| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » 3 pytania do osób planujących budowę domu

3 pytania do osób planujących budowę domu

Wybudowanie domu to poważne zadanie. Dlaczego się za nie zabierasz? Powodów może być wiele. Aby jednak budowa domu nie odbiła się na Twoje rodzinie, pracy i finansach, odpowiedz sobie uczciwie na te 3 pytania.

1. Dlaczego chcesz się zaangażować w budowę domu?

Ponieważ zakładasz, że zbudujesz dom taniej, niż gdybyś kupił gotowy lub zlecił budowę domu pod klucz. W tym myśleniu jest racja. Systemem kontraktowym wybudujesz solidny dom, płacąc 2,5-3 tys. zł za 1 m2 powierzchni netto. Takie są koszty inwestycji prowadzonych w ostatnim czasie przez naszych Czytelników. Czy można taniej? Tak, ale nie za darmo: im mniej płacimy, tym bardziej wzrasta ryzyko, że jakość materiałów będzie niższa, ekipa budowlana słabsza, a Ty stracisz wiele czasu na pracę własną na budowie. W naszym kursie na inwestora chcemy Cię przekonać, że nie warto robić wątpliwych oszczędności.

Zwróć uwagę, że kwestia finansowania budowy zbanalizowała się. Zainwestujesz ogromne środki – prawdopodobnie będą pochodzić z kredytu hipotecznego. Zakładając wspomnianą cenę 1 m2, dom o powierzchni 150 m2 będzie kosztował 375-450 tys. zł. Sedno sprawy to jak mądrze wydać te pieniądze, a jeszcze bardziej jak uniknąć błędów – te zawsze kosztują. Nasz cel to budować bez błędów!

Realne założenia:

  • 2,5-3 tys. zł – średni koszt 1 m2 powierzchni netto solidnie zbudowanego domu;
  • 375-450 tys. zł – zakładany koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 netto. Taki metraż na pewnowystarczy czteroosobowej rodzinie. Cena nie powinna być wyższa, może uda się taniej. Różnica wynika ze standardu materiałów wykończeniowych.

2. Czy na pewno warto budować samemu?

Jeśli Cię stać, lepiej będzie, jeśli kupisz dom od dewelopera lub zlecisz budowę pod klucz. To rady całkiem na serio. Nie zawsze warto bawić się w budowlane klocki. Stawianie domu to bardzo trudne zadanie. Idąc na gotowe, skup tylko aktywność na zatrudnieniu inspektora nadzoru. Dopilnuj, by kontrolował jakość budowania i odebrał technicznie budynek. I już mieszkasz!

3. Jak prowadzić budowę samemu?

Budujesz sam – to znaczy kupujesz działkę, wybierasz projekt, załatwiasz pozwolenia, umawiasz ekipy, zapewniasz nadzór (sam też kontrolujesz) i zaopatrujesz budowę. Masz być szefem do spraw logistyki. Wbrew polskiej tradycji amatorskiego budowania własnego domu stoisz przed zadaniem dla profesjonalisty.

Ludzie zbyt łatwo godzą się na błędy na budowie i związane z tym wydatki. Mówią: „Mam pozwolenie na budowę i... jakoś to będzie”. Albo: „Niech się dzieje wola nieba – budujemy”. A przecież nikt z nas nie kupuje butów bez mierzenia ani wczasów bez sprawdzenia lokalizacji. Tym bardziej nie wolno na oślep budować własnego domu. Nie robiąc błędów, zaoszczędzisz dużo. Inwestor nie staje się wykonawcą! Inwestor jest od planowania i zarabiania. Buduje dom, ale nie dosłownie. Przyjmij więc, że więcej zarobisz, niż zbudujesz samemu. Nie myśl o pracy fizycznej, chyba że porządkowej albo dla rozprostowania kręgosłupa. Zamiast przez trzy dni robić wykop pod fundamenty, zamów koparkę – za 200 zł zrobi to w kilka godzin. A mówiąc żartem, inwestor bierze łopatę tylko raz – by wkopać symboliczne drzewo. Dziecko już kwiliw kołysce albo biega po działce, a dom się buduje. Trzy warunki bycia mężczyzną zostają spełnione...

Autor: Andrzej T. Papliński

Popularne wybory inwestorów prowadzą za miasto. Zastanów się, ile możesz zaoszczędzić, by kupić lepszą działkę bliżej miasta.

