Co wolno sąsiadowi? Uciążliwy sąsiad za ścianą - co mogę zrobić?

2009-08-07 2:00

Dokuczliwy lokator zza ściany czy z góry może uprzykrzyć życie. Zanim jednak zaczniemy myśleć o przeprowadzce, sprawdźmy, czy rzeczywiście jest bezkarny. Radzimy, jak walczyć z uciążliwym Kowalskim. Uciążliwy sąsiad - jak poradzić sobie z tym problemem.

Co wolno sąsiadowi
Autor: Rick Aupiais Co wolno sąsiadowi

Hałasuje po godzinie 22, co pół godziny wychodzi na klatkę, by zapalić. Wystawia worek ze śmieciami na korytarz i o nim zapomina, a na zwróconą uwagę mówi: „Syn wróci ze szkoły, to wyrzuci”. – Kiedy zabiera się do remontu, wystawia szafę i kredens na korytarz (meble utykają tu na zawsze). Balkon prowizorycznie czymś obudował i zamienił w składowisko rupieci, podręczny grill i bocianie gniazdo, na którym powiewa nieestetyczne pranie. Co zrobić z takim sąsiadem?!

Nie daj wejść sobie na głowę. Regulamin mieszkańców mówi jasno, czego nie wolno robić. Niestety, sąsiad bez kultury zwykle lekceważy prawo, podobnie jak skierowane do siebie prośby współmieszkańców. Nie oznacza to wcale, że masz potulnie godzić się z losem. Po pierwsze – złóż skargę do administracji, a potem – jeśli nie odniesie skutku – ponawiaj ją. Administracja ma możliwość wywierania nacisku na lokatora, aż po groźbę wykluczenia ze spółdzielni czy wspólnoty. Po drugie – w sytuacji szczególnej, np. sąsiad hałasuje mimo ciszy nocnej, przetrzymuje w piwnicy czy na balkonie substancje lub przedmioty niebezpieczne (choćby pełną butlę z gazem), wezwij policję. Może ona skierować wniosek do sądu o ukaranie. Po trzecie – gdy sąsiad nagminnie narusza nietykalność twojego mieszkania, np. poprzez głośną zabawę, walenie w ściany itp., wystąp na drogę sądową. Są też nieformalne sposoby radzenia sobie z uciążliwym Kowalskim, jak dołożenie swoich śmieci do jego, ale traktujmy je z przymrużeniem oka.

W grupie siła

Na początek warto w kilka osób wybrać się do sąsiada, poprosić o zmianę nawyków i ostrzec o ewentualnych dalszych krokach. Jak nie pomoże, trzeba pomyśleć o wspólnym liście do administracji i zarządu oraz straży miejskiej, policji, straży pożarnej. W wielu wypadkach wizyta „osoby oficjalnej” okazuje się skuteczna.

Warto wiedzieć

Co mówią przepisy

Należy przestrzegać ciszy nocnej (art. 51 kodeksu wykroczeń mówi, że ten, kto zakłóca spoczynek nocny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny). Nie wolno wystawiać śmieci przed drzwi ani palić papierosów na klatce. Przepisy porządkowe domu zwykle regulują też kwestię balkonu. Jest zapis, że pranie nie może wisieć powyżej balustrady lub wręcz zabrania się suszenia. Zakazuje się też grillowania i rozpalania ognia na balkonie. Nie można też samowolnie zabudować balkonu oknami (potrzebna jest zgoda zarządcy budynku i pozwolenie na budowę). Elewacja domu jest dobrem wspólnym – nie wolno więc zmieniać podziałów okien ani ich malować na dowolny kolor. Przepisy porządkowe nie określają zaś estetyki drzwi na korytarz, można więc je pomalować lub ozdobić. Przepisy przeciwpożarowe (ich złamanie może skończyć się mandatem) zabraniają też zastawiania korytarza meblami, „parkowania” w nim roweru czy wózka (blokują one drogę ewakuacji). Nie wolno przechowywać w piwnicy butli z gazem, za to motorower albo motocykl tak – ale tylko z pustym bakiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.