| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden dzień

Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy chcieliby w ekspresowym tempie mieć trawnik wokół domu. Podpowiadamy gdzie i jak założyć trawnik trawnik z rolki, jak wybierać gotową darń i jak pielęgnować trawnik  z rolki.  

Autor: Andrzej Szandomirski

Brzegi darni przycinamy ostrym nożem. Następnie dociskamy ją wałem do podłoża. Na koniec obficie podlewamy trawnik (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeń woda)

Ogromną zaletą trawnika z rolki jest to, że można go zakładać przez cały sezon wegetacyjny, nawet późną jesienią (w listopadzie), gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Gotowa darń jest bowiem bardziej odporna na przymrozki niż kiełkująca trawa. Jest też efektowna wkrótce po rozłożeniu.

Trawnik z rolki - gdzie najlepiej założyć trawnik z gotowej darni

Gotowa darń nadaje się do większości ogrodów. Szczególnie jest polecana do pokrywania skarp o znacznym nachyleniu (w takich miejscach zakładanie trawnika z siewu bywa zawodne, bo nasiona są spłukiwane w czasie podlewania i gromadzą się u podnóża skarpy).

Ponieważ najczęściej darń jest produkowana na trawniki rekreacyjne (użytkowe) lub ozdobne (dywanowe, reprezentacyjne), z mieszanek traw przeznaczonych do warunków optymalnych, większość oferowanych trawników z rolki nie nadaje się do miejsc szczególnych, takich jak stanowiska zacienione. Wtedy trzeba ją specjalnie zamawiać albo szukać producentów w Internecie.

Jak wybierać gotową darń

Przed zakupem sprawdźmy jakość darni. Dobra powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie bez obeschniętych wierzchołków, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec nie powinny się rozrywać.

W sprzedaży jest darń uprawiana na gruncie (nasiona sieje się do ziemi i gdy trawnik urośnie, wycina i roluje w pasy) lub na folii (nasiona sieje się do rozłożonego na niej substratu torfowego). Darń należy rozłożyć wrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Jeśli musi być dłużej przechowywana, trzeba je rozwinąć w cieniu i podlewać.

Jak pielęgnować trawnik z rolki

Trawnik z rolki wymaga koszenia, nawadniania, nawożenia, wygrabiania, wertykulacji, aeracji i piaskowania. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość 3- -5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł.

Przeciwnicy takich trawników twierdzą, że pod zielonymi liśćmi dość szybko pojawia się filc (zbita warstwa suchych i pożółkłych pędów), który szpeci murawę i ułatwia rozwój chorób atakujących trawy. Usuwaniu filcu służy wertykulacja trawnika.

Polecamy film: Łatwa pielęgnacja trawnika - wybieramy narzędzia. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Dobra pielęgnacja trawnika przez cały sezon - od wiosny do jesieni - to warunek konieczny, by trawnik w...

Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub...

Nawierzchnia połączona z roślinami to doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki. Między elementami nawierzchni...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.