| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Zakładanie trawnika: przygotowanie miejsca pod trawnik - kolejność prac

Zakładanie trawnika: przygotowanie miejsca pod trawnik - kolejność prac

Przed zakładaniem trawnika musimy odpowiednio przygotować teren, bo między innymi od tego zależy czy w przyszłości nasz trawnik będzie zdobił ogród przez następne lata. Sprawdź, jak wybrać miejsce pod trawnik i jak je starannie przygotować.

Autor: Mariusz Bykowski

Od odpowiedniego przygotowania miejsca pod trawnik zależy, jak w przyszłości będzie wyglądał nasz trawnik. Dlatego przed założeniem trawnika poświęćmy czas na staranne przygotowanie terenu.

Przygotowanie miejsca pod trawnik: kolejność prac

  1. Oczyszczamy teren - usuwamy wszystkie kamienie, gruz, śmieci, chwasty, gałęzie, liście i korzenie po wyciętych roślinach. Pozostałości te mogą bowiem utrudniać wzrost traw, mogą też być źródłem chorób szpecących trawnik. Kształtujemy teren. Trawnik może być płaski (warto mu jednak nadać spadek 1-3 proc., który ułatwi powierzchniowy spływ wody) lub jeśli jest duży – lekko pofałdowany (nachylenia nie powinny przekraczać 3 proc).
  2. Układamy instalacje - jeżeli planujemy rozłożenie podziemnej instalacji nawadniającej i elektrycznej lub wykonanie drenażu, to najlepiej zrobić to teraz. 
  3. Przekopujemy ziemię - przekopujemy ją na głębokość szpadla, dokładnie odwracając. Usuwamy kamienie i chwasty, które zostały w ziemi. Jeżeli ziemia jest mało urodzajna – piaszczysta lub bardzo ciężka – gliniasta, to przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu i – przekopując – wymieszać go z ziemią.
  4. Wykańczamy brzegi - teraz najwygodniej jest umieścić w ziemi obrzeża trawnikowe.
  5. Wyrównujemy teren - grabiami rozbijamy grudy ziemi. Po wyrównaniu powierzchnia przyszłego trawnika powinna znajdować się na poziomie lub nieco powyżej poziomu graniczących z nią nawierzchni i obrzeży. Teren nie powinien mieć dołków (w nich może się zbierać woda) ani garbów, które mogą utrudnić późniejsze koszenie. Ubijamy powierzchnię. To bardzo ważna czynność. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren – miejsce przy miejscu. Na dużych lepiej użyć wału, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz trawnika.
  6. Usuwamy chwasty - jeśli teren był silnie zachwaszczony, to mimo wcześniejszego odchwaszczania, część roślin została w ziemi. Najlepiej taki teren pozostawić odłogiem na 3-5 tygodni i w tym czasie systematycznie wyrywać wyrastające chwasty. Jeśli nie mamy tyle czasu, to mniej więcej na tydzień przed siewem lub ułożeniem darni trzeba teren opryskać środkiem chwastobójczym (może to być na przykład Roundup).
  7. Nawozimy - tydzień przed zaplanowanym siewem nasion lub ułożeniem darni możemy zasilić glebę nawozem do trawników (można zastosować na przykład: Florovit do trawników, Nawomix, Sierrablen). Warto użyć niewielkiego, ręcznego siewnika do nawozów. Wierzchnią warstwę gleby mieszamy z nawozami, delikatnie ją zagrabiając, a następnie obficie podlewamy.

Dopiero na tak przygotowanym podłożu możemy zakładać trawnik - siejąc nasiona traw lub układając darń.

Zakładanie trawnika z rolki - jak założyć i pielęgnować trawnik z rolki

Zakładanie trawnika z rolki polecane jest tym, którzy chcą mieć w ekspresowym tempie zielony...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić...

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak,...

Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i...

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

Kosiarki Automover w nowych kolorach

Automower® Colour Collection to nowa linia osłon kosiarki w żywych metalicznych kolorach. Barwy...

Trawnik jak zielony dywan: jak przygotować ziemię...

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie ozdobny trawnik jak zielony dywan, musisz na początek odpowiednio przygotować...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem -...

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje....