| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kupno domu na kredyt. Co daje promesa kredytowa?

Kupno domu na kredyt. Co daje promesa kredytowa?

Promesa kredytowa to potwierdzenie posiadania zdolności kredytowej i przyrzeczenie przez bank, że po spełnieniu określonych w promesie warunków klientowi zostanie udzielony kredyt. Dzięki promesie kredytowej unikniesz sytuacji, w której nagle okazuje się, że masz upatrzony dom, a nie masz zdolności kredytowej.

Murator pomaga

 

Przymierzając się do kupna domu, najlepiej zacząć od sprawdzenia, jaka jest nasza zdolność kredytowa, czyli jakiej wysokości kredyt jesteśmy w stanie spłacić i w jakim czasie. Dowiemy się wówczas, na jaki dom nas stać.

Czy doradca kredytowy określi naszą zdolność kredytową?

Niestety, wstępna informacja o zdolności uzyskana u doradcy w banku może różnić się od tej ostatecznej, ustalonej w trakcie analizy wniosku kredytowego. Żeby uniknąć takiej sytuacji, można wystąpić o promesę kredytową.

Co to jest promesa kredytowa?

Promesa kredytowa jest to potwierdzenie posiadania zdolności kredytowej i przyrzeczenie przez bank, że po spełnieniu określonych w promesie warunków klientowi zostanie udzielony kredyt. Promesa zazwyczaj ma 30-dniowy termin ważności, a jej koszt to w zależności od banku od 250 do 500 zł. Czas wydania to na ogół dwa-trzy dni.

Ze względu na krótki okres ważności promesy najpierw powinniśmy znaleźć interesującą nas nieruchomość, a dopiero później, przed podpisaniem umowy przedwstępnej – jeśli potrzebne będzie potwierdzenie posiadanej zdolności – możemy wystąpić o promesę.

Sprawdź również: Promocje banków. Na co uważać w promocjach kredytów hipotecznych?

WAŻNE

Sprawdzając zdolność kredytową, powinniśmy podać doradcy wysokość dochodu bez ewentualnych premii (banki nie wyliczają ich do zdolności) i wskazać wszystkie istniejące zobowiązania.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kredyt na mieszkanie z 20% wkładem własnym. Jak...

Osoby, które od stycznia 2017 roku będą chciały wziąć kredyt na mieszkanie, muszą się liczyć z...

Pomoc dla frankowiczów. Jakie rozwiązania...

Prezydent chce, aby pomoc dla kredytobiorców kredytów hipotecznych, który zaciągnęli go...

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Program Mieszkanie dla młodych - koniec z...

15 marca 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.