| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co zrobić by mieć ładny trawnik!
REANIMACJA TRAWNIKA

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co zrobić by mieć ładny trawnik!

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy należy rozpocząć pielęgnację trawnika po zimie, by w sezonie mieć ładny trawnik! Porady: pięć zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym twój trawnik odżyje po zimie!

Autor: Andrzej Szandomirski

Podpowiadamy, jak dbać o trawnik. Jak przygotować go do sezonu po zimie

Po zimie trawnik może prezentować się mało atrakcyjnie. Pozpowiadamy, co zrobić, by znów mieć ładny trawnik. By zregenerować trawnik po zimie należy wykonać poniższe zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgnację trawnika rozpocznij, kiedy rozmarznie ziemia i darń obeschnie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie trawy

Do usunięcia zeschniętej trawy, liści i patyków najlepsze są sprężyste grabie o wachlarzowatym kształcie. Grabienie jest dobrą okazją do przyjrzenia się darni. Jeśli znajdziemy miejsca zachwaszczone, wyschnięte czy sfilcowane, należy poddać je dalszym zabiegom.

Wiosenne wałowanie trawnika

Wizyta kreta lub działanie mrozu mogły pozostawić w trawie ślady w postaci kopczyka ziemi bądź wysadzin mrozowych (na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami darń została uniesiona). Kretowiska należy usunąć, wpychając ziemię z powrotem do dołu i rozgarniając resztę, a następnie trawnik zwałować. W każdym dołku można zakopać preparat odstraszający krety.

Do wyrównania powierzchni trawnika nadaje się wał o ciężarze 70-80 kg. Może się zdarzyć, że wałowanie nie wyrówna wszędzie gruntu. Dołki należy zniwelować przez odcięcie darni na krzyż przez środek dołka lub z trzech stron z boku, odwinięcie jej na bok i uzupełnienie ubytku substratem ogrodniczym do trawników.

Reanimacja trawnika: naprawianie zniszczonych fragmentów

Miejsc, gdzie trawa wyschła, np. na skutek choroby, zwłaszcza małych fragmentów, czasem nie warto ratować. Taką darń lepiej usuńmy i powstałą dziurę załatajmy jej fragmentem wyciętym spod drzew lub krzewów. Tam ich brak nie będzie rzucał się w oczy, a my uzyskamy darń o identycznej strukturze.

Na większych połaciach, zniszczonych np. przez pleśń śniegową, należy dokładnie wygrabić murawę i dosiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką stosowaliśmy przy zakładaniu trawnika, lub mieszanki regeneracyjnej. Dosiany fragment trzeba przykryć cieniutką warstwą ziemi, zwałować i podlać.

Wiosenne napowietrzanie trawnika

W zależności od stanu trawnika możemy napowietrzyć go np. przez równomierne nakłucie widłami na głębokość 8-10 cm. Zrobimy to szybciej, wykorzystując aerator. Punktowe przecięcie darni umożliwi lepszy dostęp powietrza do gleby oraz poprawi wnikanie wody i nawozów. Przecięcie korzeni pobudzi zaś roślinę do intensywniejszego wzrostu.

W miejscach sfilcowanych, to znaczy pokrytych mchem i gąszczem martwych źdźbeł i korzeni trawy, należy zastosować wertykulator. Urządzenie to przecina darń na głębokość 5-6 cm, dzięki czemu do korzeni łatwiej docierają woda, nawozy i powietrze. Wertykulację należy przeprowadzić w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Po zabiegu trzeba starannie wygrabić trawnik, a także rozsypać piasek, który uzupełni ubytki i pozwoli swobodnie rozrastać się trawie.

Nawożenie trawnika

Po reanimacji trawnika zasilamy go nawozem bogatym w azot, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu (w sklepach znajdziemy wiele specjalnych mieszanek do trawników). Nawóz należy rozsypać równomiernie, uważając, żeby jego większe skupiska nie spaliły murawy, a następnie podlać trawnik, tak aby strumień wody zmył nawóz z liści do gleby.

Polecamy film: Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik? Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego...

Ciepła i wilgotna wakacyjna pogoda sprzyja szybkiemu wzrastaniu trawy. Cotygodniowe jej koszenie produkuje...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Dobra pielęgnacja trawnika przez cały sezon - od wiosny do jesieni - to warunek konieczny, by trawnik w...

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na...

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając...

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wałowanie,...

Wiosenną pielęgnację trawnika rozpoczynamy, gdy trawa rozmarznie i obeschnie. Wiosną na trawniku należy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.