Sąsiad pali w piecu śmieci. Czy można go zmusić do zmiany sposobu ogrzewania domu?

2010-12-15 11:35
Sąsiad pali w piecu śmieci. Czy można go zmusić do zmiany sposobu ogrzewania domu?
Autor: Paweł de Ville SE/EASYT NEWS

Właściciela domu nie możesz zmusić do zmiany sposobu ogrzewania, jeśli stosowane przez niego rozwiązania były dopuszczalne w momencie budowy domu i nie zabraniał ich miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jednak dym z komina jest bardzo uciążliwy dla sąsiadów i zanieczyszcza środowisko możesz zwrócić się do gminy lub inspekcji sanitarnej.

Zastosowane w budynku sposoby ogrzewania nie mogą powodować zanieczyszczenia środowiska, naruszać przepisów w zakresie usuwania odpadów i powodować nadmiernych uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości. Dlatego warto zwrócić się do gminy oraz inspekcji sanitarnej o zbadanie sprawy.

Co skontrolują urzędnicy gminy

Urzędnicy gminy mogą skontrolować przestrzeganie przepisów z zakresu ochrony środowiska, a także sprawdzić, czy właściciel nieruchomości wypełnia obowiązki w zakresie utrzymania porządku i czystości. Zazwyczaj kontrole ograniczają się do ustalenia, czy właściciel sąsiedniej działki ma zawartą umowę o wywóz nieczystości z odpowiednim przedsiębiorstwem, czy też spala śmieci w domowym piecu. Jeśli sąsiad wylegitymuje się stosowną umową, a na działce nie są składowane odpady, to prawdopodobnie na tym czynności gminy się zakończą.

Warto wiedzieć:

Co sprawdzi inspekcja sanitarna

Z kolei w zakresie działania państwowej inspekcji sanitarnej leży kontrola przestrzegania przepisów dotyczących higieny środowiska, w tym czystości powietrza atmosferycznego, a także utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości. Dlatego inspektorzy sanitarni mogą skontrolować dom i działkę.

Kontrole domów jednorodzinnych nie są jednak skuteczne, trudno bowiem stwierdzić naruszenie prawa, jeśli w momencie kontroli nie widać uciążliwości (nie ma dymu) lub emitowane zanieczyszczenia nie przekraczają norm dopuszczonych w przepisach.

Niezależnie od czynności właściwych organów administracji można zwrócić się do sąsiada o zaprzestanie działań, które ponad przeciętną miarę utrudniają korzystanie z nieruchomości sąsiednich. Takie działania mogą skutkować wniesieniem do sądu tak zwanego powództwa negatoryjnego w trybie art. 222 § 2 w związku z art. 144 Kodeksu cywilnego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają