| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Dopłaty państwa do kredytów mieszkaniowych

Dopłaty państwa do kredytów mieszkaniowych

Osoby, które utraciły pracę, mogą ubiegać się o dopłatę do kredytu. 5 sierpnia 2009 r. weszła bowiem w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Trzeba być zarejestrowanym

Na dopłatę do kredytu mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. Warunkiem otrzymania pomocy jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Wsparcie mogą też otrzymać małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek, który nie jest kredytobiorcą. Dla przykładu, o uzyskanie dopłaty może się ubiegać mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę.

Przez rok

Maksymalna dopłata do kredytu wynosi 1200 zł miesięcznie i jest wypłacana przez rok. Obejmuje spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami. Wnioski o dopłatę można składać do końca 2010 r. w urzędzie pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Decyzję o przyznaniu wsparcia oraz jego wysokość określa starosta. Pieniądze wypłaca Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na konto banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu.

Zwrot pieniędzy bez oprocentowania

Otrzymaną dopłatę trzeba zwrócić. Zwrot pieniędzy rozpoczyna się po 2 latach od ostatniej raty pomocy i jest rozłożony równomiernie na 8 lat. Pomoc państwa nie jest oprocentowana. W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej oddanie pieniędzy, starosta może odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.

Co jest ważniejsze - oprocentowanie czy prowizja?

Niektóre banki rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu, inne nie, ale za to oferują...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Program Mieszkanie dla młodych - koniec z...

15 marca 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach...

Ranking najlepszych kredytów gotówkowych na...

Potrzebujesz gotówki na remont swojego domu lub mieszkania? Przedstawiamy ranking najlepszych...

Kredyt we frankach - czy przewalutowanie jest...

Dla wielu osób spłata comiesięcznych rat kredytu we frankach jest dużym obciążeniem dla domowego...

Kredyt mieszkaniowy tylko z wkładem własnym....

Ubiegasz się o kredyt hipoteczny? Musisz posiadać wkład własny, który od 2016 roku wynosi aż 15%. To...

Bezpieczna i dochodowa inwestycja w...

W obecnych warunkach gospodarczych, istnieje wiele możliwości na zainwestowanie swoich dodatkowych...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.