Prawo budowlane. Zawiadomienie o zakończeniu budowy konieczne, by legalnie zamieszkać w domu

2011-01-17 15:41

Po zakończeniu prac budowlanych musimy w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, a do niego dołączyć m.in. dziennik budowy, inwentaryzację geodezyjną czy kopię świadectwa energetycznego. Do domu możemy się wprowadzić, jeżeli w ciągu 21 dni od złożenia zawiadomienia nadzór budowlany nie zgłosi sprzeciwu.

Prawo budowlane. Zawiadomienie o zakończeniu budowy konieczne, by legalnie zamieszkać w domu
Autor: Andrzej Szandomirski

Dokumenty dołączane do zawiadomienia o zakończeniu budowy

Zawiadomienie o zakończeniu budowy jest niezbędne, by legalnie zamieszkać w domu. Po zakończeniu prac budowlanych musimy w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, a do niego dołączyć:

  • oryginał dziennika budowy;
  • oświadczenie kierownika budowy, że dom wybudowano zgodnie z projektem i przepisami Prawa budowlanego, a teren budowy został uporządkowany;
  • oświadczenie kierownika budowy o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych, jeżeli eksploatacja wybudowanego obiektu jest uzależniona od ich odpowiedniego zagospodarowania;
  • protokoły badań i sprawdzeń, instalacji: elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i przewodów kominowych (dokonują ich osoby z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi) oraz przewodów dymowych i grawitacyjnych przewodów wentylacyjnych (sporządza kominiarz);
  • odbiory wykonanych przyłączy;
  • powykonawczą inwentaryzację geodezyjną;
  • kopię świadectwa energetycznego budynku sporządzonego przez uprawnioną osobę;
  • jeżeli były dokonane nieistotne zmiany w trakcie realizacji projektu, kopie rysunków projektu budowlanego wraz z naniesionymi zmianami, a także podpisy inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta potwierdzające zgodność z przepisami prawa i stanem faktycznym oświadczenia sporządzonego przez kierownika budowy.

Kiedy można zamieszkać w domu

Do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli w ciągu 21 dni nie zgłosi on sprzeciwu w drodze decyzji. W takim samym terminie od otrzymania zawiadomienia o zakończeniu budowy nadzór budowlany ma prawo skontrolować obiekt.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości nadzór budowlany nałoży na inwestora kary – 1000 zł za każdą nieprawidłowość. Może to jednak jednak mieć miejsce tylko w przypadku obowiązkowej kontroli, a te nie dotyczą budynków mieszkalnych, chyba że przystępujemy do użytkowania niewykończonego budynku – wtedy kontrola jest obowiązkowa.

Wprowadzenie się do domu bez zawiadomienia nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy oznacza nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego i grozi karą w wysokości 10 tys. zł.

Ważne

Dokumenty związane z budową oraz dokumentację powykonawczą (po zakończeniu prac wykonawca inwestycji przekazuje je właścicielowi domu) powinniśmy przechowywać w jednym miejscu i pilnować, aby były kompletne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.