| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i wertykulacja trawnika

Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i wertykulacja trawnika

Trawnik po zimie może być w nie najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trrzeba się zabrać zatem za jego pielęgnację. Od tego bowiem zależy, czy trawa będzie gęsta i zdrowa. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy koszeniu i wertykulacji trawnika po zimie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Właściwa pielęgnacja, mieszanka traw dobrze dobrana do siedliska i łagodna zima sprawiają, że już od wczesnej wiosny trawnik jest soczyście zielony

Kiedy po zimie rozpocząć pielęgnację trawnika?

Moment rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji trawnika po zimie zależy od pogody. Do pracy można przystąpić, gdy nie grożą już nocne przymrozki poniżej -5oC, nie ma opadów śniegu oraz gleba nie jest przemarznięta.

W południowo-zachodniej Polsce, gdzie wegetacja roślin rusza najwcześniej, zabiegi pielęgnacyjne rozpoczyna się zwykle około 25 marca, a na Suwalszczyźnie i w regionach górskich, gdzie zima trzyma najdłużej – dopiero w drugiej połowie kwietnia. 

Koszenie trawnika

Jeżeli jesienią trawnik nie został nisko skoszony (liście traw miały powyżej 8 cm), istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną źdźbła będą pożółkłe, a nawet martwe, często opanowane przez pleśń śniegową. W takiej sytuacji pierwszym zabiegiem powinno być niskie przycięcie darni wraz z dokładnym zebraniem liści. Im niżej trawa zostanie skoszona, tym lepiej. Jeśli trawnik został skoszony jesienią, ten etap prac można pominąć.

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wertykulacja to pionowe nacięcie darni mające na celu usunięcie filcu, czyli martwych źdźbeł traw. Dzięki temu zwolni się miejsce dla młodych liści i nastąpi szybsze rozkrzewianie się darni. Na małych trawnikach do 100 m2 zabieg ten można wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne i gwałtowne grabienie.

Przy większych powierzchniach murawy warto zainwestować w elektryczny bądź spalinowy wertykulator. Po nacięciu trawnika należy dokładnie wygrabić i usunąć pożółkłe źdźbła, których może być bardzo dużo – na skutek wertykulacji zadarnienie powierzchni może się zmniejszyć nawet o 180 proc. jest to zjawisko naturalne, więc nie należy się obawiać, że trawnik został zniszczony.

Więcej o wiosennej reaktywacji trawnika przeczytasz w miesięczniku Murator 4/2013

Oglądaj online - Jak uratować zaniedbany trawnik

Przeczytaj dodatkowo:
Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z...

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Prace w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych na...

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac...

Jaki żywopłot? Żywopłot liściasty czy żywopłot...

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed...

Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki...

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę zakładania trawnika, dowiedz się, jaki typ trawnika będzie dla...

Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała...

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała prawdziwe boisko piłkarskie?...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.