| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z nimi walczyć?

Choroby trawnika. Jak je rozpoznać i skutecznie z nimi walczyć?

Trawnik bez odpowiedniej pielęgnacji szybko traci swój urok, przegrywając walkę z chwastami, mchem i chorobami. Jakie są najczęściej spotykane choroby trawnika? Jak je rozpoznać i skutecznie usunąć?

Trawnik składa się z mieszanki różnych gatunków traw. Najczęściej „w zestawie” spotyka się mietlicę pospolitą, mietlicę rozłogową, kostrzewy, wiechlinę łąkową oraz życicę trwałą. W zależności od składu gatunkowego i proporcji trawnik wykazuje zmienną tolerancję względem niekorzystnych warunków (zacienienie, udeptywanie, słaba jakość podłoża, nadmierna wilgotność).

Przy nieodpowiedniej pielęgnacji (lub jej braku) trawnik szybko może być infekowany przez patogeny. Choroby trawy najczęściej wywoływane są przez grzyby.

Jak dbać i pielęgnować trawnik, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób

 • odpowiednia wysokość koszenia (ścina się najwyżej 1/3 długości);
 • zrównoważone nawożenie (nawozy wieloskładnikowe, mało azotu, dokarmianie do końca lata – ewentualnie pierwszych tygodni jesieni);
 • likwidacja chwastów;
 • wiosenna regeneracja trawnika;
 • wykonywanie aeracji i wertykulacji 1-2 razy w sezonie.

Najczęściej spotykane choroby trawnika

 • Pleśń śniegowa – chorobie sprzyjają chłodne temperatury (0-8°C) i wilgotne powietrze. Początkowo objawia się powstawaniem szarych, wodnistych plam. Z czasem przebarwienia na trawniku powiększają się, tworząc kręgi o średnicy 20-30cm. Kręgi na brzegach brązowieją. Na trawie może pojawić się także różowa lub szara grzybnia.
  Zapobieganie: aeracja trawnika, piaskowanie, ograniczenie nawożenia potasem;
 • Czarcie kręgi – plamy mają podobny kształt jak przy wystąpieniu pleśni śniegowej. W tym wypadku nie widać jednak śladów obumierania roślin. W porażonych miejscach źdźbła są ciemniejsze a trawnik jest okazalszy. Problem pojawia się na starszych trawnikach, rosnących na jałowym, piaszczystym podłożu.
  Zapobieganie: dokładna wertykulacja trawnika – należy pozbyć się warstwy filcu, głębokie nawadnianie.
 • Plamistość siewek – to zespół chorób objawiający się występowaniem różnokolorowych plam na liściach i przebarwień. Po pewnych czasie porażone miejsca mogą obumierać i wysychać. Problem często występuje na trawnikach zacienionych i przenawożonych azotem.
  Zapobieganie: wysokie koszenie, nawożenie potasem, likwidacja zastoisk wodnych na trawniku.
 • Rdze źdźbłowe – na liściach pojawiają się jasnożółte plamki i żółte, czarne lub brązowe pęcherzyki. Trawa miejscami obumiera zmieniając barwę na żółto-brązową. Pojawiają się ubytki.
  Zapobieganie: likwidacja zastoisk wodnych, zrównoważone nawożenie z uwzględnieniem potasu lub nawozów wolno działających.
 • Zgorzel podstawy źdźbła – choroba prowadzi do powstawania w darni zagłębień o średnicy 5-10cm. Porażona trawa przebarwia się na brązowo. Po pewnym czasie obumiera, począwszy od środka.
  Zapobieganie: usuwanie warstwy filcu, zmiana odczynu gleby, umiarkowane nawożenie.
 • Mączniak właściwy – choroba najczęściej pojawia się na trawie rosnącej w cieniu. Najczęściej występuje na młodym trawniku. Objawem jest pojawianie się szarobiałego, mączystego nalotu na liściach.
  Zapobieganie: wertykulacja i aeracja, niskie koszenie (do czasu zwalczenia choroby), zwiększenie nasłonecznienia (np.: przez usunięcia pobliskiego krzewu, itp.).
 • Czerwona nitkowatość traw – poraża lisice i łodygi. Może pojawiać się w trakcie całego sezonu. Na liściach pojawiają się nieregularne plamki. Początkowo mają jasnobrązową barwę, później żółtą. Czasem rozwija się również watowata, różowa plecha. Trawnik może mieć czerwonawy odcień.
  Zapobieganie: zrównoważone nawożenie - azotem, usunięcie filcu, usuwanie zastoin wody.
 • Pałecznica traw – pojawia się zimą i często przebiega pod pokrywą śniegu lub lodu. Objawy są widoczne po roztopach – źdźbła są posklejane i mają papierową strukturę. Czasem może wystąpić szarobiała plecha.
  Zapobieganie: wiosenna regeneracja trawnika, nawożenie potasowe – późnym latem.

WIDEO: pielęgnacja trawy - jak uratować zaniedbany trawnik?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie żywopłotu. Sposoby formowania żywopłotu -...

Cięcie żywopłotu i jego formowanie jest niezbędne, jeśli chcesz, by stanowił ozdobę posesji. Dobrze...

Trawnik po zimie: wertykulacja trawnika,...

Trawnik po zimie może nie być w najlepszej kondycji. Kiedy kosić trawnik po zimie, kiedy zastosować...

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...