| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kredyt na remont domu

Kredyt na remont domu

Wiosna to dobry czas na porządki i... wszelkiego rodzaju przebudowy, remonty i modernizacje, które poprawią wygodę i funkcjonalność domu.

Remont warto rozsądnie zaplanować i od razu wykonać wszelkie niezbędne prace, nie odkładając niczego na potem. Nie od dziś bowiem wiadomo, że rozwiązania prowizoryczne są najbardziej trwałe.

Planując choćby drobną inwestycję w nieruchomość, trzeba się zastanowić nad wyborem niezbędnych materiałów budowlanych oraz przygotować orientacyjne zestawienie kosztów, które zamierzamy ponieść. Jeśli zgromadzone oszczędności nie wystarczą na realizację wszystkich zamierzonych prac, można się zwrócić o pomoc do banku, który korzystnie sfinansuje planowane przedsięwzięcie poprzez nisko oprocentowany kredyt hipoteczny. Banki udzielają takich kredytów nie tylko na kupno i budowę domu, ale także na przebudowę, rozbudowę, nadbudowę, adaptację pomieszczeń niemieszkalnych na cele mieszkalne oraz na remont domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.

Jak udokumentować remont

Przede wszystkim konieczne będzie przygotowanie kosztorysu oraz harmonogramu prac remontowych (trzeba będzie je dołączyć do wniosku kredytowego). Większość banków wymaga, aby sporządziła je osoba z uprawnieniami budowlanymi (może to być wykonawca remontu). Jest to istotne z tego względu, iż kredyt na remont domu jest wypłacany zawsze w transzach na podstawie przedłożonego wcześniej harmonogramu i kosztorysu oraz stanu zaawansowania robót. Kosztorys jest również podstawą kontroli postępu prac remontowych.

Kredyt na remont czy modernizację domu nie różni się zbytnio od tego na budowę. W przypadku budowy domu jest bezwzględnie wymagane pozwolenie na budowę, w przypadku zaś remontu – pozwolenie na użytkowanie danej nieruchomości bądź też potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia do użytkowania. Niezwykle ważny jest również dokument potwierdzający powierzchnię użytkową nieruchomości (na przykład projekt architektoniczny albo decyzja o wymiarze podatku od nieruchomości). Nie należy też zapominać o aktualnym odpisie z księgi wieczystej oraz wypisie (czasem też wyrysie) z rejestru gruntów, a także o dokumencie potwierdzającym podstawę nabycia praw do nieruchomości (na przykład akt notarialny nabycia albo postanowienie sądu o nabyciu spadku).

W przypadku remontu domu zawsze jest konieczne wykonanie operatu szacunkowego nieruchomości. Najczęściej zlecenia wyceny dokonuje bank, ale jeśli mamy zaprzyjaźnionego rzeczoznawcę, nie ma przeszkód, by to on oszacował wartość naszej nieruchomości. Ważne, by figurował na liście rzeczoznawców honorowanej przez bank, a operat szacunkowy nie był starszy niż sprzed sześciu miesięcy. Trzeba się zatem przygotować na wydatek w wysokości od 300 do nawet 900 złotych w zależności od banku.

Im szybciej zgromadzimy niezbędne dokumenty, tym krótszy będzie czas oczekiwania na decyzję kredytową. Trzeba mieć jedak na względzie, że na każdym etapie procesu kredytowego analityk bankowy może zażądać dodatkowych dokumentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń do Doradcy Murator FINANSE - (22) 611 63 93 lub wypełnij formularz

Stopy procentowe

Stopy procentowe to jeden z najważniejszych wskaźników ekonomicznych. To od nich w znacznym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom od dewelopera. Jak kupić dom na rynku...

Dom od dewelopera to dobre wyjście, jeśli nie masz czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej, ale...

Najchętniej kupowane mieszkania na rynku...

Jakie są najchętniej kupowane mieszkania na rynku pierwotnym? Deweloperzy podkreślają, że świetną sprzedaż...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Ranking pożyczek i kredytów gotówkowych – marzec...

Wiosna jest idealnym momentem na zmiany! Zmiany są jednak kosztowne… Nasz marcowy ranking pożyczek i...

Kredyt na mieszkanie z 20% wkładem własnym. Jak...

Osoby, które od stycznia 2017 roku będą chciały wziąć kredyt na mieszkanie, muszą się liczyć z...