| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Sposób na piękny trawnik: przygotowania i pielęgnacja

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i pielęgnacja

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury domu, jest też miłym miejscem wypoczynku. Podpowiadamy, jak pielęgnować trawnik

Trawnik - ważny element zagospodarowania ogrodu

Oprócz walorów estetycznych ma też znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Gładka zielona powierzchnia działa kojąco na system nerwowy i na wzrok zmęczony ślęczeniem przy komputerze. Wokół panuje korzystny dla naszych organizmów mikroklimat, bowiem źdźbła traw wzbogacają otoczenie w tlen i parę wodną, a w upalne dni obniżają temperaturę przy gruncie o kilka stopni. Decydując się na trawnik, pamiętajmy, że będzie źle rósł na terenie silnie zacienionym, na glebie piaszczystej, która szybko wysycha oraz w miejscach, gdzie okresowo utrzymuje się woda.

Zakładanie trawnika

Piękny trawnik możemy stworzyć na dwa sposoby: wysiać mieszankę nasion lub rozłożyć trawnik z rolki. Który jest lepszy? Każdy ma zalety i wady.
Trawnik z siewu najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września albo kwietnia i maja. Temperatura jest wtedy ustabilizowana, podłoże optymalnie nawilżone i zazwyczaj nie grozi nam susza. Zakładanie trawników w innym czasie też jest możliwe, ale efekt może okazać się gorszy.

Aby trawnik zdrowo rósł, trzeba wybrać mieszankę traw dostosowaną do warunków panujących w ogrodzie. W sprzedaży oprócz typowych mieszanek traw ozdobnych (dywanowych) i rekreacyjnych (uniwersalnych) są też przeznaczone do cienia czy wytrzymałe na częste deptanie, łąki kwietne, a także mieszanki regeneracyjne służące naprawie zniszczonych trawników.

Autor: A. Szandomirski

Przyszły wygląd murawy, a także komfort jej pielęgnacji zależą od dobrego przygotowania podłoża

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nawożenie trawnika

Regularnie cięte trawniki wymagają nawożenia. Dobre efekty daje zasilanie ich kompostem, który dostarcza przyswajalnych substancji odżywczych, poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci, pobudza aktywność drobnoustrojów glebowych. Wystarczy dwa razy w sezonie rozgrabić po powierzchni jego 1-2-centymetrową warstwę. 
Na początku kwietnia, a potem kolejny raz w lipcu lub sierpniu można użyć nawozu wieloskładnikowego, najlepiej specjalistycznego do trawników. Aby przygotować trawnik do zimowania, warto zasilić go nawozem jesiennym o małej zawartości azotu, a zwiększonej potasu i fosforu. Co trzy-sześć lat można zastosować dolomit lub kredę nawozową, aby odkwasić glebę i ułatwić przyswajanie innych pierwiastków.

Jeśli na trawniku pojawi się warstwa filcu (zbite pędy i kłącza), trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy wertykulator o ostrych nożach krojących darń i podłoże na głębokość 3-7 cm. Trawnik nacinamy dwukrotnie, drugi raz prostopadle względem pierwszego. Potem bardzo starannie wygrabiamy resztki roślinne.
Jeżeli nie usuwa się filcu, jego warstwa staje się coraz grubsza, młode kępki trawy wypiętrzają się, bo nie sięgają korzeniami do podłoża, i powierzchnia trawnika staje się nierówna. Zabiegiem, którego nie można zaniedbywać, jest podlewanie. Najlepiej robić to rzadziej, lecz intensywnie, wcześnie rano lub późnym popołudniem, strumieniem rozproszonym.

Autor: Jerzy Romanowski

Warto kupić nasiona traw z pewnym zapasem, bo zdarza się, że musimy dosiać je na uszkodzonych fragmentach trawnika

Autor: GARDENA

Do wiosennej pielęgnacji trawnika można przystąpić, gdy śnieg stopnieje, darń rozmarznie i obeschnie gleba

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co zrobić by mieć ładny trawnik!

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nawierzchnia połączona z roślinami: trawa lub...

Nawierzchnia połączona z roślinami to doskonały pomysł na ogrodowe ścieżki. Między elementami nawierzchni...

Na czym polega mulczowanie trawnika i dlaczego...

Ciepła i wilgotna wakacyjna pogoda sprzyja szybkiemu wzrastaniu trawy. Cotygodniowe jej koszenie produkuje...

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co...

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na...

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając...