Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki zabudowy

Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki zabudowy

Co zrobić, kiedy np. ze względów finansowych trzeba przesunąć w czasie budowę domu? Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki techniczne? Czy trzeba się śpieszyć? Co na to prawo budowlane i zagospodarowanie przestrzenne? Sprawdź!

Pytanie:

Rozpocząłem starania w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę. Mam już wstępną zgodę na przyłączenie wody, gazu i prądu oraz decyzję o warunkach zabudowy. Kupiłem projekt, który nie został jeszcze zaadaptowany przez miejscowego architekta. Ze względu na problemy finansowe chcę jednak odroczyć start budowy na dwa, trzy lata. Czy poza wygaśnięciem umów wstępnych, które mam podpisane z dostawcami energii, wody i gazu na czas określony, powinienem się obawiać zmiany decyzji o zabudowie albo przedawnienia projektu budowlanego?

Odpowiedź:

Zakłady będące właścicielami poszczególnych sieci w wydawanych warunkach technicznych podłączenia do sieci określają ich ważność – najczęściej jest to rok lub dwa lata od daty wydania warunków. Inwestor może zwrócić się do odpowiedniego zakładu o ich przedłużenie.

Warunki mogą stracić ważność, gdy uchwalono plan miejscowy

Zgodnie z art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), stwierdza jej wygaśnięcie w przypadku, gdy dla określonego decyzją terenu został uchwalony miejscowy plan, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Jednakże w sytuacji gdy wcześniej została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, ten przepis nie ma zastosowania.

Pozwolenie na budowę ważne 3 lata

Projekt budowlany składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę musi być zgodny z ustaleniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy (wydawanej w przypadku braku na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego), a także z aktualnymi przepisami (w tym techniczno-budowlanymi) w zakresie zagospodarowania działki. Projekt budowlany jest zatwierdzany w decyzji o pozwoleniu na budowę.

Natomiast zgodnie z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego inwestor powinien rozpocząć budowę przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Należy też wspomnieć, że budowa nie może zostać przerwana na okres dłuższy niż trzy lata. W przeciwnym przypadku pozwolenie na budowę wygasa. Wydaje się, że w opisanej sytuacji dla inwestora najlepiej będzie, jeśli doprowadzi do końca starania o uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r., nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
  • ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 z późn. zm.)

W jakiej odległości od rzeki możliwe jest wybudowanie domu letniskowego?

Dom letniskowy nad rzeką? To marzenie wielu. Aby jednak wybudowanie domu w takim miejscu było...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Rząd przyjął zmiany w Prawie budowlanym. Czy to...

Najbardziej dyskutowaną zmianą w Prawie budowlanym, jest zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę....

Remont mieszkania w bloku. Sprawdź, jakie prace...

Jeżeli planujesz remont mieszkania, dowiedz się czy musisz mieć no to zgodę wspólnoty mieszkaniowej...

Remont mieszkania a zgoda wspólnoty - jakie prace...

Jeżeli planujesz remont mieszkania, dowiedz się czy musisz mieć no to zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub...

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane: czy...

Szykuje się nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią nadzór budowlany i prokurator otrzymają...

Zmiany w Prawie budowlanym pomogą inwestorom....

Projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane zakłada między innymi likwidację zawiadomienia o terminie...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.