| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Kłopoty z trawnikiem. Radzimy, jak rozwiązać wszystkie problemy z trawnikiem

Kłopoty z trawnikiem. Radzimy, jak rozwiązać wszystkie problemy z trawnikiem

Nawet na systematycznie podlewanym i koszonym trawniku mogą pojawić się niepokojące ubytki darni, żółknięcie i wysychanie trawy. Zanim zabierzemy się do leczenia, powinniśmy poznać przyczyny problemów z trawnikiem. Radzimy, jak uratować trawnik.

Tagi: trawa, trawnik
Autor: Andrzej Szandomirski

Zanim zabierzemy się do leczenia, powinniśmy poznać przyczyny problemów. Przyczyn złej kondycji trawnika może być wiele. Najczęstszą jest jednak nieodpowiednie przygotowanie terenu. Skutki tego mogą być odczuwane przez wiele lat, dlatego naprawdę warto przyłożyć się do tych prac. Dotyczy to zwłaszcza oczyszczenia terenu z kamieni i odpowiedniego przygotowania gleby.
Rozpoznanie przyczyn problemów z trawnikiem będzie łatwiejsze, jeśli najpierw oceni się rozmiary uszkodzenia.

Zmiany rozległe

Zmiany występujące na dużej powierzchni – co najmniej 2 m2 – są najczęściej spowodowane niedostatecznym przygotowaniem gleby pod trawnik lub nieodpowiednią jego pielęgnacją.
Trawnik, który jest często koszony i intensywnie deptany, trzeba też regularnie nawozić przez cały sezon wegetacyjny. Szkodliwe dla trawnika może być nieumiejętne podlewanie. Powinien być nawadniany tak, aby utrata wody przez parowanie była jak najmniejsza. Najlepiej więc podlewać albo wcześnie rano albo wieczorem – raczej rzadziej, lecz intensywniej, niż często i skąpo.


Źle rozwijają się też trawniki założone w miejscach, gdzie mają nieodpowiednie warunki (silne zacienienie, nachylenie terenu większe niż 30°) – nie będą miały ładnej i gęstej darni. Dlatego, jeśli usilne starania nie przynoszą zadowalających efektów, lepiej w miejscu trawnika posadzić rośliny okrywowe znoszące cień (bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, barwinek pospolity). 

Zmiany lokalne

Jeżeli zmiany występują tylko na niewielkiej powierzchni trawnika – miejscowo, a cały trawnik jest pielęgnowany jednakowo, to prawdopodobnie został zaatakowany przez szkodniki. Ale może to być również oznaka, że w tych miejscach gleba została mniej starannie przygotowana do założenia trawnika lub że z jakichś powodów trawnik jest tam mniej starannie pielęgnowany.

  • Nieumiejętne stosowanie nawozów zamiast pomóc, może zaszkodzić trawnikowi. Najbardziej szkodliwe jest przenawożenie – zbyt duże dawki nawozowe mogą ograniczyć wzrost trawy, a nawet całkiem ją zniszczyć. Dlatego trzeba przestrzegać zaleceń podanych przez producenta nawozu. Istotny jest też sposób nawożenia. W miejscach, gdzie nawozu będzie za dużo, trawa może zostać wypalona. Najbezpieczniej więc nawozić trawnik za pomocą siewnika albo stosować nawozy w płynie.
  • Psy i koty mogą także niszczyć trawnik. Ich mocz i odchody wypalają trawę aż do ziemi. Wprawdzie można kupić środki, które zniechęcają psy i koty do korzystania z trawnika w tym szczególnym celu, jednak ich skuteczność jest ograniczona. Lepiej więc wyznaczyć psu teren w ogrodzie, na którym może przebywać, nie szkodząc trawnikowi i innym roślinom.
  • Szkodniki – głównie mrówki i krety – najlepiej zwalczać, gdy tylko się je zauważy, na kilka sposobów jednocześnie. Nie należy też zrażać się niepowodzeniami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki...

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę zakładania trawnika, dowiedz się, jaki typ trawnika będzie dla...

Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na murawę w jeden dzień. Trawnik daje poczucie przestrzeni, co na małych działkach...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Staranne założenie trawnika to połowa sukcesu. Potem trawnik trzeba kosić i podlewać, kosić i podlewać... a...

Prace w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych na...

W ciągu roku czeka nas wiele prac w ogrodzie, kluczem do sukcesu jest odpowiednie planowanie. Kalendarz prac...

Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.