| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie

Taras na gruncie. Jak zbudować naziemny taras w ogrodzie

Taras na gruncie sprawia, że wnętrze domu i ogród się przenikają. Aby taras na gruncie był również komfortowym miejscem wypoczynku, musi być poprawnie zbudowany. Podpowiadamy, jak dobrze zrobić taras w ogrodzie oraz wybrać trwałe materiały do jego wykończenia, tak by taras naziemny był ozdobą domu i posesji.

Autor: Piotr Mastalerz

Poznaj bezlegarowy system tarasowy

Taras ziemny lub taras betonowy

Najczęściej przy nowych domach budowany jest betonowy taras na gruncie. Jego popularność wynika z tego, że można go wykończyć na wiele sposobów, a dobrze wykonany taras betonowy jest trwały i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Wart zainteresowania jest także inny rodzaj tarasu - taras ziemny. Buduje się go szybciej niż taras betonowy, prawie nie ma prac mokrych. A jeśli użyjesz odpowiedniego materiału wykończeniowego kamieni, bruku klinkierowego lub płyt betonowych, taras ziemny przetrwa nawet kilkadziesiąt lat.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Taras betonowy - konstrukcja i wykończenie nawierzchni tarasu

Najpierw trzeba przygotować podbudowę. W tym celu z powierzchni przeznaczonej na taras zdejmuje się humus i układa warstwę żwiru grubości 30 cm, najlepiej w dwóch warstwach – każdą z nich trzeba dokładnie zagęścić mechanicznie.

Na podbudowie robi się podsypkę piaskową lub z chudego betonu. Bardzo staranne wykonanie tych warstw jest ważne, ponieważ chronią one płytę tarasu przed pękaniem spowodowanym przez nierówne osiadanie lub wysadziny mrozowe w gruntach gliniastych. Poza tym nie będzie konieczne zbrojenie płyty tarasowej, którą robi się z betonu C 12/15 (B15). Ma ona zwykle 10 cm grubości. Powinna być oddylatowana, czyli oddzielona od ścian domu szczeliną wypełnioną elastycznym materiałem (na przykład paskiem styropianu grubości 2 cm).

Płaszczyzna tarasu musi mieć 2-procentowy spadek od ściany domu w kierunku zewnętrznym, by łatwo spływała z niej woda. Uzyskuje się go, robiąc na płycie tarasu warstwę spadkową grubości nie mniejszej niż 4 cm z szybko schnącej mieszanki betonowej. Poziom powierzchni tarasu powinien być tak dobrany, by po ułożeniu nawierzchni była ona kilka centymetrów niżej niż podłoga w domu. Jeśli tak nie będzie, może się okazać, że w czasie deszczu woda spływa do domu.

Hydroizolacja tarasu

Nie jest ona potrzebna, ponieważ nawet jeśli woda przeniknie przez warstwy tarasu, nie zawilgoci pomieszczeń, tylko wsiąknie w ziemię.

Dylatacje na tarasie

Poza dylatacją między tarasem a ścianą domu – jeśli taras jest duży – konieczne będą dylatacje jego wierzchnich warstw, które zapobiegną pękaniu płytek. Wykonuje się je, pozostawiając w warstwie dociskowej i nawierzchni pionowe szczeliny grubości 10 mm, które będą tworzyć pola o powierzchni 3-4 m2. Wypełnia się je materiałem trwale elastycznym.

Nawierzchna tarasu betonowego

Najczęściej wykonywana jest z płytek ceramicznych (trzeba wybierać nieśliskie i mrozoodporne) oraz płyt betonowych (które są mrozoodporne). Płyty betonowe mogą mieć klasyczny format kwadratu, a nawet imitować kamień naturalny czy drewno. Do aranżacji wykańczania tarasów wykorzystuje się również drewno naturalne, kamień czy płyty klinkierowe. Płytki kamienne układa się na zaprawie przeznaczonej specjalnie dla nich, ale można też użyć zaprawy cementowej lub cementowo-wapiennej. Pamiętać należy o tym, by układać płytki, smarując klejem ich powierzchnię i podłoże, bo między tymi warstwami nie powinno być pustych przestrzeni. Najlepsze na nawierzchnię są płytki o boku 20-30 cm. Zbyt małe dają większą liczbę spoin, a duże podlegają większym naprężeniom.

Fugowanie płytek

Fugi między płytkami najlepiej zrobić z elastycznej zaprawy do spoinowania i niezbyt wąskie, by płytki miały możliwość odkształcania się pod wpływem zmian temperatury. Staranne wykonanie spoin zabezpieczy taras przed przesiąkaniem wody w głąb.

Taras ziemny - konstrukcja i wykończenie nawierzchni tarasu

Taras wyłożony kamieniem świetnie się komponuje z otaczającymi go roślinami. Jest naturalny – stanowi bardziej część ogrodu niż domu. Porastający go mech albo opadające jesienią liście dodają mu uroku, podczas gdy na tarasie wykończonym płytkami sprawiają wrażenie zaniedbania.

  • Konstrukcja tarasu ziemnego. O trwałości tarasu decyduje prawidłowo wykonana podbudowa. Z miejsca przeznaczonego na taras trzeba zdjąć humus – zawiera on substancje organiczne, które rozkładając się, zmniejszają objętość, co powoduje, że nawierzchnia może się zapadać. Jeśli poziom tarasu ma być podniesiony względem reszty ogrodu, trzeba podwyższyć teren, nasypując piasku lub pospółki. Należy je sypać warstwami najwyżej 30-centymetrowymi i każdą z nich bardzo dobrze zagęścić (od tego zależy trwałość tarasu). Jeżeli nie trzeba podnosić poziomu gruntu, jako podbudowa wystarczy 15-centymetrowa warstwa zagęszczonego piasku. Po rozłożeniu na niej podsypki piaskowo-cementowej (wymieszanej w stosunku 9:1) i osadzeniu krawężnika można układać nawierzchnię.
  • Nawierzchnię tarasu ziemnego najczęściej wykonuje się z kamiennego bruku lub kamiennych płyt, ale można też z kostki betonowej, betonowych płyt tarasowych, cegieł lub klinkieru. Układając ją, należy zachować spadek 1-2% w kierunku ogrodu. Szczeliny między elementami wypełnia się piaskiem, a duże, płaskie, nieregularne kamienie zwykle stabilizuje się zaprawą cementową.

Wyniki KONKURSU - Grillowanie w dobrym stylu

Konkurs Grillowanie w dobrym stylu zakończony! Dziękujemy wszyskim za udział w naszej zabawie. Jury...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Jaki grill gazowy kupić? 5 pytań, które należy...

Grillowanie na dobre wpisało się w tradycję organizowania przyjęć na świeżym powietrzu. Unoszący się w...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...