| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest korzystnym rozwiązaniem?

Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest korzystnym rozwiązaniem?

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Polityczne obietnice pomocy pokrzywdzonym frankowiczom związane z przewalutowaniami ich kredytów przez banki, o których tyle słyszeliśmy w czasie wyborów do sejmu, były o tyleż efektowne co… zupełnie nieprzemyślane. Dlaczego? I co stałoby się, gdyby ten plan rzeczywiście wszedł w życie? Specjaliści odpowiadają.

W obliczu niebagatelnych kosztów przewalutowań, banki, które są jednym z głównych czynników rozwoju naszej gospodarki, zmuszone byłyby do radykalnej zmiany cenników swoich usług. To z kolei nierozerwalnie łączyłoby się ze spadkiem tempa rozwoju gospodarczego – najbardziej prominentni klienci, a więc inwestorzy i osoby fizyczne, znacznie rzadziej decydowaliby się na drogi kredyt. Ponadto wdrażanie takich, dość wątpliwych w swojej skuteczności, rozwiązań nie przyczyniłoby się także do poprawienia wizerunku naszego kraju za jego granicami czy zachęcenia potencjalnych zagranicznych inwestorów.

Odchodząc od kredytów we frankach - poza frankowiczami mamy co najmniej kilka innych pokrzywdzonych grup społecznych, które mogłyby domagać się pomocy finansowej od rządu, jeżeli idziemy tym samym tokiem myślenia i chcemy wspierać „poszkodowanych” przez rynek i polską gospodarkę. Dość wymienić choćby:

  • inwestorów giełdowych – niektórzy z nich przecież zainwestowali w spółki Skarbu Państwa (przykładem może być JSW), które przez fatalne zarządzanie odnotowały ogromne spadki na giełdzie,
  • przedsiębiorców – którzy byli zmuszeni zamknąć swoje firmy ze względu na koszty związane z ich prowadzeniem (składki do ZUS, stawki podatków, koszty zatrudnienia…),
  • wszystkich, którzy chcieli zaoszczędzić na lokatach ze zmiennym oprocentowaniem, a teraz, patrząc na rekordowo niskie stopy procentowe, gorzko się rozczarowują.

Ci, o których mowa, także mogliby wyjść na ulice. W tym miejscu należy jednak zadać sobie kilka ważnych pytań, które kwestie roszczeń i ich spełniania mogą znacznie ułatwić. Czy osoby, o których mowa, wiedziały o ryzyku związanym z inwestycją? Czy w ich przypadku wybranie innego rozwiązania było możliwe? I wreszcie – czy te osoby mogły uchronić się przed niekorzystnymi skutkami rynkowymi?

Odpowiadając na nie, dochodzimy do wniosku, że inwestor giełdowy nie był zmuszony inwestować w spółki Skarbu Państwa, a jeśli było inaczej – mógł zadbać o swoje zabezpieczenia (w czym pomogłaby mu tzw. „krótka sprzedaż”, czyli zajęcie odwrotnej pozycji w inwestycji). Przedsiębiorca natomiast nie musiał wybierać Polski na prowadzenie swojej działalności, mógł też zoptymalizować koszty związane z podatkami. A co z posiadaczami lokat? Odpowiedzią jest oprocentowanie stałe zamiast zmiennego, które w konsekwencji dałoby im większe, a przede wszystkim pewne zyski.

Wracając do frankowiczów, czy rzeczywiście nie mają innych rozwiązań poza przewalutowaniem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule na stronie: Kredyt we frankach – jak obniżyć jego koszt

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont  – luty 2016

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont...

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu eksperci...

Pożyczka a kredyt gotówkowy - jaka jest między...

Wyjaśniamy, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym. Dowiedz się, jakie...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych –...

Wiosna to najlepszy czas na drobne remonty. Jeśli zatem na twojej liście rzeczy do zrobienia jest np....

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Podatek bankowy wchodzi w życie. Co to oznacza...

Od 1 lutego 2016 roku zacznie obowiązywać ustawa o podatku bankowym. Czy koszty podatku zostaną przeniesione...

Program MdM skończy się w 2018 roku. Co rząd...

Rząd nie planuje przedłużenia funkcjonowania programu MdM. Według ustawy, która go wprowadziła, ma on...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.