| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Na jakie pytania odpowiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Na jakie pytania odpowiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Ważny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dla budującego dom duże korzyści, a przede wszystkim oszczędność czasu. Gdy działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, urząd nie wydaje decyzji o warunkach zabudowy. W praktyce oznacza to, że szybko i bez trudu uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy i jaki dom możemy tam zbudować?

Albo plan miejscowy, albo decyzja o warunkach zabudowy

Z planu miejscowego powinno jednoznacznie wynikać, jak duży dom wolno zbudować, jak go usytuować na działce, jakie ograniczenia w jego wyglądzie obowiązują, co można zrobić na danym terenie z zielenią, dojazdem, ściekami itp.

Gdy działka leży na terenie, na którym został uchwalony plan miejscowy, urząd nie wydaje decyzji o warunkach zabudowy. Inwestor sam szuka potrzebnych informacji w wydanym formalnie przez urząd wypisie i wyrysie z planu.

Skąd wziąć plan miejscowy?

Oficjalna publikacja planu jako przepisu gminnego znajduje się w dzienniku urzędowym województwa. Coraz częściej można też obejrzeć go na stronach www miasta lub gminy oraz w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej urzędu – najczęściej w zakładce „uchwały rady gminy”.

Podstawowa korzyść budowania na terenie objętym planem polega na tym, że szybko i bez trudu możemy uzyskać odpowiedź na zasadnicze pytanie: czy i jaki dom możemy tam zbudować?

Informacje zawarte w planie miejscowym

Poza tym plan miejscowy pozwala poznać zasady, jakie będą obowiązywałynaszych sąsiadów działki albo terenu, szerokości elewacji frontowej, wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki bądź geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych). W praktyce zawartość tych opracowań jest różna.

Do tego ważność zachowały plany miejscowe sporządzane w latach 1995-2003 na podstawie starej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z 1994 r., to jest uchwalone przed wejściem w życie ustawy o planowaniu z 2003 r.

Ich zakres i stopień szczegółowości są najczęściej dużo mniejsze niż wymagane w nowej ustawie. Jest w nich zazwyczaj mniej ustaleń i są mniej precyzyjne.

Przeczytaj dodatkowo:
"Poradnik remontowy" - pobierz BEZPŁATNE Wydanie...

BEZPŁATNY Numer Specjalny Muratora "Poradnik remontowy" to wydanie przygotowane z myślą o mieszkańcach...

Hydranty wewnętrzne - kiedy trzeba je montować?...

Zgodnie z przepisami ochrony przeciwpożarowej, w niektórych typach budynków należy zainstalować...

Przed budową domu sprawdź minimalne odległości...

Zanim kupimy działkę i projekt domu warto zapoznać się z niektórymi przepisami prawa. Bardzo istotne...

Jak zgłosić remont?

Przed rozpoczęciem prac remontowych należy dopełnić formalności, a więc zgłosić remont we właściwym urzędzie...

Egzekucja z nieruchomości. Na czym polega i jak...

Egzekucja z nieruchomości jest długotrwałym i dość skomplikowanym sposobem dochodzenia roszczeń. To skuteczne...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.