| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawnik po zimie: pielęgnacja trawnika po zimie - koszenie trawy i wertykulacja trawnika

Trawnik po zimie: pielęgnacja trawnika po zimie - koszenie trawy i wertykulacja trawnika

Trawnik po zimie może nie być w najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trzeba się zabrać zatem za pielęgnację trawnika. Od tego bowiem zależy, czy trawa będzie gęsta i zdrowa w sezonie. Na co zwrócić uwagę przy koszeniu trawy i wertykulacji trawnika po zimie. Kiedy kosić trawnik po zimie, kiedy zastosować wertykulację?

Autor: Andrzej Szandomirski

Właściwa pielęgnacja, mieszanka traw dobrze dobrana do siedliska i łagodna zima sprawiają, że już od wczesnej wiosny trawnik jest soczyście zielony

Kiedy po zimie rozpocząć pielęgnację trawnika?

Moment rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji trawnika po zimie zależy od pogody. Do pracy można przystąpić, gdy nie grożą już nocne przymrozki poniżej -5oC, nie ma opadów śniegu oraz gleba nie jest przemarznięta.

W południowo-zachodniej Polsce, gdzie wegetacja roślin rusza najwcześniej, zabiegi pielęgnacyjne rozpoczyna się zwykle około 25 marca, a na Suwalszczyźnie i w regionach górskich, gdzie zima trzyma najdłużej – dopiero w drugiej połowie kwietnia. 

Pierwsze wiosenne koszenie trawnika

Jeżeli jesienią trawnik nie został nisko skoszony (liście traw miały powyżej 8 cm), istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną źdźbła będą pożółkłe, a nawet martwe, często opanowane przez pleśń śniegową. W takiej sytuacji pierwszym zabiegiem powinno być niskie przycięcie darni wraz z dokładnym zebraniem liści. Im niżej trawa zostanie skoszona, tym lepiej. Jeśli trawnik został skoszony jesienią, ten etap prac można pominąć.

Wertykulacja trawnika na wiosnę

Wertykulacja trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Wertykulacja to pionowe nacięcie darni mające na celu usunięcie filcu, czyli martwych źdźbeł traw. Dzięki temu zwolni się miejsce dla młodych liści i nastąpi szybsze rozkrzewianie się darni. Na małych trawnikach do 100 m2 zabieg ten można wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne i gwałtowne grabienie.

Przy większych powierzchniach murawy warto zainwestować w elektryczny bądź spalinowy wertykulator. Po nacięciu trawnika należy dokładnie wygrabić i usunąć pożółkłe źdźbła, których może być bardzo dużo – na skutek wertykulacji zadarnienie powierzchni może się zmniejszyć nawet o 180 proc. jest to zjawisko naturalne, więc nie należy się obawiać, że trawnik został zniszczony.

Polecamy film: Pielęgnacja trawy. Jak uratować zaniedbany trawnik? Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki Automover w nowych kolorach

Automower® Colour Collection to nowa linia osłon kosiarki w żywych metalicznych kolorach. Barwy...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem -...

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje....

Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i...

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z...

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na...

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając...