| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Skarpy przy tarasie i murki oporowe. Jak zaaranżować przejście między tarasem a ogrodem?

Skarpy przy tarasie i murki oporowe. Jak zaaranżować przejście między tarasem a ogrodem?

Jak za pomocą roslin i małej architektury połaczyć wyniesiony taras z ogrodem? Można zbudować murki oporowe, palisady lub usypać skarpę przy tarasie i obsadzić ją kwiatami.

Skarpa przy tarasie

Ponieważ głównym problemem w przypadku skarp jest nadwyrężanie ich struktury przez czynniki atmosferyczne (żłobienie i rozmywanie przez wodę, erozja gleby powodowana wypłukiwaniem próchnicy, wysuszaniem gleby przez wiatr i wywiewaniem jej cząsteczek, co prowadzi do jałowienia podłoża), należy zadbać o ochronę stoków. Zapewniają ją rośliny. Zwłaszcza tak zwane zadarniające, czyli rozrastające się przez rozłogi albo pokrywające podłoże długimi pędami. Komponując nasadzenia, trzeba brać pod uwagę to, że warunki na skarpach są dla roślin trudniejsze niż na terenie płaskim. Im wyżej, tym więcej dociera tam słońca, ale też mniej pozostaje wody w podłożu. Każda skarpa jest nachylona w kierunku którejś ze stron świata, więc rośliny są oświetlone krócej niż te rosnące na terenie płaskim.

Gleba na skarpie

Obsadzając sztucznie usypane skarpy, pamiętaj, że pokrywająca je gleba nie jest żyzna. Zazwyczaj skarpy powstają z ziemi jałowej (podglebia), a nawet jeśli pochodzi ona z odrolnionego pola, utraciła swoje właściwości biologiczne. Przed posadzeniem roślin należy też zbadać kwasowość gleby, czyli pH. Większość gatunków najlepiej się czuje w podłożu o odczynie obojętnym, czyli gdy pH wynosi 6,5-7,0. Są też rośliny wymagające podłoża kwaśnego (pH 3,5-5,5), jak różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, golterie, ketmie i pierisy, oraz preferujące podłoże zasadowe (pH powyżej 7,0), na przykład bukszpany, odmiany róży pomarszczonej, juki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Rośliny posadzone na skarpie są dobrze wyeksponowane i wydają się dorodniejsze niż w rzeczywistosci

Murki oporowe

Skarpę otaczającą taras można skrócić, odcinając jej dolną część murkiem. Taka konstrukcja nie tylko ogranicza skarpę i podpiera masy ziemi, ale także stanowi efektowny element przestrzeni ogrodowej. Ziemię poniżej murku należy rozplantować, a powyżej warto posadzić efektowne rośliny. Innym „pejzażowym” sposobem zagospodarowania skarpy jest podzielenie jej niskimi murkami lub palisadami tak, aby powstały wąskie tarasy ziemne. Materiałem do budowy murków mogą być kamienie, cegły lub prefabrykowane elementy betonowe. Najtrwalsze są  granit, bazalt i sjenit. Mniej trwałe są piaskowce, a najłatwiej erozji ulegają wapienie. Piaskowce i wapienie są porowate, więc łatwo chłoną wodę, a z czasem porastają glonami. Popularne są też murki z cegieł klinkierowych.

Suchy murek z kamieni

Do jego budowy należy wybierać elementy spłaszczone, najlepiej o dwóch powierzchniach mniej więcej równoległych, a trzeciej do nich prostopadłej. Powinny leżeć tak, by w kolejnych rzędach pionowe szczeliny między nimi się mijały, a jeśli się łączą, to nie więcej niż w dwóch sąsiednich warstwach. W celu związania budowli z gruntem trzeba w każdym rzędzie co kilkadziesiąt centymetrów kłaść w poprzek długi i płaski kamień tak, aby jeden jego koniec (wysunięty poza lico murku w kierunku skarpy) zagłębił się w ziemi. Konstrukcja będzie stabilniejsza, jeśli ułoży się kamienie z lekkim spadkiem w kierunku podtrzymywanego gruntu. Murki suche do wysokości 50 cm nie potrzebują fundamentów. Wystarczy najniższą warstwę kamieni do połowy zagłębić w podłożu. Pod wyższymi murkami powinna się znaleźć podbudowa z ubitego żwiru lub tłucznia albo betonowy fundament grubości 20-30 cm.

Murek z elementów układanych na zaprawę

Powstaje z kamieni lub cegieł połączonych zaprawą cementową lub wapienną. Posadawia się go na fundamencie betonowym zagłębionym w gruncie na głębokość 20-80 cm (im wyższy murek i bardziej spoisty grunt, tym głębszy powinien być fundament). Na gruncie słabo przepuszczalnym pod fundamentem należy umieścić warstwę ubitego gruboziarnistego tłucznia lub żwiru, co ułatwi odpływ wody. Jeżeli murek jest długi, trzeba wykonać w nim co kilka metrów szczeliny dylatacyjne (warto w każdej umieścić deskę albo pasek styropianu, co pozwoli uniknąć pękania). Między murkiem a skarpą powinno się umieścić warstwę odsączającą z gruboziarnistego żwiru lub tłucznia, szczególnie jeśli grunt jest słabo przepuszczalny. Samodzielnie można zbudować murki oporowe do wysokości około 100 cm. Wyższe wymagają zaangażowania konstruktora, który obliczy napór podtrzymywanych mas ziemi i wynikające z tego parametry budowli.

Autor: Andrzej Szandomirski

Solidny klinkierowy taras nabiera lekkości, gdy w towarzyszącej mu wielogatunkowej barwnej kompozycji znajdzie się strzelista bryła formowanej rośliny

Wokół wysokiego tarasu

Przestrzeń pod tarasem opartym na słupach można zabudować i wykorzystywać jako pomieszczenie gospodarcze lub schowek na narzędzia i urządzenia do pielęgnacji ogrodu. Takie rozwiązanie jest praktyczne, ale sprawia, że elewacja wydaje się dość ciężka. Warto więc posadzić tam rośliny, by całkowicie lub częściowo zasłoniły tę konstrukcję. Jeżeli w sąsiedztwie tarasu znajdują się okna doświetlające przyziemie, grupy roślin trzeba sadzić tak, by zapewnić dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Jeśli przestrzeń pod tarasem pozostaje wolna, warto zabezpieczyć ją przed rozrastaniem się chwastów. Można ją wybrukować (na przykład kostką betonową czy kamienną) albo rozłożyć na ziemi włókninę i przykryć ją warstwą otoczaków. Jeżeli zależy ci na utrzymaniu wokół domu jak największej powierzchni pokrytej zielenią (biologicznie czynnej), posadźpod tarasem gatunki cieniolubne.

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek tarasowych

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Łatwy i szybki montaż bezlegarowego systemu...

Do montażu bezlegarowego systemu tarasowego z desek kompozytowych nie trzeba zatrudniać wyspecjalizowanej...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do...

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to...