cena ubezpieczenia mienia od kradzieży.

Czego wymagają firmy ubezpieczeniowe
Autor: Jupiterimages Czego wymagają firmy ubezpieczeniowe

Polisa zabezpiecza nas przed stratami, ale dobrze jest ją połączyć z innymi środkami.

 

Zastosowane w domu zabezpieczenia będą miały istotny wpływ na cenę ubezpieczenia go w zakresie ryzyka kradzieży z włamaniem. Z punktu widzenia ubezpieczycieli zabezpieczenia można podzielić na dwie grupy:

  • bezwzględnie wymagane dla zawarcia umowy ubezpieczenia;
  • dodatkowe, dzięki którym można otrzymać zniżkę w składce.

Do zabezpieczeń bezwzględnie wymaganych należą oczywiście zamki w drzwiach. Z reguły konieczne są co najmniej dwa zamki wielozapadkowe (na przykład typu YALE). Niektóre firmy wymagają również, aby co najmniej jeden z nich miał atest. Przy ubezpieczeniu zawieranym na wyższe sumy lub obejmującym przedmioty o szczególnym charakterze (na przykład dzieła sztuki) zdarza się też, że ubezpieczyciel wymaga zabezpieczenia okien (krat, szyb antywłamaniowych lub rolet).

Wśród dodatkowych zabezpieczeń, za które można otrzymać zniżkę, należy wymienić przede wszystkim drzwi antywłamaniowe, zabezpieczenia okien, alarm lokalny i monitoring. Na przykład za drzwi antywłamaniowe (w większości firm tylko te, które mają atest) oraz bezpieczne okna można uzyskać zniżkę – w zależności od zakładu ubezpieczeń – wynoszącą od 10 do 30% składki rocznej. Za alarm z monitoringiem można otrzymać nawet do 60% zniżki.

Uwaga! Ważne jest, aby zabezpieczenia były sprawne i odpowiednio konserwowane.Jeżeli w przypadku szkody okaże się, że zabezpieczenia mieszkania były niesprawne, zostały zdemontowane lub nie zostały zastosowane w chwili włamania, w dodatku ich brak przyczynił się do powstania lub zwiększania rozmiaru szkody, to ubezpieczyciel może odmówić.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.