| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kredyt nie tylko dla etatowców

Kredyt nie tylko dla etatowców

Jeszcze kilka lat temu warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego była umowa o pracę na czas nieokreślony. Dzisiaj banki nie są już tak restrykcyjne i akceptują dochody z różnych źródeł.

Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby uzyskujące dochody z innych źródeł niż umowa o pracę. Wielu z nas wykonuje usługi dla więcej niż jednego pracodawcy, dlatego banki zaczęły bardziej przychylnie podchodzić do różnego rodzaju form osiągania dochodu. Niestandardowym, ale akceptowanym przez banki źródłem dochodu są:

 • umowy-zlecenia;
 • umowy o dzieło;
 • umowy najmu lokalu;
 • kontrakty;
 • działalność gospodarcza;
 • rozliczana w formie ryczałtu czy karty podatkowej;
 • alimenty.

Możliwość udzielenia kredytu w przypadku dochodów z powyższych źródeł uzależniona jest przede wszystkim od polityki, jaką prowadzi bank.

Wolne zawody

Obecnie łatwiej otrzymać kredyt osobom wykonującym wolny zawód. Szczególnym zaufaniem cieszą się zawody takie jak:

 • dziennikarze;
 • prawnicy;
 • architekci;
 • lekarze medycyny;
 • lekarze weterynarii;
 • trenerzy czy psychologowie.

Kredyty dla osób wykonujących wolne zawody są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż standardowa oferta, ale w zamian banki są bardziej elastyczne i wymagają mniej dokumentów. Oczywiście w każdym przypadku można zastosować weryfikację zdolności kredytowej i w zależności od wyboru procedury (patrz ramka) otrzymać odpowiednią ofertę cenową. Należy pamiętać, że przy procedurze standardowej bank zażąda od klienta więcej dokumentów. Oferta banków przy kredytach na oświadczenie obejmuje kredyt na kwotę od 50 do 70% wartości nieruchomości. To ograniczenie jest spowodowane przez większe ryzyko ponoszone przez bank.

WARTO WIEDZIEĆ

Prosta ocena zdolności kredytowej
Zazwyczaj przy określeniu zdolności kredytowej banki opierają się na oświadczeniu klienta o wysokości uzyskiwanego dochodu bez okazywania PIT-ów. Wymagają natomiast dokumentu uprawniającego do wykonywania określonego zawodu, dokumentów nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu, a także – w przypadku przedsiębiorców – dokumentów rejestracyjnych firmy i zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i ze składkami ZUS. Uproszczona forma badania zdolności kredytowej oparta na oświadczeniu klienta o dochodzie pozwala na zaciągnięcie kredytu w przypadku posiadania już innych kredytów lub obciążenia dużymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, co miałoby wpływ na zdolność kredytową przy standardowej procedurze jej oceny.

Działalność gospodarcza

Nawet jeżeli firma dobrze prosperuje i szybko się rozwija, jej właściciel nie uzyska kredytu hipotecznego, jeśli prowadzi działalność od pół roku. Standardowo banki wymagają prowadzenia firmy co najmniej od 12 miesięcy. Lepiej są traktowane osoby, które otworzyły działalność gospodarczą, przechodząc na tzw. samozatrudnienie w ramach współpracy z tą samą firmą, dla której pracowały wcześniej na etacie. Takie osoby mogą liczyć na uzyskanie kredytu już po trzech miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Umowa-zlecenie i umowa o dzieło

Bez problemu mogą otrzymać kredyt hipoteczny również osoby czerpiące dochody z tytułu umowy o dzieło i umowy-zlecenia. Najbardziej liberalne banki wliczają tak dochód do zdolności kredytowej już po sześciu miesiącach jego uzyskiwania, a bardziej restrykcyjne wymagają co najmniej 12 miesięcy. Sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest też przyjmowanie przez banki w przypadku umów-zleceń i umów o dzieło oświadczeń klientów o realnych kosztach realizacji tych umów, by ich dochód dyspozycyjny był wyższy.

Kontrakty

Kontrakty menedżerskie i marynarskie zwykle są akceptowanym przez banki źródłem dochodów. Muszą być tylko prowadzone od co najmniej kilkunastu miesięcy (najbardziej restrykcyjny warunek to minimum pięcioletni staż pracy w przypadku marynarzy). Banki często dodatkowo wymagają dostarczenia książeczek żeglarskich, kontraktów z armatorami oraz wyciągów bankowych potwierdzających wpływ wynagrodzenia.

Dochód z zagranicy

Zwłaszcza w ostatnich latach wielu Polaków pracuje za granicą. Do niedawna uzyskanie kredytu w takiej sytuacji było bardzo kłopotliwe i wiązało się z koniecznością wniesienia dużego wkładu własnego. Banki obawiały się, że proces ewentualnej windykacji z pensji będzie bardzo utrudniony, więc ostrożnie podchodziły do tego typu źródeł zarobkowania. Od pewnego czasu coraz więcej z nich umożliwia wnioskowanie o kredyt hipoteczny (nawet do 100% wartości nieruchomości) osobom zarabiającym poza granicami naszego kraju. Dotyczy to szczególnie rodaków zatrudnionych w krajach UE. Banki w wielu przypadkach mają przygotowane nawet zaświadczenia o zatrudnieniu w języku angielskim lub niemieckim, tak by proces wnioskowania o kredyt przebiegał sprawniej. Inne dokumenty wymagane w takim przypadku to zwykle kopia umowy o pracę oraz historia rachunku potwierdzająca wpływy wynagrodzenia. O ile akceptacja dochodów polskich klientów z zagranicy nie dziwi, o tyle pewnym zaskoczeniem może być to, że istnieją instytucje, które akceptują dochody obcokrajowców pracujących w swoich rodzimych krajach i udzielają im kredytów. Ci z nich, którzy chcą inwestować w nieruchomości w Polsce, mogą liczyć na finansowanie takiej transakcji kredytem w niektórych naszych bankach.

Alimenty

W niektórych bankach także alimenty traktowane są jako dodatkowe źródło dochodu, z zaznaczeniem, iż nie mogą to być alimenty płacone na małoletnie dziecko zgodnie z ustawowymi zasadami, tylko na byłego małżonka.
Pamiętaj! Banki nie akceptują jako źródła dochodów zasiłków ani dochodów osób zatrudnionych na okres próbny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do Doradcy Murator FINANSE - (22) 611 63 93 lub wypełnij formularz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pożyczka na budowę zamiast kredytu

Jeżeli bank odmówił Ci kredytu na budowę domu, a pieniądze chcesz pożyczyć od...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Program Mieszkanie dla młodych - koniec z...

15 marca 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach...

Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym: ile zapłacimy...

W ostatnich latach deweloperzy bili kolejne rekordy sprzedaży mieszkań, ale analitycy uspokajali, że ceny...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – marzec...

Wiosna jest idealnym momentem na zmiany! Zmiany są jednak kosztowne… Nasz marcowy ranking pożyczek i...