| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Wiosenny pomysł na balkon. Zobacz funkcjonalną aranżację balkonu z efektownymi meblami

Wiosenny pomysł na balkon. Zobacz funkcjonalną aranżację balkonu z efektownymi meblami

Brakuje Ci pomysłu na balkon? Niezależnie od pogody początek wiosny to najlepszy czas na stworzenie funkcjonalnej aranżacji balkonu i wybranie mebli na balkon oraz taras. Jak to zrobić, by na własnym balkonie cieszyć się nadejściem lata? Sprawdzone sposoby aranżacji balkonu zdradza dekoratorka wnętrz.

Nawet jeśli dom z ogrodem jest poza Twoim zasięgiem finansowym, do dyspozycji masz przecież balkon lub taras. Aranżacja balkonu lub tarasu powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Ważne, aby każdy z domowników miał do niego swobodny dostęp - zarówno dzieci, jak i osoby starsze czy niepełnosprawne.

- Panie uwielbiają dorodne kompozycje kwiatowe, zapominając o tym, by zaplanować miejsce, gdzie można delektować się kwitnącymi roślinami. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem są meble na balkon składane, małe, sztaplowane jedne na drugich. Możemy rozkładać stoły i krzesła wtedy, gdy na balkonie odpoczywamy, a składać, gdy suszymy pranie – radzi Katarzyna Jaros-Puzio, dekoratorka wnętrz z IKEA Katowice.

Praktyczne meble na balkon

Na taras i balkon wybierajmy meble, których utrzymanie nie będzie przysparzać kłopotu. Łatwe w czyszczeniu i bezpieczne w użytkowaniu są meble plastikowe lub metalowe. Wbrew powszechnej opinii proste w obsłudze są również drewniane meble na balkon, które dodatkowo są synonimem piękna, trwałości i elegancji.

- Niestety często ludzie boją się, że drewniane meble na balkon wymagają większego nakładu pracy z ich strony. Jeśli meble ogrodowe wykonane są z drewna twardego, jak akacja czy dąb, nie musimy martwić się o ich utrzymanie. Wystarczy je dwa razy do roku zakonserwować bejcą przeznaczoną do mebli ogrodowych – przekonuje ekspertka.

Autor: IKEA

Na balkonie sprawdzą się także nieduże, lecz wygodne rattanowe kanapy wyglądem i stylistyką przypominające te w salonie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pomysł na balkon - kwitnący, choć bez kwiatów?

Kto powiedział, że trzeba mieć rękę do kwiatów, aby mieć kwitnący balkon? Aranżacja balkonu stanie się przytulna, gdy ozdobimy krzesła ogrodowe, stoły, a nawet doniczki dowolnymi tekstyliami. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby szary i smutny balkon zmienił się w kolorowy mini-ogródek, którego pozazdroszczą nam sąsiedzi.

- Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie mebli na balkon poduszkami, które nadadzą lekkości i przytulności. Poza tym wygodniej się siedzi na metalowym krześle, gdy jest przykryte czymś miękkim – dodaje ekspertka z IKEA Katowice.

Aranżacja balkonu w blasku świec

Aranżując balkon, taras czy ogród, warto pomyśleć o zabezpieczeniu domowników przed nadmiarem słońca, szczególnie gdy są wśród nich dzieci lub osoby starsze. Tradycyjne parasole można zastąpić specjalnymi namiotami. Nasłonecznienie balkonu warto wykorzystać do oświetlenia wieczornych biesiad.

Zasilane energią słoneczną lampy dadzą w nocy przytulne, promienne światło. Dodatkowym ich atutem jest coraz bogatsze wzornictwo – od prostych lampionów po kolorowe ptaki, które można przyczepić do gałęzi ulubionych roślin.

- Miłym akcentem dekoracyjnym są też świece, przy blasku których wieczorne posiłki staną się także ucztą dla zmysłów – mówi dekoratorka IKEA Katowice. - Świece postaw na stole, zawieś w latarenkach lub kandelabrach lub postaw na podłodze w stojakach. Mały balkon nie musi być nudny! – przekonuje.

Zobacz film o tym, jakie rośliny najlepiej się czują na balkonie

Przeczytaj dodatkowo:
Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Salon pod chmurką - aranżacja tarasu

Zobacz, jak urządzić salon na tarasie. Projektantka wnętrz doradza, jak wybrać meble tarasowe. Tekstylia i...

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do...

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to...

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z...

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić...