Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie czy z pozwoleniem?

2016-11-02 13:21
Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie, z pozwoleniem
Autor: thinkstockphotos.com

Jakich formalności powinien dopełnić inwestor, który chce przebudować budynek w oparciu o zgłoszenie? Kiedy niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia? Czy można dokonać przebudowy bez żadnych formalności?

Uproszczenia przy przebudowie

Zawarta w prawie budowalnym definicja przebudowy określa ją jako wszelkie roboty budowlane, po przeprowadzeniu których dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem jego charakterystycznych parametrów, czyli kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości oraz liczby kondygnacji. Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (czyli przed 28 czerwca 2015 r.) inwestor noszący się z zamiarem przebudowy zobowiązany był do uzyskania pozwolenia na budowę (wyjątek stanowiła wtedy przebudowa sieci dostarczającej media). Obecnie przebudowę można przeprowadzić w oparciu o zgłoszenie lub też, dla określonych obiektów budowlanych, nawet bez konieczności dopełnienia żadnych formalności.

Przebudowa na zgłoszenie

Wśród obiektów, które można przebudować po zaakceptowaniu przez starostę wniosku zgłoszeniowego znajdują się m.in. wolno stojące domy jednorodzinne, które zostały wybudowane w oparciu o zgłoszenie, ale z projektem budowlanym. W takiej sytuacji za przebudowę domu uznane zostaną takie roboty budowlane, jak: wykonanie otworów okiennych i drzwiowych, wykonanie okien połaciowych, czy wykonanie nowych przewodów wentylacyjnych w związku ze zmianą usytuowania kuchni bądź łazienki.

Oprócz wspomnianych domów jednorodzinnych po zgłoszeniu można przebudować przykładowo: obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, parterowe budynki gospodarcze o maksymalnej powierzchni zabudowy 35 mkw. i o rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, parterowe budynki gospodarcze i domki letniskowe również o powierzchni do 35 mkw., garaże, altany oraz szamba o pojemności do 10 m sześciennych. Sporo zmieniło się także w kwestii przydomowych ganków. Po nowelizacji takie zamierzenie budowlane nie jest już uznawane za rozbudowę istniejącego budynku, nie wymaga zatem uzyskania pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że liczba takich obiektów budowlanych nie będzie przekraczać jednego na każde 500 mkw. powierzchni działki.

Ponadto na zgłoszenie przebudujemy także tymczasowe obiekty budowlane, które nie są trwale połączone z gruntem i zostały przeznaczone do rozbiórki nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia danej budowy określonej w zgłoszeniu. Mowa tu o takich obiektach tymczasowych jak: kioski uliczne, barakowozy, namioty, obiekty kontenerowe czy pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe.

Przebudowa z pozwoleniem na budowę

Przebudowa pewnych obiektów, pomimo nowelizacji przepisów budowlanych, nadal obciążona jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których roboty budowlane doprowadzą do zwiększenia dotychczasowego, ustalonego przez architekta w projekcie budowlanym, obszaru oddziaływania obiektu.

Zarówno w przypadku przebudowy na zgłoszenie oraz przy pozwoleniu na budowę inwestor zobowiązany jest do dostarczenia następujących dokumentów:
- szkiców, rysunków (w przypadku zgłoszenia);
- projektu budowlanego (przy pozwoleniu i zgłoszeniu);
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (przy pozwoleniu i pewnych zgłoszeniach, np. tych dotyczących domu jednorodzinnego).

Przebudowa bez formalności

Nowe przepisy umożliwiają także dokonanie przebudowy pewnych obiektów bez konieczności załatwiania żadnych formalności administracyjnych. Wśród takich budowli ustawodawca wymienia: altany działkowe znajdujące się na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, boiska, korty tenisowe, bieżnie, miejsca postojowe dla samochodów osobowych (maksymalnie do dziesięciu stanowisk), pochylnie na osób niepełnosprawnych, przyłącza służące do dostawy mediów oraz ogrodzenia i obiekty małej architektury.

 

Data publikacji: 07.11.2016r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają