| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Na trawniku posadź rośliny cebulowe. Sadzenie krokusów, szafirków i narcyzów na trawniku

Na trawniku posadź rośliny cebulowe. Sadzenie krokusów, szafirków i narcyzów na trawniku

Na trawniku w ogrodzie można z powodzeniem sadzić rośliny cebulowe, takie jak szafirek, krokus i narcyz. Te gatunki nie wymagają corocznego wykopywania. Sadzenie szafirków, krokusów i narcyzów na trawniku.

Autor: Jupiterimages

Na trawniku w ogrodzie posadź rośliny cebulowe i bulwiaste kwitnące wiosną. To  dobry sposób na urozmaicenie zielonej przestrzeni. W murawie dobrze czują się gatunki, które nie wymagają corocznego wykopywania:

  • szafirki, 
  • cebulice, 
  • narcyzy, 
  • śnieżyce, 
  • śnieżyczki, 
  • szachownice kostkowe, 
  • puszkinie, 
  • tulipany botaniczne
  • krokusy,
  • ranniki.

Mogą one rosnąć w miejscu wilgotnym i lekko zacienionym, na przykład w sąsiedztwie krzewów. W sprzyjających warunkach łatwo się rozmnażają, tworząc cebule przybyszowe, a także nasiona (szafirki, cebulice, puszkinie, ranniki) i po kilku sezonach zmieniają trawnik w barwny kobierzec.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Trzeba pamiętać, że trawnik, na którym rosną rośliny cebulowe i bulwiaste, mona kosić dopiero wtedy, gdy liście roślin ozdobnych uschną, a więc zazwyczaj w drugiej połowie maja. Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, rośliny nie zdążą zgromadzić w cebulach lub bulwach zapasów potrzebnych w następnym sezonie do dobrego rozwoju.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

W miejscu gdzie mają rosnąć kwiaty, trawnika nie trzeba przekopywać. Drobne cebulki można sadzić w dołki o głębokości równej trzem wysokościom cebuli, o niewielkiej (nieco większej niż cebulka czy bulwa) średnicy, zrobionej pikownikiem

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Na dno dołka należy nasypać trochę ziemi kompostowej, włożyć cebulkę, przysypać ziemią kompostową i lekko ugnieść. Jeżeli rośliny mają być posadzone w większej grupie, wygodnie jest naciąć darń z trzech stron ostrym szpadlem wokół wyznaczonego miejsca, odwinąć płat darni, spulchnić odkrytą glebę, dodać nieco ziemi kompostowej i posadzić cebule

Po ponownym ułożeniu murawy i lekkim przygnieceniu nie ma śladu po całym zabiegu. Trawnik podlewamy.
Duże cebule muszą mieć więcej miejsca, dlatego najlepiej sadzić je w oddzielne dołki. Ostrym nożem należy wyciąć niewielki fragment darni, wybrać podłoże w dołku na głębokość nieco większą niż trzy wysokości cebuli, nasypać nieco ziemi kompostowej, włożyć cebulę, przysypać ziemią kompostową i nakryć wyciętym wcześniej płatem murawy. Na zakończenie lekko ugnieść i podlać.

Polecamy film: Sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Sadzenie cebul tulipanów, narcyzów, hiacyntów,...

Rośliny cebulowe pięknie zdobią ogrody wiosną. Przeczytać, kiedy przeprowadzić sadzenie cebul...