Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują znowelizowane przepisy ustawy?

2015-11-05 15:43
Odrolninienie gruntów
Autor: Marcin Czechowicz

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem będzie potrzebna zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę przeznaczenia gruntu, a kiedy ta formalność nie będzie wymagana? Poznaj nowe przepisy.

Znowelizowane przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wprowadziły zwolnienie w określonych przypadkach z obowiązku każdorazowego uzyskiwania zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III. Chodzi o uchwaloną przez Sejm 10 sierpnia br. nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2015 poz. 1338)., która weszła w życie 10 października br.

Odrolnienie gruntów – kiedy nie jest potrzebna zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi?

W myśl zmienionych przepisów, nie jest wymagane uzyskanie zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi, na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:

  1. co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;
  2. położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
  3. położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,
  4. ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części.

5.11.2015

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają