Kupno domu na rynku wtórnym. Kiedy podpisać umowę przedwstępną

2011-01-18 11:54

Umowę przedwstępną warto podpisać, gdy podpisanie umowy sprzedaży nie jest możliwe w najbliższym czasie, a chcemy mieć gwarancję, że kupimy wybraną nieruchomość za ustaloną cenę. Jeśli przy tym przekażemy sprzedającemu zadatek, to gdyby chciał się wycofać z umowy, musi go oddać w podwójnej wysokości.

Kupno domu na rynku wtórnym. Kiedy podpisać umowę przedwstępną
Autor: Jupiterimages

 

W umowie przedwstępnej można zawrzeć warunek zawieszający – umowa stanie się skuteczna dopiero w chwili jego ziszczenia.

Warunkiem zawieszającym może być na przykład uzyskanie określonej decyzji administracyjnej (o podziale, warunkach zabudowy, legalizacji samowoli), orzeczenia sądowego (o nabyciu spadku, zniesieniu współwłasności, wykreśleniu hipoteki i innych obciążeń) albo kredytu na sfinansowanie zakupu.

Polecamy: Jak bezpiecznie kupić dom na rynku wtórnym?

Przed spełnieniem warunku strony nie mogą od siebie dochodzić roszczeń wynikających z umowy przedwstępnej: żądać zawarcia umowy przyrzeczonej (sprzedaży), zwrotu zadatku czy domagać się rekompensaty za poniesioną szkodę w wyniku odmowy zawarcia umowy przyrzeczonej przez drugą stronę.

Choć umowę przedwstępną można po prostu spisać na kartce papieru, to lepiej – zwłaszcza gdy jest warunkowa – sporządzić ją u notariusza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.