| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Lato na balkonie. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Lato na balkonie. Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe?

Każdy, kto uprawia kwiaty doniczkowe na balkonie lub tarasie chce jak najdłużej cieszyć się ich bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Aby było to możliwe, należy pamiętać o systematycznej, starannej pielęgnacji roślin: podlewaniu, nawożeniu, czyszczeniu.

Autor: Piotr Mastalerz

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych sprowadza się głównie do ich podlewania, nawożenia i przesadzania.

Podlewanie kwiatów

W upalne dni konieczne bywa nawadnianie roślin nawet dwa razy dziennie. Najlepiej podlewać w godzinach porannych i wieczorem, gdy nie ma zbyt intensywnego nasłonecznienia. Nie powinno się nawadniać roślin w najgorętszej porze dnia, gdyż woda wówczas szybko paruje, a jeśli podczas zabiegu dojdzie do zmoczenia liści (czego należy unikać), grozi im przypalenie (kropla wody działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne). Nie wolno dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża w pojemniku, ponieważ  może to niekorzystnie wpłynąć na wzrost i kwitnienie roślin, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do ich obumarcia. Do podlewania najlepiej używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Podlewanie w czasie urlopu

A co zrobić, gdy wyjeżdżasz na urlop i nikt nie może zaopiekować się kwiatami? Warto pomyśleć o tym wcześniej i posadzić rośliny w „samopodlewających się” skrzynkach, wyposażonych w zbiornik magazynujący wodę. Podwójne dno pojemnika oddziela podłoże od wody, która dostarczana jest do korzeni za pomocą mat podsiąkowych lub przez tzw. knoty zasysające. Innym, niestety znacznie droższym rozwiązaniem, jest zainstalowanie systemu automatycznego nawadniania roślin, zasilanego prądem. Umieszczone w podłożu czujniki wilgoci regulują dopływ wody, która dostarczana jest do pojemników z roślinami za pomocą kroplowników. W tym przypadku rośliny można pozostawić bez opieki nawet na kilka tygodni. 

Zobacz także:

Nawożenie

Oprócz podlewania rośliny musisz systematycznie dokarmiać. Nawet jeśli podłoże, w którym zostały posadzone było wzbogacone w pewną dawką nawozów, po kilku tygodniach uprawy musimy dostarczyć im nowych składników pokarmowych. Zwłaszcza rośliny posadzone w wąskich skrzynkach, w niedużej ilości podłoża, szybko zużywają znajdujące się w nim substancje pokarmowe. Ze względu jednak na niewielką ilość podłoża, przerośniętego zwykle korzeniami, musisz ostrożnie dawkować nawozy, aby nie doprowadzić do nadmiernego zasolenia ziemi, szkodliwego dla roślin.

Jaki nawóz wybrać

W sprzedaży są liczne gotowe mieszanki nawozowe, organiczne (naturalnego pochodzenia) i mineralne. Preparaty te mają postać płynną bądź stałą. Przed zastosowaniem przygotouj ich roztwór wodny. Nawożenie łącz z podlewaniem roślin, należy jednak pamiętać, że roztworu nawozów nie wolno stosować na przesuszone podłoże. Jeśli doszło do jego przeschnięcia, najpierw trzeba je dobrze nawodnić. Do zasilania roślin balkonowych możesz wykorzystać też pałeczki nawozowe, stopniowo uwalniające zawarte w nich składniki pokarmowe. Środki te często wzbogacone są w substancje zwalczające choroby i szkodniki. W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w nawozy dla konkretnych gatunków lub grup roślin, uwzględniające ich szczególne potrzeby, np. dla pelargonii, surfinii, kwitnących roślin balkonowych, roślin o dekoracyjnych liściach. Nawozić należy raz  w tygodniu, o ile na opakowaniu nawozu nie znajdują się inne zalecenia.

Czyszczenie roślin doniczkowych

Aby rośliny były zdrowe i długo, obficie kwitły powinny być systematycznie czyszczone z więdnących oraz obumarłych kwiatów i liści. Opadłe części  należy też usuwać z powierzchni podłoża. Zapobiega to porażaniu roślin przez szarą pleśń. Usuwanie przekwitłych kwiatów i niedopuszczanie do zawiązywania nasion przez rośliny pobudza je do zawiązywania nowych pąków i bujnego kwitnienia. Podczas pielęgnacji należy też kontrolować zdrowotność roślin, obserwując, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki lub porażone przez choroby. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, wybierając te, przeznaczone do upraw amatorskich.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki na tarasie – jak przyklejać, aby nie...

Wykańczanie tarasu albo schodów zewnętrznych płytkami ceramicznymi jest bardzo popularne. Ale często...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...

Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do...

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.