| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Rośliny cebulowe na trawniku: krokus, szafirek, narcyz. Sprawdź, jakie rośliny najlepiej się czują na trawniku

Rośliny cebulowe na trawniku: krokus, szafirek, narcyz. Sprawdź, jakie rośliny najlepiej się czują na trawniku

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc w nim rośliny cebulowe. W murawie dobrze czują się gatunki, które nie wymagają corocznego wykopywania, na przykład narcyzy, szafirki, ranniki, krokusy. Zobacz, jakie jeszcze rośliny cebulowe warto posadzić na trawniku.

Autor: Jupiterimages

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc rośliny cebulowe. W murawie dobrze czują się gatunki, które nie wymagają corocznego wykopywania: szafirki, cebulice, narcyzy, śnieżyce, śnieżyczki, szachownice kostkowe, puszkinie i tulipany botaniczne oraz tworzące bulwy krokusy i ranniki. Mogą one rosnąć w miejscu wilgotnym i lekko zacienionym, na przykład w sąsiedztwie krzewów. W sprzyjających warunkach łatwo się rozmnażają tworząc cebule przybyszowe, a także nasiona (szafirki, cebulice, puszkinie, ranniki) i po kilku sezonach zmieniają trawnik w barwny kobierzec.


Trzeba pamiętać, że trawnik, na którym rosną rośliny cebulowe i bulwiaste, może być koszony dopiero wtedy, gdy ich liście uschną, a więc zazwyczaj w drugiej połowie maja. Jeśli zrobi się to zbyt wcześnie, rośliny nie zdążą zgromadzić w cebulach lub bulwach zapasów potrzebnych w następnym sezonie do dobrego rozwoju.

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

W miejscu gdzie mają rosnąć kwiaty, trawnika nie trzeba przekopywać. Drobne cebulki można sadzić w dołki o głębokości równej trzem wysokościom cebuli, o niewielkiej (nieco większej niż cebulka czy bulwa) średnicy, zrobionej pikownikiem

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Na dno dołka należy nasypać trochę ziemi kompostowej, włożyć cebulkę, przysypać ziemią kompostową i lekko ugnieść. Jeżeli rośliny mają być posadzone w większej grupie, wygodnie jest naciąć darń z trzech stron ostrym szpadlem wokół wyznaczonego miejsca, odwinąć płat darni, spulchnić odkrytą glebę, dodać nieco ziemi kompostowej i posadzić cebule

Po ponownym ułożeniu murawy i lekkim przygnieceniu nie ma śladu po całym zabiegu. Trawnik podlewamy.
Duże cebule muszą mieć więcej miejsca, dlatego najlepiej sadzić je w oddzielne dołki. Ostrym nożem należy wyciąć niewielki fragment darni, wybrać podłoże w dołku na głębokość nieco większą niż trzy wysokości cebuli, nasypać nieco ziemi kompostowej, włożyć cebulę, przysypać ziemią kompostową i nakryć wyciętym wcześniej płatem murawy. Na zakończenie lekko ugnieść i podlać.

Kłopoty z trawnikiem. Radzimy, jak rozwiązać wszystkie problemy z trawnikiem

Nawet na systematycznie podlewanym i koszonym trawniku mogą pojawić się niepokojące ubytki darni,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dbać o trawnik podczas upałów? Podlewanie i...

Dowiedz się, jak dbać o trawnik w trakcie upalnego lata. Kiedy i jak podlewać i kosić trawę podczas gorących...

Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

Jaki żywopłot? Żywopłot liściasty czy żywopłot...

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed...

Prace w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych na...

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac...

Najczęstsze problemy z trawnikiem: rzadka darń,...

Twój trawnik słabo rośnie, pojawiły się na nim chwasty, plamy, a może kopce ziemi? Podpowiadamy, jak...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.