| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika: przygotowanie miejsca pod trawnik - kolejność prac

Zakładanie trawnika: przygotowanie miejsca pod trawnik - kolejność prac

Przed zakładaniem trawnika musimy odpowiednio przygotować teren, bo między innymi od tego zależy czy w przyszłości nasz trawnik będzie zdobił ogród przez następne lata. Sprawdź, jak wybrać miejsce pod trawnik i jak je starannie przygotować.

Autor: Mariusz Bykowski

Od odpowiedniego przygotowania miejsca pod trawnik zależy, jak w przyszłości będzie wyglądał nasz trawnik. Dlatego przed założeniem trawnika poświęćmy czas na staranne przygotowanie terenu.

Przygotowanie miejsca pod trawnik: kolejność prac

  1. Oczyszczamy teren - usuwamy wszystkie kamienie, gruz, śmieci, chwasty, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Pozostałości te mogą bowiem utrudniać wzrost traw, mogą też być źródłem chorób szpecących trawnik. Kształtujemy teren. Trawnik może być płaski (warto mu jednak nadać spadek 1-3 proc., który ułatwi powierzchniowy spływ wody) lub jeśli jest duży – lekko pofałdowany (nachylenia nie powinny przekraczać 3 proc).
  2. Układamy instalacje - jeżeli planujemy rozłożenie podziemnej instalacji nawadniającej i elektrycznej lub wykonanie drenażu, to najlepiej zrobić to teraz. 
  3. Przekopujemy ziemię - przekopujemy ją na głębokość szpadla, dokładnie odwracając. Usuwamy kamienie i chwasty, które zostały w ziemi. Jeżeli ziemia jest mało urodzajna – piaszczysta lub bardzo ciężka – gliniasta, to przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu i – przekopując – wymieszać go z ziemią.
  4. Wykańczamy brzegi - teraz najwygodniej jest umieścić w ziemi obrzeża trawnikowe.
  5. Wyrównujemy teren - grabiami rozbijamy grudy ziemi. Po wyrównaniu powierzchnia przyszłego trawnika powinna znajdować się na poziomie lub nieco powyżej poziomu graniczących z nią nawierzchni i obrzeży. Teren nie powinien mieć dołków (w nich może się zbierać woda) ani garbów, które mogą utrudnić późniejsze koszenie. Ubijamy powierzchnię. To bardzo ważna czynność. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren – miejsce przy miejscu. Na dużych lepiej użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz trawnika.
  6. Usuwamy chwasty - jeśli teren był silnie zachwaszczony, to mimo wcześniejszego odchwaszczania, część roślin została w ziemi. Najlepiej taki teren pozostawić odłogiem na 3-5 tygodni i w tym czasie systematycznie wyrywać wyrastające chwasty. Jeśli nie mamy tyle czasu, to mniej więcej na tydzień przed siewem lub ułożeniem darni trzeba teren opryskać środkiem chwastobójczym (może to być na przykład Roundup).
  7. Nawozimy - tydzień przed zaplanowanym siewem nasion lub ułożeniem darni możemy zasilić glebę nawozem do trawników (można zastosować na przykład: Florovit do trawników, Nawomix, Sierrablen). Warto użyć niewielkiego, ręcznego siewnika do nawozów. Wierzchnią warstwę gleby mieszamy z nawozami, delikatnie ją zagrabiając, a następnie obficie podlewamy.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy zakładać trawnik - siejąc nasiona traw lub układając darń.

Przeczytaj dodatkowo:
Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i...

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z...

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co...

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy...

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Problemy z trawnikiem: jak uratować trawnik....

Problemy z trawnikiem w ogrodzie mogą zdarzyć się każdemu. Nawet na systematycznie podlewanym i koszonym...

Wiosenna pielęgnacja trawnika: wałowanie,...

Wiosenną pielęgnację trawnika rozpoczynamy, gdy trawa rozmarznie i obeschnie. Wiosną na trawniku należy...

Zanim wybierzesz kosiarkę odpowiedz na te...

Zanim wybierzesz kosiarkę, musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Ułatwi to wybór dobrej kosiarki do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.