Koszt budowy domu. Domy murowane i drewniane

2011-01-26 9:51

Sprawdź, która technologia jest najtańsza, a która najdroższa. Porównujemy koszty budowy domów murowanych, szkieletowych i z bali. Wybór metody budowania to jednak nie wszystko. Dużo więcej pieniędzy zostanie w portfelu, jeżeli zrezygnujesz np. z piwnicy, garażu albo...

Koszt budowy domu - na czym oszczędzać. Porównujemy domy murowane, szkieletowe i z bali
Autor: Andrzej Szandomirski|Mariusz Bykowski

Dom można zbudować na kilka sposobów – w technologii szkieletowej lub murowanej, wybudować go z drewna lub zamówić w systemie prefabrykowanym bądź modułowym. Wybór zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela oraz czasu, jaki możemy czy chcemy poświęcić na budowę.

Domy szkieletowe

Jednym z tańszych i szybszych rozwiązań jest technologia szkieletowa (różnica w cenie w stosunku do murowanego wyniesie średnio 5% na korzyść szkieletowego), jednak cieszy się mniejszą popularnością, gdyż uchodzi za mniej trwałą.

Domy murowane

Domy wznoszone w technologii mokrej, czyli murowane, są nieco droższe, ale też solidniejsze i trwalsze. Ich cena zależy między innymi od grubości ścian – 1 m2 ściany dwuwarstwowej kosztuje zazwyczaj więcej niż jednowarstwowej, a trójwarstwowej więcej niż dwuwarstwowej.

Domy z bali

Domy z bali mają opinię bardzo zdrowych i ciepłych, wznosi się je dosyć szybko (nie trzeba ich tynkować), jednak do ich budowy są potrzebni dobrzy fachowcy – w rezultacie cena może być niewiele niższa niż w technologii murowanej.

Domy prefabrykowane

Najszybszym, ale też najdroższym sposobem na zbudowanie domu jest zamówienie elementów prefabrykowanych albo modułów gotowych do zamieszkania, których cena może dojść nawet do 5 tys. zł/m2. Warta przemyślenia jest kwestia ocieplenia.

Dom energooszczędny i standardowy

Dom energooszczędny będzie droższy w budowie niż standardowy, ale tańszy w użytkowaniu (zużycie energii mniejsze co najmniej o jedną trzecią).

GALERIA: zobacz wybrane projekty domów jednorodzinnych

Na czym oszczędzać - z jakich elementów można zrezygnować

Jeśli mamy ograniczony budżet, warto się zastanowić, które elementy domu są nam niezbędne, a z których możemy zrezygnować.

Jednym z droższych rozwiązań jest na przykład piwnica, przez którą na dodatek ucieka duża ilość ciepła. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%., a piętrowego o 20%. Z tego też powodu dziś piwnice buduje się coraz rzadziej – zastąpiły je między innymi kotłownia i spiżarnia lokowane na parterze.

Duże koszty generuje też wybudowanie garażu, który można zastąpić nieco tańszą wiatą o lekkiej obudowie.

Prosta bryła i prosty, dwuspadowy dach

Aby oszczędzić na budowie domu, bryła powinna być jak najprostsza, a dach mieć jak najmniej załamań (bez lukarn, balkonów itp.). Zaoszczędzić można również na zewnętrznych materiałach wykończeniowych, na przykład na dachu zamiast drogiej dachówki ceramicznej można położyć tańszą blachodachówkę albo blachę płaską lub trapezową.

Jeśli dysponujemy wolnym czasem, warto go poświęcić na poszukiwanie tańszych materiałów – w hurtowniach, składach budowlanych, na aukcjach internetowych. Różnice w cenach tych samych wyrobów mogą sięgać 20%.

warto wiedzieć

Jak zmniejszyć koszty robocizny

Na robociźnie zaoszczędzimy, zatrudniając kilka ekip do poszczególnych etapów budowy zamiast jednego kompleksowego wykonawcy (choć trudniej będzie wówczas skoordynować wszystkie roboty i może to skutkować przedłużeniem budowy) albo wykonując pewne prace samemu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.