| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Uciążliwy remont domu sąsiada. Kiedy sąsiad narusza prawo? Sposoby na uciążliwego sąsiada

Uciążliwy remont domu sąsiada. Kiedy sąsiad narusza prawo? Sposoby na uciążliwego sąsiada

Remont domu lub mieszkania sąsiada przedłuża sie w nieskończoność? Zobacz, jakie masz prawa i co możesz zrobić, kiedy remont sąsiedniej nieruchomości okazuje się zbyt uciążliwy.

Mieszkam w domu bliźniaczym. Niedawno zmienił się właściciel drugiej połowy i od razu przystąpił do remontu, który trwa już kilka miesięcy. Kucie, wiercenie odbywa się od rana do wieczora. Gdy zwróciłem mu uwagę, odpowiedział, że ma prawo hałasować od 6 do 22. Czy faktycznie muszę to znosić 16 godzin dziennie?

Odpowiedź

Jeśli hałasy mają miejsce w porze dziennej i nie zakłócają ciszy nocnej, to działania sąsiada trudno będzie zakwalifikować jako naruszanie prawa uzasadniające interwencję służb ochrony prawnej. Wprawdzie art. 51 Kodeksu wykroczeń przewiduje kary dla osób, które krzykiem, hałasem, alarmem zakłócają spokój, i to nie tylko w porze nocnej, jednak działanie sprawcy musiałoby być nacechowane złą wolą oraz wywoływać obiektywnie negatywne przeżycia psychiczne bliżej nieoznaczonych osób, aby spotkały się z reakcją właściwych służb.

W przypadku hałasów związanych z remontem domu jednorodzinnego trudno będzie postawić takie zarzuty, ale może warto spróbować zgłosić problem do straży miejskiej lub na policję (komisariat dzielnicowy). Służby te mogą przynajmniej dokonać sprawdzenia i upomnieć właściciela, że jego działania są niestosowne.

Poza tym, jak zwykle w takich sprawach, właściciel nieruchomości może wystąpić przeciwko sąsiadowi o zaniechanie naruszeń powodujących nadmierne utrudnianie korzystania z nieruchomości. Jednak z uwagi na tymczasowy charakter hałasów związanych z remontem nie ma sensu angażować w tę sprawę wymiaru sprawiedliwości, gdyż w sądzie trudno liczyć na szybkie rozstrzygnięcie sprawy.

Pozostaje napominanie sąsiada i uzgodnienie jakichś zasad zachowania, które zminimalizują uciążliwości.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Hydranty wewnętrzne - kiedy trzeba je montować?...

Zgodnie z przepisami ochrony przeciwpożarowej, w niektórych typach budynków należy zainstalować...

Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują...

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem...

Zasiedzenie służebności. Na czym polega i w...

Jeżeli ktoś korzysta z Twojego gruntu bez zgody czy orzeczenia sądu, to musisz jak najszybciej doprowadzić do...

Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.