Konsolidacja kredytów. Na czym polega? Kiedy warto skorzystać z takiego rozwiązania?

2015-09-21 12:14

Spłacasz kilka kredytów? Masz problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań? Rozwiązaniem jest konsolidacja. Wyjaśniamy, kiedy opłaca się skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Konsolidacja kredytów
Autor: thinkstockphotos.com

Konsolidację kredytów kojarzymy zwykle z możliwością obniżenia miesięcznych obciążeń. Niestety nie ma nic za darmo. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z tego rozwiązania, warto dobrze policzyć wiążące się z nim koszty i benefity.

Czym jest konsolidacja?

Konsolidacja to połączenie kilku (często bardzo różnych) zobowiązań kredytowych w jedno. Nie należy jej mylić z refinansowaniem kredytu, które można stosować przy jednym kredycie.

Konsolidacja kredytów wiąże się z zaciągnięciem zupełnie nowego kredytu, którym spłacane są wcześniejsze zobowiązania. Zobowiązaniami tymi mogą być wszystkie kredyty i pożyczki, czyli m.in. pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty mieszkaniowe, a nawet zadłużenie na karcie kredytowej.

Z założenia rata kredytu konsolidacyjnego powinna być niższa od sumy rat wcześniejszych kredytów i to jest główny powód atrakcyjności tego produktu.

Konsolidacja kredytów – plusy i minusy

Uruchomienie kredytu konsolidacyjnego będzie korzystne, jeśli od zaciągnięcia wcześniejszych zobowiązań rynek zmienił się na tyle, że oferowane obecnie warunki kredytowania są znacznie lepsze od tych zapisanych w poszczególnych umowach konsolidowanych kredytów. Może być to również wygodny sposób na zapanowanie nad finansami przez osoby zapominalskie, którym trudno jest spamiętać terminy i wysokości spłacanych rat. Te bowiem zastępowane są jedną ratą, co jest nie tylko wygodne, ale i dodaje finansom przejrzystości.

Każdorazowo warto jednak dokładnie przeanalizować, czy konsolidacja w naszym przypadku będzie korzystna. W znacznej większości przypadków rzeczywiście jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób, które przytłacza wysokość miesięcznych zobowiązań. Jak już bowiem wspomnieliśmy, kredyt konsolidacyjny pozwala na obniżenie miesięcznej raty. Odpowiednio zastosowany może więc pomóc w ustabilizowaniu domowych finansów, a nawet wykaraskaniu się z problemów z płynnością.

Jak przebiega procedura uzyskania kredytu konsolidacyjnego

Sam proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny nie różni się od tej samej procedury realizowanej dla innych zobowiązań. Wyjątkiem jest tu konieczność udokumentowania wysokości kredytów i pożyczek, które podlegać mają konsolidacji. Co również ważne, środki przyznanego kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane bezpośrednio klientowi banku, a trafiają wprost na poczet spłaty, czyli na rachunki konsolidowanych zobowiązań.

Kiedy warto starać się o konsolidację

Zawsze wtedy, gdy mamy kilka kredytów, a ich łączne raty są zbyt wysokie na nasze możliwości. Kredyt konsolidacyjny powinien pomóc w redukcji obciążeń. Aczkolwiek warto zdawać sobie sprawę, że stanie się to zapewne kosztem wydłużenia okresu kredytowania oraz wyższym całkowitym kosztem takiego zobowiązania w porównaniu z kosztami dotychczasowych kredytów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.