| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co zrobić by mieć ładny trawnik!
REANIMACJA TRAWNIKA

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co zrobić by mieć ładny trawnik!

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy należy rozpocząć pielęgnację trawnika po zimie, by w sezonie mieć ładny trawnik! Porady: pięć zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym twój trawnik odżyje po zimie!

Autor: Andrzej Szandomirski

Podpowiadamy, jak dbać o trawnik. Jak przygotować go do sezonu po zimie

Po zimie trawnik może prezentować się mało atrakcyjnie. Pozpowiadamy, co zrobić, by znów mieć ładny trawnik. By zregenerować trawnik po zimie należy wykonać poniższe zabiegi pielęgnacyjne. Pielęgnację trawnika rozpocznij, kiedy rozmarznie ziemia i darń obeschnie.

Pielęgnacja trawnika po zimie: grabienie trawy

Do usunięcia zeschniętej trawy, liści i patyków najlepsze są sprężyste grabie o wachlarzowatym kształcie. Grabienie jest dobrą okazją do przyjrzenia się darni. Jeśli znajdziemy miejsca zachwaszczone, wyschnięte czy sfilcowane, należy poddać je dalszym zabiegom.

Wiosenne wałowanie trawnika

Wizyta kreta lub działanie mrozu mogły pozostawić w trawie ślady w postaci kopczyka ziemi bądź wysadzin mrozowych (na skutek zamarzania i rozmarzania wody pod korzeniami darń została uniesiona). Kretowiska należy usunąć, wpychając ziemię z powrotem do dołu i rozgarniając resztę, a następnie trawnik zwałować. W każdym dołku można zakopać preparat odstraszający krety.

Do wyrównania powierzchni trawnika nadaje się wał o ciężarze 70-80 kg. Może się zdarzyć, że wałowanie nie wyrówna wszędzie gruntu. Dołki należy zniwelować przez odcięcie darni na krzyż przez środek dołka lub z trzech stron z boku, odwinięcie jej na bok i uzupełnienie ubytku substratem ogrodniczym do trawników.

Reanimacja trawnika: naprawianie zniszczonych fragmentów

Miejsc, gdzie trawa wyschła, np. na skutek choroby, zwłaszcza małych fragmentów, czasem nie warto ratować. Taką darń lepiej usuńmy i powstałą dziurę załatajmy jej fragmentem wyciętym spod drzew lub krzewów. Tam ich brak nie będzie rzucał się w oczy, a my uzyskamy darń o identycznej strukturze.

Na większych połaciach, zniszczonych np. przez pleśń śniegową, należy dokładnie wygrabić murawę i dosiać nasiona takiej samej mieszanki, jaką stosowaliśmy przy zakładaniu trawnika, lub mieszanki regeneracyjnej. Dosiany fragment trzeba przykryć cieniutką warstwą ziemi, zwałować i podlać.

Wiosenne napowietrzanie trawnika

W zależności od stanu trawnika możemy napowietrzyć go np. przez równomierne nakłucie widłami na głębokość 8-10 cm. Zrobimy to szybciej, wykorzystując aerator. Punktowe przecięcie darni umożliwi lepszy dostęp powietrza do gleby oraz poprawi wnikanie wody i nawozów. Przecięcie korzeni pobudzi zaś roślinę do intensywniejszego wzrostu.

W miejscach sfilcowanych, to znaczy pokrytych mchem i gąszczem martwych źdźbeł i korzeni trawy, należy zastosować wertykulator. Urządzenie to przecina darń na głębokość 5-6 cm, dzięki czemu do korzeni łatwiej docierają woda, nawozy i powietrze. Wertykulację należy przeprowadzić w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Po zabiegu trzeba starannie wygrabić trawnik, a także rozsypać piasek, który uzupełni ubytki i pozwoli swobodnie rozrastać się trawie.

Nawożenie trawnika

Po reanimacji trawnika zasilamy go nawozem bogatym w azot, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego wzrostu (w sklepach znajdziemy wiele specjalnych mieszanek do trawników). Nawóz należy rozsypać równomiernie, uważając, żeby jego większe skupiska nie spaliły murawy, a następnie podlać trawnik, tak aby strumień wody zmył nawóz z liści do gleby.

Polecamy film: Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik? Więcej filmów na Murator.tv

11 najczęstszych problemów z trawnikiem - przyczyny. Dlaczego trawa żółknie?

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub...

Nawierzchnia połączona z roślinami to doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki. Między elementami nawierzchni...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

Problemy z trawnikiem: jak uratować trawnik....

Problemy z trawnikiem w ogrodzie mogą zdarzyć się każdemu. Nawet na systematycznie podlewanym i koszonym...