Autor: Andrzej T. Papliński

Jeśli Cię stać, kup dom od dewelopera. Zyskasz wiele: gotowy dom, infrastrukturę, ochronę, sąsiadów na podobnym poziomie (choćby zamożności).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Trzy wyzwania dla budującego dom

Łamigłówka z pozoru nie do rozwiązania: będziesz musiał pogodzić pracę, budowanie i życie rodzinne. Trzy wielkie wyzwania – żadnego nie można zaniedbać, wszystkie od siebie zależą.

1. Budowa domu – wiadomo, musi być na medal. Dom źle zbudowany to strata pieniędzy. A później? Niewygoda i kłopoty związane z naprawami, co można porównać do posiadania wciąż psującego się samochodu. Strrrasznie irrrytujące...

2. Praca – to Twoje źródło utrzymania. Szczególnie w czasie kryzysu nie możesz sobie pozwolić na zlekceważenie pracy zawodowej. Masz być tak samo wydajny i mobilny jak dotychczas, a nawet bardziej. Potrzebujesz pieniędzy.

3. Bliscy – budowa to poligon małżeński. Wskazówka uczuć może przechylić się na plus albo minus, ale na pewno po budowie nie będzie między Wami inwestorami tak jak przed nią. Czekają Was setki trudnych decyzji, zdenerwowanie i napięcia, bo nie zawsze wszystko będzie szło jak po maśle. Nawet prawidłowo przebiegająca budowa jest wielkim przeżyciem emocjonalnym. Różnice charakterów małżonków wychodzą na wierzch, a życzliwa rodzina zamęcza dobrymi radami. Od razu warto przestrzec: nie wolno zaczynać budowy domu, kiedy w związku się nie układa! Budowa nie leczy, lecz przyspiesza finał. Na szczęście częstszy jest scenariusz pozytywny: własny dom zacieśnia i uczucia, i zrozumienie w małżeństwie. Po szkole przeżycia, zwanej budową, będziecie dojrzalszym i mocniejszym związkiem. I tego Wam życzymy!

W tym miejscu dygresja. Zdumiewająco często (z punktu widzenia mężczyzny) lepszym inwestorem są kobiety, małżonki. Nieraz słychać i takie głosy mężczyzn inwestorów: „Gdybym rozpoczynał budowę jeszcze raz, żonę trzymałbym najdalej, jak się da. Nie zrobiłem tego i budowa przeciągnęła się półtora roku”. Trzeba przyznać, że to jednak panie mają więcej talentu i intuicji w trudnej sztuce wyboru materiałów i negocjacji z wykonawcami. Kobiety ustalają warunki, resztą zajmują się panowie? Być może tak.

WARTO WIEDZIEĆ

Co wybiera statystyczny inwestor

Na zlecenie MURATORA SA Instytut MillwardBrown SMG/KRC przeprowadził badania wśród naszych Czytelników – kim jest osoba budująca dom. Buduje i czyta „Muratora”? To ma duże szanse na sukces!

  • 36% osób wybiera działkę budowlaną na wsi, w większej odległościod miasta.
  • 35% osób wybiera działkę budowlaną pod miastem, w bliskiej odległości.
  • 42% osób chce mieć dom, bo cieszy ich posiadanie, niezależność, bycie na swoim.
  • 80% osób wybiera projekt, bo podoba im się bryła domu i sposób rozplanowania wnętrza. Koszty budowy są głównym kryterium dla 56% osób.
  • 57% osób buduje dom według projektu gotowego. I nie ma lepszej opcji, jeśli szukasz standardowych rozwiązań i masz typową działkę.
  • 70% osób wybrało dom o powierzchni netto do 160 m2. Przeważają domy z poddaszem użytkowym i garażem na jeden samochód oraz z tarasem.
  • 41% osób budujących dom ma 30-39 lat. Z tego nic nie wynika – dobrym lub fatalnym inwestorem można zostać w każdym wieku, a powód, by zbudować dom, jest zawsze.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to poważna inwestycja. Montaż powinien być realizowany przez...

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...

Umowa budowlana, czyli co i z kim podpisać przy...

Umowa budowlana przede wszystkim powinna być sporządzona na piśmie. Zawarcie ustnej umowy nie powoduje jej...