| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Wysoki taras niczym pomost zawieszony nad basenem ogrodowym

Wysoki taras niczym pomost zawieszony nad basenem ogrodowym

Wysoki taras nadwieszony nad ogrodowym basenem wydaje się unosić nad wodą i zielenią ogrodu. Całość tworzy malowniczą kompozycję, która cieszy oko i zachęca do relaksu. Zobacz, jak dobudowując taras, poradzono sobie z dużą różnicą poziomów między tarasem a gruntem.

Dom z lat 30. XX w. stoi we Wrocławiu przy kameralnej uliczce obok parku. Przed przebudową miał zwartą bryłę, mało okien, brakowało połączenia z ogrodem. To problem wielu budynków z tego okresu. Dziś właściciele domów potrzebują kontaktu z przyrodą, otwierają wnętrza na ogród, budują tarasy, które łączą z pomieszczeniami dużym przeszkleniem. Dzięki temu taras staje się wygodnym salonem pod chmurką, miejscem wypoczynku i biesiadowania.

Kolejnym problemem była wysoka podmurówka, na której został wzniesiony dom. Było to spowodowane wysokim poziomem wód gruntowych występujących na tym obszarze. Architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it/chillHouse, projektując wysoki taras, musiał wziąć pod uwagę różnicę między poziomem parteru a gruntu, która wynosiła ponad 1 m.

 

Autor: Marcin Czechowicz

Od zachodu do domu dobudowano salon z tarasem w formie pomostu, pod którym znajduje się podświetlany basen.

Konstrukcja i nawierzchnia wysokiego tarasu

Od strony ogrodu powstała nowa część domu obejmująca obszerny salon. Dzięki temu powierzchnia parteru zwiększyła się o 24 m2. Aby między tarasem a posadzką w salonie nie było niewygodnych schodów, wysoki taras został nadwieszony nad poziomem terenu na wysokości ok. 1 m. Jest wykonany na płycie żelbetowej o przekroju trapezu. Ułożono na niej drewniane legary, a na nich – z niewielkim spadkiem – posadzkę z drewna pokładowego merbau. Ten gatunek drewna egzotycznego nadaje się świetnie do układania na zewnątrz, jest twardy, nienasiąkliwy, odporny na warunki atmosferyczne i – co ważne – nie wymaga dodatkowej impregnacji. Poza tym idealnie pasował do stolarki okiennej i drzwiowej, która również jest utrzymana w tej samej kolorystyce, a także do desek z modrzewia syberyjskiego, które pokrywają elewację dobudowanej części domu.

Po kilku latach nawierzchnia tarasu pokryła się patyną, przez co jest nieco jaśniejsza od drewna wokół, ale dla właściciela to nie problem, nie zamierza jej impregnować ani malować. Jej szary kolor harmonizuje z grafitowym tynkiem pokrywającym elewację oraz szarą blachą na dachu. Poza tym, siedząc na tarasie wśród drzew, można podziwiać, jak szlachetnie starzeją się naturalne materiały.

Wysoki taras niczym przedłużenie salonu

Od wnętrza taras oddziela ogromne przeszklenie zajmujące całą ścianę. Dzięki temu stanowi on przedłużenie salonu. Przesuwne drzwi tarasowe mają aż 2,5 m szerokości i były robione na zamówienie. W nawierzchnię tarasu zostały równomiernie wkomponowane halogeny, które włączają się po zmroku. Największą atrakcją ogrodu jest zbiornik wodny zaprojektowany tuż pod tarasem. Ogrodowy basen wystaje nieco poza jego obrys. Zbiornik jest płytki, wyłożony małymi białymi płytkami ceramicznymi.

Dzięki zawieszeniu tarasu nad basenem bryła domu wydaje się lżejsza niż w rzeczywistości. Sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu. Basen podświetlają lampy rozmieszczone pod płytą żelbetową. Dzięki temu, siedząc wieczorem na tarasie, można podziwiać połyskującą w świetle wodę. Z kolei latem woda pięknie błyszczy w słońcu, a jednocześnie chłodzi wypoczywających na tarasie.

Pomost nad basenem ogrodowym

Basen ogrodowy został ujęty w ramę z takiego samego drewna, z jakiego jest nawierzchnia tarasu, przez co wygląda jak migoczący obraz, który zmienia się wraz z porami roku. Zimą zamarza, tworząc malowniczą taflę lodu, jesienią na jego powierzchni unoszą się kolorowe liście, a wiosną i latem odbija intensywne promienie słońca i okoliczną zieleń.

Z tarasu do ogrodu prowadzą schody wykonane w lekkiej konstrukcji z zimnogiętych profili ze stali ocynkowanej, stopnice są prefabrykowane. Soczysta zieleń ogrodu i błękit wody tworzą pejzażową kompozycję ogrodową, która zachwyca gości i sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu. A ponieważ znajduje się od strony ogrodu, jest dostępna tylko dla nielicznych. Wypoczywając w takim miejscu, ma się wrażenie przebywania w zacisznym ustroniu, a nie w sercu tętniącego życiem miasta.

Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.