| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Kredyt do spółki

Kredyt do spółki

Gdy nie masz wystarczająco wysokich dochodów, by samodzielnie uzyskać kredyt hipoteczny, możesz podwyższyć swoją zdolność kredytową, jeśli do zobowiązania dołączy się inna osoba.

Zanim bank przyzna kredyt, musi ocenić, czy będziemy w stanie go spłacić wraz z odsetkami – bada, czy po odjęciu od dochodów gospodarstwa domowego kosztów życia, wszystkich opłat stałych oraz obciążeń kredytowych wystarczy nam pieniędzy na spłatę raty.

Dla młodszych i starszych

Nie każdy bank pożyczy pieniądze na mieszkanie osobie młodej. Nieregularne dochody, niskie wynagrodzenie czy krótki okres pracy budzą niepokój wielu instytucji finansowych. Wtedy wyjściem jest znalezienie osoby, która doda swoje dochody do naszych. Osoba taka to współkredytobiorca. Podniesie to naszą zdolność kredytową i pozwoli uzyskać kredyt w niezbędnej wysokości. O kredyt hipoteczny można się ubiegać m.in. ze współmałżonkiem, partnerem, rodzicem, a także osobą trzecią – zupełnie niezwiązaną pokrewieństwem.

Uwaga! Należy pamiętać, że kredytobiorca i współkredytobiorca odpowiadają solidarnie za kredyt. Po podpisaniu umowy kredytowej mają do spłaty jedno wspólne zobowiązanie. Bank będzie wymagał regulowania należności tak samo od każdego z nich. Innym powodem wnioskowania o kredyt wraz z inną osobą może być chęć wydłużenia okresu spłaty. Jeśli o kredyt występują osoby w średnim wieku, maksymalny czas spłaty zazwyczaj to 70.-75. rok życia. Niektóre banki umożliwiają spłatę kredytu nawet do setnego roku życia, lecz wówczas wymagane będzie, by do kredytu przystąpiła osoba młodsza – suma jej wieku oraz okresu spłaty wyniesie zazwyczaj nie więcej niż 70 lat. Co ważne, banki przestały wyznaczać minimalny wiek dla osób występujących o kredyt mieszkaniowy. Jeszcze do niedawna trzeba było mieć ukończone 25 lat, żeby móc ubiegać się o kredyt. Dziś istotniejsze od daty urodzenia są dochody – wystarczy być pełnoletnim. Jednak nie wszystkie banki są tak liberalne i każdy według własnych procedur uwzględnia wiek współkredytobiorcy.

Uwaga na pułapki

Przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy należy pamiętać o tym, że bank będzie badał naszą łączną zdolność kredytową. Będą o niej decydowały koszty utrzymania współkredytobiorcy, jego rodziny oraz jego ewentualne zobowiązania. Jeśli ma z nami przystąpić do kredytu osoba o stosunkowo niskich dochodach, taka operacja nie przyniesie oczekiwanego efektu. Może się nawet zdarzyć, że przez niskie dochody współkredytobiorcy nasza zdolność kredytowa spadnie. Wpływ na ocenę zdolności kredytowej mają nie tylko dochody i zobowiązania osoby, z którą ubiegamy się o kredyt, ale też jej historia kredytowa, czyli sposób obsługi dotychczasowych zobowiązań względem banków.

Najprawdopodobniej bank nie udzieli kredytu, jeśli współkredytobiorca miał w niedalekiej przeszłości lub ma obecnie problemy z terminowym regulowaniem płatności. Dla osoby, z którą zaciągamy kredyt, przystąpienie do niego oznacza, że cała rata rzutuje też na jej zdolność kredytową. Jeśli współkredytobiorca będzie chciał w przyszłości wystąpić o inny kredyt, rata w całości będzie stanowiła jego obciążenie i zmniejszała możliwości kredytowania.

Kiedy po wsparcie?

Współkredytobiorca może być pomocny zarówno na etapie ubiegania się o kredyt, jak i w okresie spłaty. Kiedy podczas spłaty kredytu przydarzy się nam trudna sytuacja i np. stracimy źródło dochodów, aby regulować zobowiązania, możemy do kredytu (jeśli bank na to pozwoli, a osoba się zgodzi) przyłączyć współkredytobiorcę. Rozwiązanie takie jest korzystne i dla banku, i dla nas, ponieważ spłata kredytu zostanie zabezpieczona przez dochody współkredytobiorcy. Operacja przyłączenia do kredytu jest zwykle dosyć prosta do przeprowadzenia i wymaga jedynie aneksu do umowy. Można także, kiedy sytuacja się poprawi, odłączyć osobę od długu po uprzednim wyrażeniu zgody przez bank.

Bez względu na to, w jakim momencie do kredytu przystępuje kolejna osoba, wymagane przez bank dokumenty są takie same jak w przypadku każdego kredytu i zazwyczaj są to: dowód osobisty i drugi dokument tożsamości, dokumenty potwierdzające dochód (w przypadku umowy o pracę – zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu), wyciągi z kont osobistych i kart kredytowych oraz (ewentualnie) dokumenty potwierdzające rozdzielność majątkową czy orzeczenie o rozwodzie. Dodatkowo, jeśli współkredytobiorca ma żonę/męża, do kredytu będzie musiał przystąpić również współmałżonek, którego dochód także może być uwzględniany przy badaniu zdolności kredytowej i którego zobowiązania będą obciążać wszystkich kredytobiorców.

Współkredytobiorca zazwyczaj nie musi być współwłaścicielem nieruchomości. Jednak w niektórych bankach obowiązują procedury, zgodnie z którymi każdy kredytobiorca powinien być właścicielem nieruchomości, chyba że są to osoby z rodziny w linii prostej, czyli dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie (zstępni i wstępni).

Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Pożyczka a kredyt gotówkowy - jaka jest między...

Wyjaśniamy, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym. Dowiedz się, jakie...

Pomoc dla frankowiczów. Jakie rozwiązania...

Prezydent chce, aby pomoc dla kredytobiorców kredytów hipotecznych, który zaciągnęli go...

Kredyt hipoteczny a rozdzielność majątkowa. Czy...

Większość małżeństw ma wspólnotę majątkową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których osoby...

Ranking kredytów hipotecznych – luty 2016....

Prezentujemy najnowszy ranking kredytów hipotecznych. Całkowity koszt kredytu w kwocie 199 223 zł...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.