Jak potwierdzić zasiedzenie nieruchomości i ile to kosztuje. PORADNIK

2011-05-05 17:44

Z wnioskiem o zasiedzenie występuje się do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Jeżeli sąd stwierdzi nabycie własności i orzeczenie się uprawomocni, posiadacz powinien złożyć wniosek o wpisanie prawa własności do księgi wieczystej. Musi również złożyć zeznanie podatkowe i zapłacić podatek...

Jak potwierdzić zasiedzenie nieruchomości i ile to kosztuje
Autor: Jupiterimages

Złóż wniosek o stwierdzenie zasiedzenia

W sądzie rejonowym właściwym dla położenia nieruchomości musi złożyć wniosek o stwierdzenie zasiedzenia i wnieść opłatę w wysokości 2000 zł. Wniosek powinien zawierać:

  • dane wnioskodawcy oraz uczestnika postępowania (właściciela nieruchomości, którą chce zasiąść);
  • wskazanie nieruchomości, którą chce zasiąść;
  • opis, w jaki sposób wszedł w posiadanie tej nieruchomości;
  • wskazanie, czy jest posiadaczem w dobrej lub w złej wierze.

Do wniosku należy załączyć jego odpis dla właściciela (lub odpisy dla współwłaścicieli), potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku, odpis księgi wieczystej nieruchomości oraz dowody potwierdzające uprawnienie do zasiedzenia.

Zobacz także:

Postępowanie sądowe jest prowadzone w trybie nieprocesowym. Jego uczestnikami są samoistny posiadacz (nabywca nieruchomości) oraz dotychczasowy właściciel. Do grona zainteresowanych można także zaliczyć ich wierzycieli. W toku postępowania sąd bada, czy zostały spełnione przesłanki zasiedzenia.

Złóż wniosek o wpisanie prawa własności do księgi wieczystej

Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie własności nieruchomości posiadacz powinien złożyć wniosek o wpisanie prawa własności do księgi wieczystej i wnieść opłatę sądową w wysokości 200 zł.

Złóż zeznanie podatkowe

W terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu nowy właściciel musi złożyć zeznanie podatkowe na urzędowym formularzu SD-3 oraz zapłacić podatek w wysokości 7% podstawy opodatkowania. Będzie nią wartość nieruchomości po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość) ustalona według stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego, pomniejszona o wartość udokumentowanych nakładów dokonanych przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia (na przykład wartość budynku wzniesionego na gruncie nabytym przez zasiedzenie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.