| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Jak wybrać kredyt na budowę domu

Jak wybrać kredyt na budowę domu

Każdemu kredytobiorcy zależy przede wszystkim na znalezieniu jak najtańszej oferty kredytowej. Aby znaleźć korzystny kredyt na budowę domu, nie wystarczy jednak porównać wysokości oprocentowania w poszczególnych bankach.

Który kredyt najtańszy?

Na wysokość oprocentowania w większości banków składa się stopa referencyjna dla danej waluty i marża banku.

Wysokość stóp referencyjnych (WIBOR dla złotych, LIBOR i EURIBOR dla innych walut) codziennie się zmienia i zależy od sytuacji rynkowej. Oprocentowanie kredytów też się więc zmienia, ale zależnie od banku - co miesiąc, kwartał albo pół roku.

Wysokość marży zależy od decyzji banku. Kredyty hipoteczne należą do najtańszych, marże są tu znacznie niższe niż w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Wyższe stawki z reguły dotyczą kredytów walutowych. Każdy bank podaje wysokość marży w widełkach "od-do". To, jaką zaproponuje swojemu klientowi, zależy od kilku parametrów:

  • od kwoty kredytu,
  • wysokości wkładu własnego,
  • długości okresu kredytowania.

Przy wysokich kwotach kredytu (na przykład 300 tys. zł) czasami jest możliwość negocjowania wysokości marży. Ale znaczenie ma tu również wysokość dochodów kredytobiorcy (im wyższe i pewniejsze dochody, tym mniejsze ryzyko dla banku, więc marża może być niższa). Na obniżkę marży w niektórych bankach mogą liczyć klienci firm deweloperskich i spółdzielni mieszkaniowych współpracujących z bankiem. Warto mieć zagwarantowaną w umowie stałą marżę na cały okres spłaty.

W kilku bankach oprocentowanie jest ustalane nie na podstawie stóp rynkowych, ale decyzją zarządu banku. Nie należy się jednak obawiać, że gdy stopy rynkowe będą spadać, kredyty w tych bankach okażą się droższe. Silna obecnie konkurencja na rynku kredytów mieszkaniowych na to nie pozwala.

O koszcie kredytu decydują również prowizje pobierane za udzielenie kredytu, ewentualne przewalutowanie czy spłatę przed terminem określonym w umowie kredytowej. Dochodzi jeszcze opłata za wycenę nieruchomości wymaganą w wielu bankach przed wydaniem decyzji kredytowej.

Większość banków oferuje obecnie oprocentowanie kredytów na zbliżonym poziomie. Trzeba się więc przyjrzeć również pozostałym warunkom kredytu: prowizjom i innym opłatom, zasadom wyliczania zdolności kredytowej oraz zasadom wypłaty transz kredytu. Zanim pożyczymy pieniądze na budowę domu, musimy się zastanowić, co w naszej sytuacji jest najważniejsze.

Kredyt nie tylko dla etatowców

Jeszcze kilka lat temu warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego była umowa o pracę na czas...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Program MdM skończy się w 2018 roku. Co rząd...

Rząd nie planuje przedłużenia funkcjonowania programu MdM. Według ustawy, która go wprowadziła, ma on...

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2016

89,4 tys. zł – tyle w okresie 30 lat wyniesie całkowity koszt kredytu w Banku BPH, który zajął I...

Kredyt na mieszkanie z 20% wkładem własnym. Jak...

Osoby, które od stycznia 2017 roku będą chciały wziąć kredyt na mieszkanie, muszą się liczyć z...

Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Pomoc dla frankowiczów. Jakie rozwiązania...

Prezydent chce, aby pomoc dla kredytobiorców kredytów hipotecznych, który zaciągnęli go...

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...