Sposób na piękny trawnik: przygotowania i pielęgnacja

2012-04-06 13:24
Pielęgnacja trawnika
Autor: A. Szandomirski Przyszły wygląd murawy, a także komfort jej pielęgnacji zależą od dobrego przygotowania podłoża

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury domu, jest też miłym miejscem wypoczynku. Podpowiadamy, jak pielęgnować trawnik

Trawnik - ważny element zagospodarowania ogrodu

Oprócz walorów estetycznych ma też znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Gładka zielona powierzchnia działa kojąco na system nerwowy i na wzrok zmęczony ślęczeniem przy komputerze. Wokół panuje korzystny dla naszych organizmów mikroklimat, bowiem źdźbła traw wzbogacają otoczenie w tlen i parę wodną, a w upalne dni obniżają temperaturę przy gruncie o kilka stopni. Decydując się na trawnik, pamiętajmy, że będzie źle rósł na terenie silnie zacienionym, na glebie piaszczystej, która szybko wysycha oraz w miejscach, gdzie okresowo utrzymuje się woda.

Zakładanie trawnika

Piękny trawnik możemy stworzyć na dwa sposoby: wysiać mieszankę nasion lub rozłożyć trawnik z rolki. Który jest lepszy? Każdy ma zalety i wady.
Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września albo kwietnia i maja. Temperatura jest wtedy ustabilizowana, podłoże optymalnie nawilżone i zazwyczaj nie grozi nam susza. Zakładanie trawników w innym czasie też jest możliwe, ale efekt może okazać się gorszy.

Aby trawnik zdrowo rósł, trzeba wybrać mieszankę traw dostosowaną do warunków panujących w ogrodzie. W sprzedaży oprócz typowych mieszanek traw ozdobnych (dywanowych) i rekreacyjnych (uniwersalnych) są też przeznaczone do cienia czy wytrzymałe na częste deptanie, łąki kwietne, a także mieszanki regeneracyjne służące naprawie zniszczonych trawników.

Nawożenie trawnika

Regularnie cięte trawniki wymagają nawożenia. Dobre efekty daje zasilanie ich kompostem, który dostarcza przyswajalnych substancji odżywczych, poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci, pobudza aktywność drobnoustrojów glebowych. Wystarczy dwa razy w sezonie rozgrabić po powierzchni jego 1-2-centymetrową warstwę. 
Na początku kwietnia, a potem kolejny raz w lipcu lub sierpniu można użyć nawozu wieloskładnikowego, najlepiej specjalistycznego do trawników. Aby przygotować trawnik do zimowania, warto zasilić go nawozem jesiennym o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu. Co trzy-sześć lat można zastosować dolomit lub kredę nawozową, aby odkwasić glebę i ułatwić przyswajanie innych pierwiastków.

Jeśli na trawniku pojawi się warstwa filcu (zbite pędy i kłącza), trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy wertykulator o ostrych nożach krojących darń i podłoże na głębokość 3-7 cm. Trawnik nacinamy dwukrotnie, drugi raz prostopadle względem pierwszego. Potem bardzo starannie wygrabiamy resztki roślinne.
Jeżeli nie usuwa się filcu, jego warstwa staje się coraz grubsza, młode kępki trawy wypiętrzają się, bo nie sięgają korzeniami do podłoża, i powierzchnia trawnika staje się nierówna. Zabiegiem, którego nie można zaniedbywać, jest podlewanie. Najlepiej robić to rzadziej, lecz intensywnie, wcześnie rano lub późnym popołudniem, strumieniem rozproszonym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają