| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Przechowywanie przez zimę niecierpków, begonii i innych roślin z tarasu i balkonu

Przechowywanie przez zimę niecierpków, begonii i innych roślin z tarasu i balkonu

Przechowywanie przez zimę roślin sezonowych z tarasu i balkonu, takich jak niecierpki, begonie czy pelargonie, w pomieszczeniach zabezpieczonych od mrozu, to konieczność. Tylko wtedy rośliny te nie zginą. Przeważnie są to byliny pochodzące z ciepłych zakątków świata i nie są mrozoodporne. Podpowiadamy, jak przechowywać kwiaty doniczkowe z tarasu i balkonu przez zimę.

Liczne gatunki roślin uprawianych latem w pojemnikach mogą zdobić tarasy i balkony wiele lat pod warunkiem jednak, że przed nastaniem przymrozków przeniesiesz je do pomieszczenia, w którym będą mogły przetrwać zimę. Aby dobrze przygotować je do przezimowania, już od początku września należy zaprzestać ich nawożenia – dzięki temu przestaną intensywnie rosnąć i kwitnąć. Warto wiedzieć, że do przechowywania na następny sezon nadają się jedynie rośliny zdrowe i bez szkodników.

Kiedy zabrać kwiaty doniczkowe z tarasu i balkonu

Rośliny przenosi się z tarasów do pomieszczeń przed zapowiadanymi przymrozkami, a więc czasami już pod koniec września. Pędy roślin poprzycinaj 10-15 cm nad ziemią (wiosną wypuszczą nowe). Odtąd podlewaj je rzadko (wystarczy raz w miesiącu) pilnuj jednak, żeby ziemia w donicach nie wyschła całkowicie.

Przechowywanie przez zimę roślin z tarasu i balkonu

Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle rosną. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w kiepskim stanie. Wyrosłe zimą pędy są blade, wiotkie i słabe.
Dlatego: scewola, kocanka włochata, lantana, werbena, pelargonia, uczep, nierembergia, torenia, bakopa, złocień krzewiasty i osteospermum najlepiej przechowywać zimą w pomieszczeniach jasnych i chłodnych (temperatura 5-10 st. C). Do tego celu nadaje się na przykład weranda czy widny garaż; świetny jest chłodny pokój, w którym dla oszczędności wyłącza się na zimę ogrzewanie.

Oleandry, heliotropy i fuksje. Możesz je przechowywać podobnie, to znaczy w miejscach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18 st. C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać. Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinaj pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładaj je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią — sadź do doniczek z ziemią. Sadzonki możesz też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuj zimą — podobnie jak starsze — w widnym i chłodnym pomieszczeniu.

Oleandry, heliotropy i fuksje. Możesz je przechowywać podobnie, to znaczy w miejscach jasnych i chłodnych. Te rośliny mogą też spędzić zimę w pokoju, ustawione blisko okna, jeśli temperatura w pomieszczeniu nie będzie przekraczać 18°C. Przez całą zimę trzeba je regularnie podlewać. Najładniejsze są młode rośliny, dlatego co 2-3 lata z przechowywanych egzemplarzy odcinaj pod koniec lutego lub w marcu sadzonki pędowe. Wkładaj je do mieszanki piasku z torfem, a gdy się ukorzenią — sadź do doniczek z ziemią. Sadzonki możesz też zrobić na przełomie sierpnia i września, gdyż pędy odcięte późnym latem łatwo się ukorzeniają. Młode rośliny przechowuj zimą — podobnie jak starsze — w widnym i chłodnym pomieszczeniu.
WARTO WIEDZIEĆ

Pod koniec lutego przechowywane rośliny tarasowe i balkonowe przesadza się do świeżej ziemi i przenosi do cieplejszego pomieszczenia (temperatura około 15 st. C). Zacznij je intensywniej podlewać i regularnie nawozić, ale stosuj połowę zalecanej przez producenta dawki płynnego nawozu do kwiatów balkonowych. Na zewnątrz wynoś je po 15. maja, gdy nie będzie już groźby przymrozków.

Niecierpki zimowanie

Niewielkie wymagania mają niecierpki. Doskonale czują się nawet w ciepłych pokojach. Ustawione blisko światła, na przykład na parapecie okiennym, będą kwitły również zimą. Ponieważ najładniejsze są młode, jednoroczne rośliny, dlatego wiosną najlepiej zrobić z przechowywanych roślin sadzonki pędowe i te posadzić na tarasie.

Mało kłopotliwe są także datury, czyli bielunie. Można je przenieść do widnego pokoju i pielęgnować podobnie jak uprawiane w domu rośliny doniczkowe. Przechowywane w ten sposób, także zimą mogą tworzyć pąki kwiatowe. Ponieważ jednak datury należą do roślin światłolubnych, a zimą natężenie światła jest małe, pąki te zwykle opadają. Lepiej je więc wcześniej urywać, żeby nie osłabiały rośliny. Datury można też przed przymrozkami przyciąć (pozostawiając jedynie 10-15-centymetrowe fragmenty pędów) i ustawić rośliny w ciemnej, chłodnej piwnicy (o temperaturze nie niższej niż 8 st. C). Rośliny te nie wymagają podlewania. W marcu przenosi się je w widne miejsce.

Przechowywanie begonii przez zimę

Najpóźniej, bo po pierwszych przymrozkach wykopuj begonię bulwiastą. Część nadziemną odetnij, bulwy wyczyść z resztek korzeni i ziemi, ułóż w skrzyneczkach, przesyp torfem i wynieś do chłodnej piwnicy. W marcu sadź do doniczek z ziemią i ustawiaj w jasnym i ciepłym miejscu.

Polecamy film: Jak przechowywać matecznik do pobrania sadzonek pelargonii? Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Sadzenie roślin na balkonie - zasady roślinnej...

Rośliny na balkonie często rekompensują brak ogrodu. Sadzenie roślin w balkonowych skrzynkach wymaga jednak...

Kiedy sadzić pierwsze kwiaty i rośliny na...

Wiosna w pełni. Czas pomyśleć o kwiatach na balkonie. Czy połowa kwietnia to dobry moment, by posadzić...

Balkon latem: jak pielęgnować kwiaty doniczkowe...

Balkon latem zachwyca kwitnącymi roślinami tylko wtedy, gdy odpowiednio je pielęgnujemy. Aby kwiaty balkonowe...

Zieleń na tarasie. Rośliny i kwiaty na słoneczny...

Zieleń na tarasie to obowiązkowy element letniej aranżacji. Skrzynia obsadzona roślinami i kwiatami będzie...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...