| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest korzystnym rozwiązaniem?

Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest korzystnym rozwiązaniem?

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Polityczne obietnice pomocy pokrzywdzonym frankowiczom związane z przewalutowaniami ich kredytów przez banki, o których tyle słyszeliśmy w czasie wyborów do sejmu, były o tyleż efektowne co… zupełnie nieprzemyślane. Dlaczego? I co stałoby się, gdyby ten plan rzeczywiście wszedł w życie? Specjaliści odpowiadają.

W obliczu niebagatelnych kosztów przewalutowań, banki, które są jednym z głównych czynników rozwoju naszej gospodarki, zmuszone byłyby do radykalnej zmiany cenników swoich usług. To z kolei nierozerwalnie łączyłoby się ze spadkiem tempa rozwoju gospodarczego – najbardziej prominentni klienci, a więc inwestorzy i osoby fizyczne, znacznie rzadziej decydowaliby się na drogi kredyt. Ponadto wdrażanie takich, dość wątpliwych w swojej skuteczności, rozwiązań nie przyczyniłoby się także do poprawienia wizerunku naszego kraju za jego granicami czy zachęcenia potencjalnych zagranicznych inwestorów.

Odchodząc od kredytów we frankach - poza frankowiczami mamy co najmniej kilka innych pokrzywdzonych grup społecznych, które mogłyby domagać się pomocy finansowej od rządu, jeżeli idziemy tym samym tokiem myślenia i chcemy wspierać „poszkodowanych” przez rynek i polską gospodarkę. Dość wymienić choćby:

  • inwestorów giełdowych – niektórzy z nich przecież zainwestowali w spółki Skarbu Państwa (przykładem może być JSW), które przez fatalne zarządzanie odnotowały ogromne spadki na giełdzie,
  • przedsiębiorców – którzy byli zmuszeni zamknąć swoje firmy ze względu na koszty związane z ich prowadzeniem (składki do ZUS, stawki podatków, koszty zatrudnienia…),
  • wszystkich, którzy chcieli zaoszczędzić na lokatach ze zmiennym oprocentowaniem, a teraz, patrząc na rekordowo niskie stopy procentowe, gorzko się rozczarowują.

Ci, o których mowa, także mogliby wyjść na ulice. W tym miejscu należy jednak zadać sobie kilka ważnych pytań, które kwestie roszczeń i ich spełniania mogą znacznie ułatwić. Czy osoby, o których mowa, wiedziały o ryzyku związanym z inwestycją? Czy w ich przypadku wybranie innego rozwiązania było możliwe? I wreszcie – czy te osoby mogły uchronić się przed niekorzystnymi skutkami rynkowymi?

Odpowiadając na nie, dochodzimy do wniosku, że inwestor giełdowy nie był zmuszony inwestować w spółki Skarbu Państwa, a jeśli było inaczej – mógł zadbać o swoje zabezpieczenia (w czym pomogłaby mu tzw. „krótka sprzedaż”, czyli zajęcie odwrotnej pozycji w inwestycji). Przedsiębiorca natomiast nie musiał wybierać Polski na prowadzenie swojej działalności, mógł też zoptymalizować koszty związane z podatkami. A co z posiadaczami lokat? Odpowiedzią jest oprocentowanie stałe zamiast zmiennego, które w konsekwencji dałoby im większe, a przede wszystkim pewne zyski.

Wracając do frankowiczów, czy rzeczywiście nie mają innych rozwiązań poza przewalutowaniem? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule na stronie: Kredyt we frankach – jak obniżyć jego koszt

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych na remont  – luty 2016

Lutowy ranking kredytów gotówkowych na remont mieszkania gotowy! W tym miesiącu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Program MdM skończy się w 2018 roku. Co rząd...

Rząd nie planuje przedłużenia funkcjonowania programu MdM. Według ustawy, która go wprowadziła, ma on...

Podatek bankowy wchodzi w życie. Co to oznacza...

Od 1 lutego 2016 roku zacznie obowiązywać ustawa o podatku bankowym. Czy koszty podatku zostaną przeniesione...

Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2016

89,4 tys. zł – tyle w okresie 30 lat wyniesie całkowity koszt kredytu w Banku BPH, który zajął I...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.