RPO chce zmian w zwolnieniu od PIT wydatków na cele mieszkaniowe

2015-09-15 12:46

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uwzględniają w katalogu wydatków na cele mieszkaniowe kwot wniesionych do spółdzielni jako wkład mieszkaniowy w związku z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany przepisów w tej kwestii.

Mieszkanie deweloperskie
Autor: Mariusz Bykowski Jeżeli kupiłeś mieszkanie deweloperskie z wadę fizyczną lub prawną, przysługują Ci prawa z tytułu rękojmi

W piśmie skierowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich do ministra finansów Rzecznik wskazał na niekorzystne dla podatników skutki braku w katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe – określonym w art. 21 ust. 25 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kwot wniesionych do spółdzielni jako wkład mieszkaniowy w związku z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego (dalej TBS).

Nabycie praw do lokalu TBS a opłaty wniesione na rzecz spółdzielni

Obecnie w katalogu wydatków na cele mieszkaniowe, które uprawnia do skorzystania ze wskazanego wyżej zwolnienia podatkowego nie ma kwot wniesionych do spółdzielni jako wkład mieszkaniowy w związku z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego (dalej: TBS).

Art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od tego podatku dochody ze sprzedaży nieruchomosci lub praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia sprzedaży, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.

Czy trzeba nabyć spółdzielcze prawo do lokalu mieszkaniowego, aby zamieszkać w lokalu TBS?

Powoduje to, że osoby, które z jakichś przyczyn są zmuszone sprzedać dotychczasowe mieszkanie i zamieszkać w lokalu wynajmowanym od TBS bądź nabyć spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkaniowego, pozostają w gorszej sytuacji w stosunku do osób, które spełniają warunki do zwolnienia określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji ci podatnicy, którzy wnieśli kwoty do spółdzielni jako wkład mieszkaniowy w związku z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego (dalej: TBS) nie mogąc skorzystać z omawianego zwolnienia mają zaległość podatkową, której często nie są w stanie spłacić.

W rezultacie Rzeczniku Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów o podjęcie prac legislacyjnych, mających na celu rozszerzenie katalogu wydatków uprawniających do zwolnienia podatkowego, zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o osoby, które wniosły kwoty do spółdzielni jako wkład mieszkaniowy w związku z nabyciem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

16.09.2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.