| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Rośliny na taras wracają z tarasu. Przygotowanie kwiatów doniczkowych do zimy

Rośliny na taras wracają z tarasu. Przygotowanie kwiatów doniczkowych do zimy

Rośliny na taras, to przeważnie byliny pochodzące z ciepłych zakątków świata. Często traktowane są je rośliny jednoroczne, które giną wraz z nadejściem zimy. Co zrobić z kwiatami doniczkowmi, zanim nastaną mrozy?

Liczne gatunki roślin uprawianych latem w pojemnikach mogą zdobić tarasy przez wiele lat pod warunkiem jednak, że przed nastaniem przymrozków przeniesiesz je do pomieszczenia, w którym będą mogły przetrwać zimę. Aby dobrze przygotować je do przezimowania, już od początku września należy zaprzestać ich nawożenia – dzięki temu przestaną intensywnie rosnąć i kwitnąć. Warto wiedzieć, że do przechowywania na następny sezon nadają się jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników.

Lubią chłód i światło

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są blade, wiotkie i słabe.
Dlatego: scewola, kocanka włochata, lantana, werbena, pelargonia, uczep, nierembergia, torenia, bakopa, złocień krzewiasty i osteospermum najlepiej przechowywać zimą w pomieszczeniach jasnych i chłodnych (temperatura 5-10°C). Do tego celu nadaje się na przykład weranda czy widny garaż; świetny jest chłodny pokój, w którym dla oszczędności wyłącza się na zimę ogrzewanie.

Kiedy zdjąć kwiaty doniczkowe z tarasu

Rośliny przenosi się z tarasów do pomieszczeń przed zapowiadanymi przymrozkami, a więc czasami już pod koniec września. Pędy roślin poprzycinaj 10-15 centymetrów nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe). Odtąd podlewaj je rzadko (wystarczy raz w miesiącu) pilnuj jednak, żeby ziemia w donicach nie wyschła całkowicie.

Przesadzanie

Pod koniec lutego rośliny przesadza się do świeżej ziemi i przenosi do cieplejszego pomieszczenia (temperatura około 15°C). Zaczynij je intensywniej podlewać i regularnie nawozić, ale stosuj połowę zalecanej przez producenta dawki płynnego nawozu do kwiatów balkonowych. Na zewnątrz wynoś je po 15 maja, gdy nie będzie już groźby przymrozków.

Przechowywanie

Oleandry, heliotropy i fuksje. Możesz je przechowywać podobnie, to znaczy w miejscach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18°C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać. Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinaj pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładaj je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią — sadź do doniczek z ziemią. Sadzonki możesz też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuj zimą — podobnie jak starsze — w widnym i chłodnym pomieszczeniu.

Kwiaty doniczkowe łatwe w obsłudze

Niewielkie wymagania mają niecierpki. Doskonale czują się nawet w ciepłych pokojach. Ustawione blisko światła, na przykład na parapecie okiennym, będą kwitły również zimą. Ponieważ najładniejsze są młode, jednoroczne rośliny, dlatego wiosną najlepiej zrobić z przechowywanych roślin sadzonki pędowe i te posadzić na tarasie. Mało kłopotliwe są także datury, czyli bielunie. Można je przenieść do widnego pokoju i pielęgnować podobnie jak uprawiane w domu rośliny doniczkowe. Przechowywane w ten sposób, także zimą mogą tworzyć pąki kwiatowe. Ponieważ jednak datury należą do roślin światłolubnych, a zimą natężenie światła jest małe, pąki te zwykle opadają. Lepiej je więc wcześniej urywać, żeby nie osłabiały rośliny. Datury można też przed przymrozkami przyciąć (pozostawiając jedynie 10-15-centymetrowe fragmenty pędów) i ustawić rośliny w ciemnej, chłodnej piwnicy (o temperaturze nie niższej niż 8°C). Rośliny te nie wymagają podlewania. W marcu przenosi się je w widne miejsce. Najpóźniej, bo po pierwszych przymrozkach wykopuj begonię bulwiastą. Część nadziemną odetnij, bulwy wyczyść z resztek korzeni i ziemi, ułóż w skrzyneczkach, przesyp torfem i wynieś do chłodnej piwnicy. W marcu sadź do doniczek z ziemią i ustawiaj w jasnym i ciepłym miejscu.

Przeczytaj dodatkowo:
Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Płytki na tarasie – jak przyklejać, aby nie...

Wykańczanie tarasu albo schodów zewnętrznych płytkami ceramicznymi jest bardzo popularne. Ale często...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...

Duże okna i profile aluminiowe – rozwiązanie do...

Projekty wielkometrażowych rezydencji tworzone są nie tylko z myślą o walorach estetycznych, ale także o...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.