| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i darń wybrać na trawnik

Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i darń wybrać na trawnik

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z rolki) oraz z siewu. Podpowiadamy jaka mieszankę nasion traw wybrać na trawnik i ile jej kupić oraz jak kupować darń na trawnik z rolki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Są dwa sposoby zakładania trawnika: z siewu i z rolki. Decyzja, którą wybierzemy należy do nas. My podpowiadamy jaką wybrać mieszankę nasion traw i ile jej kupić oraz ile darni potrzeba na założenie trawnika w ogrodzie i jak powinna wyglądać dobra darń. 

Zakładanie trawnika z siewu: kupujemy mieszankę nasion traw

Mieszanka nasion traw powinna odpowiadać przeznaczeniu trawnika. Inną kupujmy na trawnik w miejscach zacienionych, inną na trawnik rekreacyjny, po którym często chodzimy i gdzie zwykle bawią się dzieci, jeszcze inną na ozdobną murawę przed domem, która jest rzadko deptana. Dobrze, jeśli na opakowaniu jest zapewnienie, że gatunki traw są odpowiednie dla warunków klimatycznych Polski. Sprawdźmy datę ważności mieszanki oraz czy na opakowaniu nie ma śladów nieodpowiedniego przechowywania nasion (nie powinny być trzymane w szczelnych torbach foliowych).

Ile nasion traw potrzeba na trawnik

Do założenia 100 m2 powierzchni trawnika potrzeba 2-3 kg nasion. Niestety często zdarza się, że część nasion wyjedzą ptaki. Na niewielkich powierzchniach świeżo założony trawnik możemy zabezpieczyć, rozwieszając około 10 cm nad ziemią siatkę. Jeśli powierzchnia jest duża – zamiast siatki lepiej gęściej posiejmy trawę (4-5 kg nasion na 100 m2). Jeżeli mimo to trawa nie wzejdzie równomiernie – będziemy ją musieli dosiać w pustych miejscach trawnika.

Zakładanie trawnika z rolki: kupujemy darń

Darń najczęściej jest sprzedawana w pasach o wymiarach 50 x 200 cm. Kupujmy tylko taką, która ma jednolitą, intensywnie zieloną barwę, jest zdrowa i bez chwastów. Dobrej jakości darń ma pasy jednakowej grubości, szerokości i długości (co ułatwia jej układanie), a gęste, białe korzenie silnie przerastają podłoże. Z pasów darni nie powinna się osypywać ziemia, nie mogą się też one rozpadać. Dobrze, jeśli kupimy jej około 5 proc. więcej niż wynika z obliczeń.
Trawnik układany z rolki ma tyluż zwolenników co przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że jest drogi (co jest prawdą), a poza tym po jakimś czasie żółknie i zamiera. Tak jednak się nie stanie, jeśli będziemy go właściwie pielęgnować: przede wszystkim regularnie podlewać i zasilać nawozami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy film: Łatwa pielęgnacja trawnika - wybieramy narzędzia. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
11 najczęstszych problemów z trawnikiem -...

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje....

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Kosiarki Automover w nowych kolorach

Automower® Colour Collection to nowa linia osłon kosiarki w żywych metalicznych kolorach. Barwy...

Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub...

Nawierzchnia połączona z roślinami to doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki. Między elementami nawierzchni...

Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden...

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy...