| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Pożyczka a kredyt gotówkowy - jaka jest między nimi różnica?

Pożyczka a kredyt gotówkowy - jaka jest między nimi różnica?

Wyjaśniamy, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym. Dowiedz się, jakie formalności należy załatwić aby zaciągnąć kredyt, a jakie pożyczkę.

Kredyt gotówkowy tylko w banku

Wniosek o kredyt można złożyć tylko w banku. Jednak nie każdy może go tak łatwo dostać – należy spełnić określone wymogi i warunki, które w bankach są różne. Dzieje się to zgodnie z regulacjami prawnymi. Kredyt podlega nie tylko Ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która odnosi się między innymi do pożyczek, lecz także przepisom Prawa bankowego, a to w art. 5 jasno informuje, że kredyt jest „czynnością bankową”, więc tylko banki mają prawo go udzielać.

Pożyczkę z kolei można nabyć prawie wszędzie, tzn. w bankach, SKOK-ach, firmach pożyczkowych czy nawet u osoby fizycznej: przyjaciela czy kuzyna. Jedyny warunek, jaki musi ona spełnić, to dysponowanie odpowiednią gotówką i chęć pożyczenia jej.

Szukasz gotówki na instalacje? Wnioskuj online!

Formalności związane z kredytem i z pożyczką

Pożyczając środki od znajomego lub kogoś z rodziny, nie musisz mieć tego udokumentowanego na piśmie.

Kredytowanie w banku nie odbędzie się jednak bez podpisania stosownego dokumentu. Oczywiście jest na to odpowiedni artykuł. Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego każda umowa kredytowa musi zostać zawarta na piśmie.

Muszą w niej również być zawarte następujące informacje, potwierdzające jej ważność:

  • strony umowy,
  • kwota kredytu,
  • waluta kredytu,
  • termin i zasady spłaty,
  • koszty kredytu,
  • cel, na jaki pożyczamy pieniądze.

Jeśli przyjrzymy się procedurom związanym z wzięciem pożyczki, będzie tu nieco inaczej. Jeśli jej kwota jest niższa niż 500 zł, cały proces może wtedy obejść się bez umowy pisemnej – wystarczy np. tylko ta słowna. Wyższe kwoty zobligują zaś do zawarcia umowy na piśmie, chociaż nie na tak rygorystycznych zasadach jak przy kredytach.

Ustalenie i spisanie jasnych reguł będzie zaś dobrym zabezpieczeniem na przyszłość, by w razie nieoczekiwanego zwrotu akcji można było sprawiedliwie rozstrzygnąć, która strona ma rację.

Cel finansowania

Podczas wnioskowania o kredyt musisz być przygotowany na pytanie konsultanta o powód zapożyczenia. Celów finansowania może być wiele – zakupy, remont mieszkania, wycieczka do egzotycznych krajów, nowe auto czy spłata pozostałych kredytów. Jednak gdy cel nie będzie jasno określony lub będzie ich zbyt wiele, na kredyt nie mamy co liczyć. Wtedy bank zaproponuje Ci jedynie pożyczkę. Firma pożyczkowa czy SKOK o powód pożyczenia środków nie zapyta. To instytucje, które nie wymagają tylu formalności co bank.

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z dodatkowymi opłatami

Wzięcie kredytu bankowego wiąże się z pokryciem dodatkowych opłat. Wraz z pożyczoną kwotą będziesz zobowiązany oddać również odsetki, pokryć koszty prowizji za udzielenie finansowania i coraz częściej również koszty ubezpieczenia. Zdarza się, że koszty dodatkowe będą niewiele niższe niż kwota kredytu.

Przegląd kredytów na wymarzony ogród – porównanie na email

Kiedy bank może zaproponować pożyczkę gotówkową

Jeśli klient nie spełni wymogów kredytowych, bank zapewne zaproponuje mu ratalną pożyczkę gotówkową. Kolejna opcja, to pożyczka bez podpisania umowy, bez określonego celu, konkretnej wysokości oraz terminu spłaty. Mowa tu o kredycie odnawialnym, który mimo występującego w nazwie słowa „kredyt” jest zwyczajną pożyczką. Terminy więc bywają mylne.

Koszty pożyczki

Pożyczki rządzą się swoimi prawami. Jakimi? Jej koszty ustala osoba, która pożycza. W praktyce oznacza więc to, że mogą być one wyższe niż w banku (np. w przypadku tzw. "chwilówek") lub niższe, a nawet zerowe. Jest to uzależnione od warunków ustalonych z pożyczkodawcą. Oczywiste jest to, że firmy pożyczkowe liczą na zarobek, a co za tym idzie pobierają od klientów gigantyczne opłaty, które przewyższają koszt kredytu bankowego. Możesz jednak pożyczyć środki od przyjaciela czy kuzyna, który nie naliczy kosmicznych odsetek i nie będzie nalegał na szybki termin zwrotu.

Przegląd kredytów na wymarzony ogród – porównanie na email
WARTO WIEDZIEĆ

Definicja „kredytu” w języku finansowym jest pojęciem węższym niż „pożyczka”

Określa ona tylko finansowanie zaciągnięte w banku na konkretnych zasadach ustalonych przez instytucję. Niezbędna jest tu umowa przypieczętowana podpisem zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy. Bez względu na to, na jaki produkt ostatecznie się zdecydujesz, powinieneś dokładnie przeczytać umowę oraz porównać koszty zobowiązania. Niezbędne mogą okazać się np. porównywarki finansowe, Tabele Opłat i Oprocentowania banków oraz sami doradcy bankowi.

Pomoc dla frankowiczów. Jakie rozwiązania proponuje Prezydent, a jakie posłowie PO?

Prezydent chce, aby pomoc dla kredytobiorców kredytów hipotecznych, który...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest...

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego...

Problemy z kredytem we frankach. Przewalutowanie,...

Wiele osób spłacających kredyt zaciągnięty we frankach, znalazło się w trudnej sytuacji w związku z...

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Ranking kredytów hipotecznych – kwiecień 2016....

Marzysz o kupnie domu lub mieszkania? Nasi klienci chcą zrealizować taką inwestycję w Toruniu, a eksperci...

Dom od dewelopera. Jak kupić dom na rynku...

Dom od dewelopera to dobre wyjście, jeśli nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale...