| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Przed kupnem domu sprawdź koniecznie księgę wieczystą. Dlaczego?

Przed kupnem domu sprawdź koniecznie księgę wieczystą. Dlaczego?

W księdze wieczystej sprawdzisz, czy sprzedający jest faktycznie uprawniony do sprzedaży domu. Dowiesz się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń, takich jak najem, czy służebność, a także czy nieruchomość jest obciążona hipoteką na rzecz banku. Zweryfikujesz również powierzchnię domu i działki.

Murator pomaga

 

Jeśli korzystamy z usług pośrednika, wymagajmy od niego zebrania i zweryfikowania dokumentów związanych z nieruchomością. Ostrożności jednak nigdy za wiele! Najważniejszych kwestii dopilnujmy sami, zapoznając się z księgą wieczystą.

Kto może sprzedać dom

Sprawdzamy w księdze wieczystej (w dziale II), kto jest właścicielem. Jeśli wpisanych jest kilka osób, wszystkie muszą stawić się u notariusza. Gdy dom należy do majątku wspólnego małżonków, umowę sprzedaży muszą podpisać oboje. Jeżeli sprzedający jest rozwiedziony, trzeba upewnić się, że dokonano już podziału majątku (poświadcza to umowa notarialna lub orzeczenie sądu).

Czy nieruchomość jest wolna od obciążeń

Najlepiej, gdy w dziale III i IV księgi nie ma wpisów ograniczających rozporządzanie nieruchomością (takich jak najem, dożywocie, służebność) ani informacji o toczących się względem niej postępowaniach egzekucyjnych lub zabezpieczających.

Najczęstszym sposobem finansowania kupna i budowy domu jest jednak kredyt i wystawione na sprzedaż domy mogą być obciążone hipoteką na rzecz banku. Nie będzie to przeszkodą, jeśli zadbamy o właściwy przebieg transakcji (pomoże w tym notariusz) – nawet gdy sami zaciągamy kredyt na kupno tego domu.

Przy okazji sprzedaży musi nastąpić wykreślenie hipoteki dotyczącej kredytu udzielonego poprzedniemu właścicielowi. Inaczej wisiałaby nad nami groźba, że pewnego dnia komornik zajmie naszą nieruchomość.

Czy zgadza się powierzchnia działki i domu

To, czy parametry sprzedawanego domu i działki odpowiadają ofercie, sprawdzimy w księdze wieczystej (w dziale I) i ewidencji gruntów (prowadzonej przez wydział geodezji urzędu gminy). Wypis z ewidencji powinien zresztą okazać nam sprzedający.

WARTO WIEDZIEĆ

Księgę wieczystą sprawdzajmy bezpośrednio przed zakupem, zwracając uwagę, czy nie ma w niej tak zwanych wzmianek. Oznaczają one, że jakiś wniosek o wpis nie został jeszcze załatwiony. Księgę prowadzoną w systemie elektronicznym możemy przejrzeć w Internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl. Jeśli ma formę papierową, musimy udać się do wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości.

Gdy nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej, dane o jej stanie prawnym można znaleźć w zbiorze dokumentów znajdujących się w tym sądzie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pozwolenie na budowę. Jak przyśpieszyć wydanie...

Podpowiadamy, co zrobić aby usprawnić procedurę wydania pozwolenia na budowę. Dowiedz się, jakie prawa i...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Zmiany w opłatach za wycięcie drzew: procedura...

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody powodują modyfikację zasad uzyskiwania zgody na wycięcie drzewa lub...

Jak zgłosić remont?

Przed rozpoczęciem prac remontowych należy dopełnić formalności, a więc zgłosić remont we właściwym urzędzie...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.