| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawnik z rolki - zasady zakładania trawnika z rolki

Trawnik z rolki - zasady zakładania trawnika z rolki

Trawnik z rolki to sposób na zieleń wokół domu w ekspresowym tempie. Taki trawnik jest ładny od razu po ułożeniu, a po tygodniu można po nim swobodnie chodzić. Zobacz, jakie są zasady zakładania trawnika z rolki.

Dobra darń powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec do góry nie powinny się rozrywać.
Darń należy rozłożyć wkrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Zwiniętą darń najlepiej przechowywać w cieniu, na pryzmie złożonej najwyżej z pięciu warstw rolek.
Pielęgnowanie trawnika z rolki nie różni się od pielęgnacji trawnika z siewu. Musi on być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość około 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł.
Darń można rozkładać nawet w listopadzie, gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Właściwie ułożony i pielęgnowany przetrwa długie lata.

Autor: Mariusz Bykowski

Przekopać glebę, usunąć chwasty i śmieci. Tydzień przed planowanym układaniem darni zasilić glebę nawozem do trawników (w ilości podanej na opakowaniu). Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna – rozłożyć około 10-centymetrową warstwę żyznej gleby (tu zastosowano substrat torfowy).

Autor: Mariusz Bykowski

Dokładnie wyrównać teren, tak by nie było zagłębień, w których mogłaby się gromadzić woda. Powierzchni terenu warto nadać 1-3-procentowy spadek, który ułatwi spływ nadmiaru wody.

Autor: Mariusz Bykowski

Następnie zwałować i podlać ziemię – przyśpieszy to ukorzenienie się darni.

Autor: Mariusz Bykowski

Rozłożyć pasy darni, rozpoczynając od prostej krawędzi – na przykład ściany budynku lub ogrodzenia. Pasy te powinny leżeć ściśle jeden przy drugim, ale tak by w żadnym miejscu nie zachodziły na siebie. Pasy w sąsiadujących rzędach powinny mijać się podobnie jak cegły w murze.

Autor: Mariusz Bykowski

Brzegi darni przyciąć ostrym nożem. Następnie docisnąć wałem darń do podłoża. Na koniec obficie podlać trawnik (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeń woda). W pierwszym tygodniu po rozłożeniu darni podlewać trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni.

Autor: Mariusz Bykowski

Darń powinna zakorzenić się w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego czasu można zacząć normalne użytkowanie trawnika.

Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Kosiarki spalinowe. Jak o nie dbać, żeby jak...

Porządna kosiarka spalinowa to nie zabawka. Sporo kosztuje i przez pół roku jest w ciągłym użyciu....

Kolejne lata pielęgnacji żywopłotu: nawożenie i...

Pielęgnacja żywopłotu formowanego polega przede wszystkim na jego regularnym przycinaniu (strzyżeniu). Tylko...

Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i...

Trawnik po zimie może być w nie najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trrzeba się zabrać zatem za jego...

Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki...

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę zakładania trawnika, dowiedz się, jaki typ trawnika będzie dla...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.