| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na murawę w jeden dzień. Trawnik daje poczucie przestrzeni, co na małych działkach ma niebagatelne znaczenie. Przedstawiamy najważniejsze założenia dla wszystkich, którzy chcieliby w ekspresowym tempie mieć zielono wokół domu. Na pewno warto - pod pewnymi warunkami.  

Autor: Andrzej Szandomirski

Popularnymi materiałami stosowanymi w nowoczesnym ogrodzie jest drewno, kamień i beton

Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią (w listopadzie), gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Gotowa darń jest bowiem bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa. Jest też efektowna wkrótce po rozłożeniu.

Trawnik z rolki - gdzie stosować, a gdzie nie

Gotowa darń nadaje się do większości ogrodów. Szczególnie jest polecana do pokrywania skarp o znacznym nachyleniu (w takich miejscach zakładanie trawnika z siewu bywa zawodne, bo nasiona są spłukiwane w czasie podlewania i gromadzą się u podnóża skarpy).

Ponieważ najczęściej darń jest produkowana na trawniki rekreacyjne (użytkowe) lub ozdobne (dywanowe, reprezentacyjne), z mieszanek traw przeznaczonych do warunków optymalnych, większość oferowanych trawników z rolki nie nadaje się do miejsc szczególnych, takich jak stanowiska zacienione. Wtedy trzeba ją specjalnie zamawiać albo szukać producentów w Internecie.

Jak wybierać trawnik z rolki

Przed zakupem sprawdźmy jakość darni. Dobra powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie bez obeschniętych wierzchołków, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec nie powinny się rozrywać.

W sprzedaży jest darń uprawiana na gruncie (nasiona sieje się do ziemi i gdy trawnik urośnie, wycina i roluje w pasy) lub na folii (nasiona sieje się do rozłożonego na niej substratu torfowego). Darń należy rozłożyć wrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Jeśli musi być dłużej przechowywana, trzeba je rozwinąć w cieniu i podlewać.

Jak pielęgnować trawnik z rolki

Tak jak ten z siewu trawnik z rolki wymaga koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania, wertykulacji, aeracji i piaskowania. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość 3- -5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł.

Przeciwnicy takich trawników twierdzą, że pod zielonymi liśćmi dość szybko pojawia się filc (zbita warstwa suchych i pożółkłych pędów), który szpeci murawę i ułatwia rozwój chorób atakujących trawy. Usuwaniu filcu służy wertykulacja.

 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z...

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i...

Prace w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych na...

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac...

Kolejne lata pielęgnacji żywopłotu: nawożenie i...

Pielęgnacja żywopłotu formowanego polega przede wszystkim na jego regularnym przycinaniu (strzyżeniu). Tylko...

Zakładanie trawnika - kiedy z rolki, kiedy z siewu

Trawnik można zakładać, wysiewając nasiona lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce. Trawnik z...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Kosiarki spalinowe. Jak o nie dbać, żeby jak...

Porządna kosiarka spalinowa to nie zabawka. Sporo kosztuje i przez pół roku jest w ciągłym użyciu....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.