| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika z rolki - jak założyć i pielęgnować trawnik z rolki

Zakładanie trawnika z rolki - jak założyć i pielęgnować trawnik z rolki

Zakładanie trawnika z rolki polecane jest tym, którzy chcą mieć w ekspresowym tempie zielony trawnik. Podpowiadamy jak założyć i pielęgnować trawnik z rolki. Układanie trawy z rolki krok po kroku - poradnik.

Przy zakładaniu trawnika z rolki bardzo ważna jest jakość darni: dobra darń powinna mieć intensywnie zielone liście i gęste, białe korzenie, nie może być zachwaszczona. Płaty darni muszą być jednakowej grubości, szerokości i długości. Uniesione za jeden koniec do góry nie powinny się rozrywać.

Trawa z rolki zakładanie: kiedy i jak rozkładać darń

Darń należy rozłożyć wkrótce po przywiezieniu do ogrodu, bo w rolkach może leżeć nie dłużej niż jeden dzień. Zwiniętą darń najlepiej przechowywać w cieniu, na pryzmie złożonej najwyżej z pięciu warstw rolek.
Darń można rozkładać nawet w listopadzie, gdy o tradycyjnym trawniku z siewu nie ma co marzyć. Właściwie ułożony i pielęgnowany przetrwa długie lata.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Pielęgnowanie trawnika z rolki nie różni się od pielęgnacji trawnika z siewu. Musi on być regularnie podlewany i zasilany nawozami – najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość około 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł.

Układanie trawnika z rolki krok po kroku

Autor: Mariusz Bykowski

Przekopać glebę, usunąć chwasty i śmieci. Tydzień przed planowanym układaniem darni zasilić glebę nawozem do trawników (w ilości podanej na opakowaniu). Jeśli ziemia w ogrodzie jest nieurodzajna – rozłożyć około 10-centymetrową warstwę żyznej gleby (tu zastosowano substrat torfowy).

Autor: Mariusz Bykowski

Dokładnie wyrównać teren, tak by nie było zagłębień, w których mogłaby się gromadzić woda. Powierzchni terenu warto nadać 1-3-procentowy spadek, który ułatwi spływ nadmiaru wody.

Autor: Mariusz Bykowski

Następnie zwałować i podlać ziemię – przyśpieszy to ukorzenienie się darni.

Autor: Mariusz Bykowski

Rozłożyć pasy darni, rozpoczynając od prostej krawędzi – na przykład ściany budynku lub ogrodzenia. Pasy te powinny leżeć ściśle jeden przy drugim, ale tak by w żadnym miejscu nie zachodziły na siebie. Pasy w sąsiadujących rzędach powinny mijać się podobnie jak cegły w murze.

Autor: Mariusz Bykowski

Brzegi darni przyciąć ostrym nożem. Następnie docisnąć wałem darń do podłoża. Na koniec obficie podlać trawnik (można lekko unieść brzeg, by sprawdzić, czy przesiąkła przezeń woda). W pierwszym tygodniu po rozłożeniu darni podlewać trawnik codziennie, a w następnym co dwa-trzy dni.

Autor: Mariusz Bykowski

Darń powinna zakorzenić się w nowym miejscu po siedmiu-dziesięciu dniach (poznaje się to po tym, że pociągnięta – mocno trzyma się w ziemi). Od tego czasu można zacząć normalne użytkowanie trawnika.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden...

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na...

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając...

Zakładanie trawnika: przygotowanie miejsca pod...

Przed zakładaniem trawnika musimy odpowiednio przygotować teren, bo między innymi od tego zależy czy w...