| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki czy z wysiewu?

Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki czy z wysiewu?

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę zakładania trawnika, dowiedz się, jaki typ trawnika będzie dla ciebie najkorzystniejszy. Do wyboru masz trawnik z rolki i z siewu.

Każda z powyższych metod ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy jednak od tego, jakie masz podłoże i wielkość działki, czy jest ona nasłoneczniona, czy występują na niej miejsca zacienione oraz ile czasu możesz poświęcić na jego pielęgnację.

Zakładanie trawnika z siewu

Zakładanie trawnika z siewu jest tradycyjną i dość czasochłonna metodą. Tutaj przygotowanie podłoża ma szczególne znaczenie, jeżeli nie wykonasz tej czynności starannie, wysiane nasiona mogą nie wykiełkować. Z drugiej jednak strony zakładając trawnik z siewu masz większy wybór jeśli chodzi o mieszanki nasion – możesz więc wybrać gatunki bardziej trwałe, odporne na deptanie lub dobrze radzące sobie w miejscach zacienionych. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt, musisz poczekać jednak ok. 2-3 miesiące.

Chociaż trawę można siać właściwie w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, najkorzystniej jest zrobić to wiosną, w kwietniu lub maju. Gleba jest wtedy wilgotna, nie ma upałów, a to z kolei sprzyja kiełkowaniu nasion. Będziesz mieć pewność, że przez kilka następnych miesięcy trawa dobrze się rozrośnie, wzmocni i lepiej przetrwa pierwszą zimę.

Wielkim plusem zakładania trawnika z siewu jest jego cena – z tego względu metoda ta polecana w przypadku działek o dużych powierzchniach.

Sianie trawy

Zanim przystąpi się do siania trawy podłoże należy przekopać, dokładnie wyrównać i lekko ubić. Następnie rozsiać nawóz mineralny, można dodać również torf. Na koniec podlać podłoże i zasiać nasiona.

W sklepach dostępne są mieszanki o różnorakim przeznaczeniu i wielkości opakowania. Przez zakupem należy obliczyć powierzchnię pod planowany trawnik. Zwykle 1 kg nasion wystarcza na 40 mkw. Należy uwzględnić 10% zapas na ewentualne uzupełnienie.

Nasiona można siać ręcznie lub mechanicznie przy pomocy siewników. Drugi sposób zapewnia bardziej równomierny siew. Po wysianiu nasion wierzchnią warstwę gleby należy płytko zagrabić i lekko ubić walcem. Następnie delikatnie podlać cały teren. Przez kilka pierwszych tygodni musisz pamiętać o utrzymywaniu lekko wilgotnej gleby, aby uniknąć przesuszenia młodych siewek. Pierwsze koszenie należy wykonać, gdy trawa osiągnie wysokość ok. 8-10 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Prawidłowo przygotowane podłoże to podstawa

Niezależnie od tego, którą metodę zakładania trawnika wybierzemy, pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest prawidłowo przygotowane podłoże. Nie zapominajmy też o zabiegach pielęgnacyjnych, od których w dużym stopniu będzie zależał dobry wygląd murawy w następnych latach.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki jest szybką metodą, efekt gęstej darni uzyskujesz w zasadzie natychmiast.

Kształt trawnika możesz precyzyjnie dostosować odpowiednio przycinając rolkę. Właściciele ogrodów często obawiają się, że trawnik zakładany z siewu jest nietrwały. Tutaj – podobnie jak w przypadku trawnika z siewu – również kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża: przed położeniem rolki wszelkie chwasty powinny zostać usunięte a gleba powinna zostać dokładnie spulchniona.

Trawnik z rolki można kłaść od marca do października, ale najlepsze warunki panują jesienią – brak upałów i częste opady deszczu zapobiegną wysychaniu murawy.

Zakładanie trawnika z rolki

Układanie należy zacząć od wytyczenia terenu trawnika. Następnie na środku rozciąga się sznurek i wzdłuż niego rozkłada pierwsze pasy darni. Każdą część przyciskaj dokładnie do podłoża. Kolejne kawałki ułóż ściśle obok tych pierwszych, tak jak cegły w murze, by łączenia nie wypadły w jednej linii. Gdy wypełnisz już całą powierzchnię, brzegi darni wystające poza obręb planowanego trawnika odciśnij ostrym nożem. Gotowy trawnik ugnieć wałem dociskając w ten sposób korzenie do podłoża. Ewentualne szpary pomiędzy pasami wypełnij piaskiem lub ziemią a następnie obficie podlej trawnik.

Przez pierwsze miesiące uważaj, aby trawnika nie przesuszyć. Pierwsze koszenie wykonaj po około trzech tygodniach od ułożenia darni, gdy trawa dobrze się już ukorzeni. Wtedy też możesz zacząć ją zasilać wieloskładnikowymi mieszankami. Do tego czasu należy unikać deptania murawy.

Jedyną wadą zakładania trawnika z rolki jest stosunkowo wysoka cena gotowej darni. Trawnik z rolki jest idealnym rozwiązaniem dla działek o niewielkich powierzchniach.

WIDEO: jak dbać o trawnik?

Przeczytaj dodatkowo:
Żywopłot z grabu - sadzenie, pielęgnacja, cięcie....

Żywopłot z grabu: zakładanie i pielęgnacja poradnik. Żywopłot z grabu pospolitego to dobra alternatywa dla...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie i...

Dowiedz się, jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata. Kiedy i jak podlewać i kosić trawę podczas gorących...