Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Kiedy następuje zasiedzenie nieruchomości, w jakich przypadkach i po ilu latach

Kiedy następuje zasiedzenie nieruchomości, w jakich przypadkach i po ilu latach

Dbasz o nieruchomość jak jej właściciel, mimo że nim nie jesteś? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach można wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie nieruchomości. Wyjaśniamy, kiedy mamy do czynienia z posiadaniem samoistnym i po ilu latach następuje zasiedzenie.

Posiadanie samoistne

Art. 336 Kodeksu cywilnego definiuje posiadanie samoistne jako władanie rzeczą w takim zakresie jak właściciel.

Oznacza to, że posiadacz samoistny to ten, kto – zgodnie z art. 140 k.c. – może faktycznie korzystać z rzeczy z wyłączeniem innych osób, a więc pobierać pożytki i inne przychody z rzeczy (na przykład zbierać plony), a także rzeczą rozporządzać i tak jak właściciel powinien wykonywać swoje prawo w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego (na przykład płacić podatek od nieruchomości, dbać o jej stan – kosić trawę, utrzymywać porządek).

Sprawdź: Co można zasiedzieć

Aby doszło do nabycia własności przez zasiedzenie, posiadanie samoistne musi być nieprzerwane. Żeby ocenić prawidłowo, czy rzeczywiście spełniono ten wymóg, trzeba zapoznać się z art. 340 k.c. Owa regulacja mówi, że domniemywa się ciągłości posiadania oraz że niemożność posiadania wywołana przemijającą przeszkodą go nie przerywa.

Wobec tego posiadacz nie ma potrzeby wykazywać ciągłości posiadania jako takiego, wystarczy jedynie, że wskaże posiadanie w różnych momentach.

Za przemijającą przeszkodę uznawane są obiektywne czynniki, które w normalnych okolicznościach powinny ustać, a następnie ustają, na przykład powódź czy choroba (J. Ignatowicz w: Komentarz, t. 1, 1972, s. 779). W rozumieniu tego przepisu nie jest natomiast przemijającą przeszkodą pozbawienie władztwa nad rzeczą przez osobę trzecią; skutkuje to utratą posiadania, jeśli nie zostanie prawnie przywrócone (E. Gniewek, Komentarz, 2001, s. 794; E. Skowrońska-Bocian w: K. Pietrzykowski (red.), Komentarz, t. 1, 2005, s. 798).

Zasiedzenie po 20 lub 30 latach

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują 20-letni (w dobrej wierze) i 30-letni termin zasiedzenia (w złej wierze). Terminy te obowiązują od 1 października 1990 r. Poprzednio wynosiły odpowiednio dziesięć i 20 lat – stosuje się je nadal, gdy zasiedzenie nastąpiło przed wejściem w życie ówczesnej nowelizacji Kodeksu cywilnego (uchwała SN z 10 stycznia 1991 r., III CZP 73/90, OSN 1991, z. 7, poz. 83; postanowienie SN z 2 września 1993 r., II CRN 89/93, Lex nr 110583). Owe krótsze terminy mają zatem zastosowanie tylko wtedy, gdy termin zasiedzenia rozpoczął się i zakończył przed 1 października 1990 r.

Jeżeli zaś termin zasiedzenia zaczął biec w ogóle przed wejściem w życie Kodeksu cywilnego (przed 1 stycznia 1965 r.), przepisy tego kodeksu mają zastosowanie wtedy, gdy zasiedzenie na mocy dawnych przepisów nie nastąpiłoby wcześniej.

Zasiedzenie nieruchomości: posiadacze w dobrej i złej wierze

Posiadacz nieruchomości w dobrej wierze różni się od posiadacza w złej wierze tym, że jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Planowane zmiany w przepisach dotyczących...

Rząd przyjął projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Jego celem jest promowanie...

Trwają prace nad zmianami przepisów dotyczących...

Sejm rozpoczął prace nad zmianami w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiany mają między innymi...

Zmiany w Prawie budowlanym pomogą inwestorom....

Projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zakłada między innymi likwidację zawiadomienia o terminie...

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy....

Pretekstem do zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy bywa brak planu...

Rząd przyjął zmiany w Prawie budowlanym. Czy to...

Najbardziej dyskutowaną zmianą w Prawie budowlanym, jest zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę....

Naliczanie opłaty adiacenckiej: kiedy właściciel...

W niektórych wypadkach właściciel nieruchomości musi zapłacić na rzecz gminy tzw. opłatę adiacencką. Wiąże...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.