| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Wygodny taras na gruncie. Aranżacja tarasu

Wygodny taras na gruncie. Aranżacja tarasu

Przez kilka miesięcy w roku taras na gruncie daje szansę na przyjemne spędzenie czasu. Taras przy domu oferuje mieszkańcom możliwość przebywania na świeżym powietrzu, napawania się zielenią. Trzeba jednak zadbać o własciwą aranżacje tarasu, aby był mozliwie najbardziej funkcjonalny.

Wielkość tarasu

Zależy od tego, jakie będzie on miał przeznaczenie. Jeśli chcesz go wykorzystać do organizowania spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu, musi być duży. Będzie musiał przecież pomieścić stół i krzesła dla konkretnej liczby gości, a dodatkowo być może grill lub barek. Pamiętaj, że meble ogrodowe i sprzęty nie mogą zakłócać komunikacji. Taras, na którym będziesz organizować spotkania, powinien mieć w związku z tym około 25 m2 i jeden bok o długości około 5 m. Natomiast na taki typowo wypoczynkowy, na którym zechcesz zmieścić jedynie leżaki i mały stolik kawowy, wystarczy kilka metrów kwadratowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kształt tarasu

Krawędzie tarasów przybierają formy łuków, odcinków okręgów, fal. Na papierze wygląda to bardzo efektownie. Może się jednak okazać, że nie każdy kształt uda się wykonać z wybranego materiału lub budowa fantazyjnego tarasu będzie bardzo kosztowna. Nieświadomi inwestorzy często popełniają podobny błąd. Wylewają betonową płytę tarasu pełną krzywizn, półokrągłych schodów itp. Następnie zapoznają się z kolejnymi wycenami płytkarzy i przecierają oczy ze zdumienia, że koszty mogą być aż tak wysokie. Dlatego tak wiele jest przy domach niewykończonych tarasów.

Taras z kostki lub płyt

Znakomitymi materiałami do kształtowania niecodziennych form są kostka brukowa i granitowa. Dodatkowo są one bardzo trwałe i nie przysporzą kłopotów w trakcie użytkowania. Jeśli inwestorzy mają trochę czasu i zdolności do takich prac, mogą się pokusić o wykonanie takiego tarasu we własnym zakresie. Podobne możliwości daje zastosowanie płyt betonowych. Na rynku jest duży wybór takich płyt o zróżnicowanej fakturze, kolorystyce i rozmiarach. Technologia wykonania jest w tym przypadku dość prosta, można ją porównać do tarasu z kostki brukowej.

Autor: Jacek Kucharczyk

Drewno na posadzce doskonale integruje taras z otoczeniem i nadaje mu szczególny charakter

Taras drewniany

Najlepiej z drewna egzotycznego. Sprawdza się ono zarówno w budynkach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Co więcej, taki taras można zrobić samodzielnie, ponieważ jego konstrukcja jest prosta. Zastosowanie dobrego gatunkowo drewna i jego odpowiednia konserwacja zapewnią długi okres użytkowania tarasu bez większych problemów. Taras można także wykonać z krajowego drewna iglastego czy liściastego. Jego początkowy koszt na pewno będzie niższy niż w przypadku drogich gatunków drewna egzotycznego. Trzeba będzie jednak częściej stosować odpowiednie środki do konserwacji.

Na płycie betonowej

Rozwiązaniem najtrudniejszym, a także bardzo kosztownym – a mimo wszystko niezwykle popularnym – jest taras na płycie betonowej wykończonej płytkami ceramicznymi. Pomijając kwestię kształtu, wykonanie trwałego tarasu w tej technologii jest bardzo trudne. Zimą zmienna temperatura powoduje częste zamarzanie i odmarzanie śniegu i wody. Woda, która dostanie się pod płytki przez nieszczelności i zamarznie, zniszczy taras już przy pierwszych mrozach. Aby tego uniknąć, należy zastosować drogie rozwiązania systemowe z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów izolacyjnych, a także zwrócić uwagę na to, aby płytki były układane w odpowiedni sposób (klej na podłożu oraz na płytce, szerokie spoiny). Być może lepiej od razu wybrać bezpieczniejszą technologię wykonania tarasu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Płytki ceramiczne to popularny materiał wykończeniowy, ale odpowiednie ich ułożenie wymaga fachowej ekipy

Drzwi tarasowe

W większości projektów drzwi (czy też okna) tarasowe są duże, najczęściej dwu-, trzyskrzydłowe. Wynika to z chęci zapewnienia efektownego widoku na ogród lub zaproszenia zielonego otoczenia domu do jego wnętrza. Na rynku są dostępne okna rozwieralne, uchylno-przesuwne, podnoszono- przesuwne i przesuwne różniące się parametrami i zastosowaniem. Największe rozmiary mają okna dwóch ostatnich kategorii. Planując okna w salonie, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty związane z tym zagadnieniem. Duże okno dostarcza mnóstwo energii słonecznej, także w lecie, warto więc pomyśleć o roletach lub żaluzjach, które zapobiegną przegrzewaniu pomieszczenia. Trzeba też pamiętać, że nawet trzyskrzydłowe drzwi właściwie nigdy nie będą otwierane na oścież. W czasie upałów okna i drzwi powinno się raczej zamykać, aby uchronić budynek przed nagrzanym powietrzem z zewnątrz. Dlatego w takim trzyskrzydłowym oknie jeden lub dwa elementy mogą być stałe. W niczym nam to nie przeszkodzi, a na pewno wyraźnie wpłynie na zmniejszenie kosztów stolarki.

Przeczytaj dodatkowo:
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Duże okna i profile aluminiowe – rozwiązanie do...

Projekty wielkometrażowych rezydencji tworzone są nie tylko z myślą o walorach estetycznych, ale także o...

Co wybrać na taras: deski drewniane czy...

Urządzając taras zastanawiamy się często, z jakiego materiału zrobić nawierzchnię. Do wyboru mamy deski...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...