| muratordom.pl » Prawo » Domowe finanse » Renta dożywotnia w zamian za przepisanie mieszkania. Nadchodzą nowe przepisy

Renta dożywotnia w zamian za przepisanie mieszkania. Nadchodzą nowe przepisy

Trwaja przygotowania do wprowadzenia ustawy o rencie dożywotniej. Czy ustawa ureguluje zasady przekazywania dożywotniej renty w zamian za przekazanie własności mieszkania? Czy przepisanie mieszkania w zamian za rentę będzie teraz bezpieczniejsze?

Adresatami założeń ustawy o rencie dożywotniej są osoby starsze, które chcą polepszyć swój status materialny na emeryturze. Rządowe propozycje oznaczają, że właściciel nieruchomości miałby prawo do otrzymania okresowej, dożywotniej renty w zamian za przekazania prawa własności nieruchomości na rzecz instytucji finansującej (np. banku, funduszu hipotecznego). Co istotne, osoba uzyskująca rentę miałaby zagwarantowane prawo zamieszkiwania w nieruchomości do swojej śmierci.Wypłaty świadczeń będą zapewnione m.in. przez ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Będzie ona zabezpieczała wierzytelności zarówno wymagalne (tj. z przeszłości), jak i przyszłe, a także odsetki, koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych do wysokości odpowiadającej wartości mieszkania.

Jednolity arkusz informacyjny

Procedura podpisywania umów z instytucjami, które będą miały ten produkt w swoje ofercie będzie miała wiele etapów. Ma to uchronić właścicieli mieszkań przed nieprzemyślanym przekazaniem prawa własności swojego mieszkania. Stąd też Ministerstwo Gospodarki, które przygotowało te założenia proponuje wprowadzenie jednolitego arkusza informacyjnego. Będzie w nim można znaleźć wyczerpujące informacje dotyczące m.in.: opisu tego, czym jest renta dożywotnia, warunków, jej otrzymywania, prognozowanej wysokości renty i sposobu jej wypłacania, ustanowienia na nieruchomości hipoteki i służebności osobistej mieszkania, kosztów zawarcia umowy, możliwości wypowiedzenia umowy w określonych sytuacjach, itp.

Bezpieczne umowy o rentę dożywotnią

W czasie trwania umowy instytucja finansująca będzie mogła sprzedać nieruchomość tylko na rzecz innych podmiotów oferujących tego rodzaju usługi. Będzie także możliwość przenoszenia umów przez podmiot oferujący rentę dożywotnią (inny niż zakład ubezpieczeń) na zakład ubezpieczeń. Ma to zapewnić trwanie umowy w przypadkach, w których instytucja oferująca rentę nie będzie mogła spełnić wymogów określonych w ustawie. Klienci umów o rentę będą mieli prawo wypowiedzenia umowy, jeżeli instytucja oferująca rentę przestanie ją przekazywać w całości lub w części. Nie zostaną bez pomocy także w razie upadłości instytucji finansującej lub gdy zostanie wobec niej wszczęte postępowanie egzekucyjne. Będzie wtedy można dochodzić różnicy między wartością nieruchomości a sumą wypłaconych już świadczeń.

Firmy pod kontrolą

Założenia nakładają wiele wymogów dotyczących instytucji, które będą oferowały rentę dożywotnią. Wymagana będzie zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie tego rodzaju działalności, konieczne będzie także spełnienie przez te podmioty warunków kapitałowych, aby to zezwolenie uzyskać.

Co dalej z założeniami ustawy?

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt ustawy o rencie dożywotniej, który trafi do konsultacji społecznych, a następnie pod obrady rządu. Obecne przepisy Kodeksu cywilnego regulują rentę dożywotnią, czyli możliwość przekazania prawa własności mieszkania w zamian za dożywotnie wsparcie finansowe i opiekę. Mają one jednak wiele luk, które często wykorzystują podmioty oferujące rentę dożywotnią. Nie ma jednak przepisów chroniących prawa klientów takich umów, także prawa do wyczerpującej informacji. Brak też przepisów dotyczących kontroli podmiotów oferujących rentę dożywotnia, co sprawia, że na rynku oferują ją także osoby fizyczne, które złożyły jedynie wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym KROK PO KROKU?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem potencjalnych problemów. Jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym...

Zakup mieszkania na rynku wtórnym wiąże się z szeregiem potencjalnych problemów. Jest np....

Jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?...

Z badań wynika, że ponad 80% Polaków chciałoby zamieszkać we własnym domu, ale barierą są dla nich...

Bezpieczne zakupy w sieci. Poznaj prawa konsumenta

Czy robiąc zakupy w sieci zastanawiasz się, jaki jest termin na oddanie pełnowartościowego towaru? A może nie...

Dofinansowanie do wymiany pieca. Sprawdź, jaką...

Dofinansowanie do wymiany przestarzałego pieca jest możliwe! Programy dopłat dla osób fizycznych...

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Co wpływa...

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza spore wydatki na ogrzewanie. Jak oszczędzać ciepło i obniżyć koszty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.