| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Naprawa balkonu po sezonie. Remont płyty balkonowej i balustrad

Naprawa balkonu po sezonie. Remont płyty balkonowej i balustrad

Czasem balkon jest tak zniszczony, że nie wystarczy tylko wymiana jego nawierzchni. Konieczna jest poważna naprawa balkonu, w tym remont płyty balkonowej i odnawianie balustrad. Zobacz, jak się za to zabrać.

Balkon bez spadku

Poważną wadą starych balkonów jest brak spadku umożliwiającego spływanie deszczówki z płyty. Konieczny jest wtedy kompleksowy remont balkonu. Należy usunąć wszystkie jego warstwy aż do gołej płyty. Tę czyści się i gruntuje preparatem zwiększającym przyczepność. Do boków płyty przykręca się niewysokie deskowanie (deski powinny wystawać ponad płytę na mniej więcej 10 cm). Wzdłuż ściany lub ścian ustawia się pasy styropianu grubości około 2 cm i wysokości około 20 cm. Tak powstanie dylatacja oddzielająca nowe warstwy balkonu od murów. Warstwę o odpowiednim spadku wykonuje się z szybkowiążącej, mrozoodpornej zaprawy cementowej do robienia podkładów podłogowych. Po naniesieniu na podłoże formuje się spadek, rozprowadzając masę długą stalową łatą i kontrolując co chwilę nachylenie powstającego podkładu.

Odbudowa warstw balkonu

Na gotowej warstwie spadkowej można swobodnie ułożyć płyty termoizolacyjne. Od góry zabezpiecza się je grubą folią budowlaną i robi zasadniczy podkład cementowy, który w każdym miejscu musi mieć jednakową grubość – 6-7 cm. Pamiętaj,że nie wolno formować spadku w warstwie ocieplenia ani w podkładzie (zwanym też warstwą dociskową). Ustalając grubość podkładu, a także grubość ocieplenia, zwracaj uwagę na to, czy w konsekwencji nawierzchnia balkonowa nie wypadnie wyżej, niż była dotychczas. Na zagruntowanym podkładzie można już wykonać hydroizolację i zrobić nową okładzinę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Krzysztof Zasuwik

Obróbki blacharskie krawędzi balkonu lub profile wykończeniowe układa się na podkładzie cementowym. Mogą być zamocowane na zaprawę montażową lub przykręcone przed ułożeniem hydroizolacji

Odwodnienie balkonu

Niekiedy wodę z balkonu odprowadzają rynny biegnące wzdłuż wszystkich jego krawędzi. Woda trafia z nich najczęściej do wylewki zwanej rzygaczem, rzadziej do którejś z rur spustowych, bo te są przeważnie oddalone od balkonów. Rynny mogą się rozszczelnić na połączeniach lub poluzować bądź pokrzywić rynhaki, na których spoczywają. Wtedy woda leje się po płycie i podcieka na jej spodnią stronę. Rynhaki, jeśli są mocowane do czoła i boków płyty balkonowej, łatwo jest odkręcić i wymienić na nowe. Nieszczelne połączenia rynien z PCW lub powlekanych rynien metalowych można wypełnić elastycznym polimerowym klejem montażowym. Stalowe, niepowlekane rynny lutuje się. Jeśli rynny nie mają właściwego 2-3-procentowego spadku w kierunku odpływu, trzeba je zdemontować, a następnie skorygować ustawienie haków.

Obróbki blacharskie

Zamiast rynien mogą być zamocowane obróbki blacharskie. Są one o 2-3 cm odsunięte od krawędzi płyty balkonowej i podwinięte. Takie podwinięcie to tak zwany kapinos. Służy ono temu, żeby woda nie podciekała na drugą stronę obróbki, tylko spływała w dół. Obróbki blacharskie, jeśli nie są skorodowane, a tylko pogięte, można wyprostować, opukując delikatnie gumowym młotkiem lub odginając kawałkiem deski. Zardzewiałe obróbki trzeba wymienić. Wcześniej, niestety, konieczny jest demontaż okładziny z płytek i ponowne wykonanie hydroizolacji podpłytkowej. Obróbki blacharskie mocuje się do podkładu wkrętami przed ułożeniem hydroizolacji podpłytkowej. Po zamontowaniu trzeba je jeszcze pomalować żywicą epoksydową i oprószyć drobnym piaskiem kwarcowym. Takie zabezpieczenie robi się na tych fragmentach obróbek, na których znajdzie się hydroizolacja. Ochroni ono metal przed rdzewieniem. Mikrozaprawa uszczelniająca może bowiem powodować korozję stali.

Odnawianie balustrady

Balustrady balkonowe lub przynajmniej ich słupki są przeważnie wykonane ze stali i pomalowane farbą do metalu. Ta z czasem zaczyna się łuszczyć, a później pojawiają się pierwsze skupiska rdzy. Odnawianie stalowych słupków i poręczy balustrady jest łatwe, choć mozolne. Najpierw trzeba bowiem zedrzeć całą łuszczącą się farbę i rdzę, by odsłonić czysty, surowy metal. Później stal należy zabezpieczyć antykorozyjnie. W sprzedaży są farby podkładowe o działaniu antykorozyjnym, preparaty do usuwania resztek rdzy oraz farby dekoracyjne o działaniu antykorozyjnym gotowe do bezpośredniego nanoszenia na metal (nawet taki, na którym są niewielkie skupiska rdzy). Gdy rdza wgryzła się w głąb metalu, skorodowane elementy trzeba będzie wymienić na nowe.

Autor: Mapei

Odsłoniętwe pręty zbrojeniowe po oczyszczeniu z rdzy maluje się farbą antykorozyjną. Niektórzy producenci zalecają późniejsze pomalowanie ich preparatem sczepnym (kontaktowym), aby zwiększyć przyczepność zaprawy

Ekspertyza konstrukcyjna

Gdy na starej, nigdy nie wykończonej płycie balkonu widać wykruszenia, pęknięcia, odsłonięte zbrojenie – jest to poważny sygnał ostrzegawczy. Nadwyrężona w ten sposób konstrukcja przestaje być bezpieczna. Zwróć się do konstruktora, aby ocenił wytrzymałość balkonu i podpowiedział, jak naprawić jego konstrukcję.

Naprawa betonu

W sprzedaży są zestawy zapraw i preparatów do renowacji betonu. Systemy takie obejmują:

  • środki do antykorozyjnego zabezpieczania stali zbrojeniowej;
  • preparat do robienia warstwy sczepnej (tak zwanej warstwy kontaktowej). Tę funkcję pełnią też niektóre preparaty antykorozyjne;
  • cementowa zaprawa renowacyjna PCC I (cement modyfikowany polimerami).

A oto, jak krok po kroku odnawia sie płytę balkonową:

  1. Najpierw usuwa się odspojone kawałki betonu i dokładnie czyści powierzchnię z pyłu oraz wszelkich zabrudzeń.
  2. Skorodowane zbrojenie jest odkuwane aż do miejsca, gdzie na stali nie widać rdzy. Wokół odsłoniętych prętów musi być wolna przestrzeń szerokości nie mniejszej niż 1,5 cm.
  3. Rdzę należy usunąć z prętów mechanicznie, na przykład wiertarką bądź szlifierką kątową ze ściernicą szczotkową. Na koniec trzeba je jeszcze przemyć benzyną ekstrakcyjną.
  4. Po jej wyschnięciu pręty maluje się preparatem antykorozyjnym.
  5. Przed nałożeniem zaprawy renowacyjnej pręty i odsłonięte fragmenty betonu pokrywa się preparatem sczepnym (chyba że preparat antykorozyjny ma właściwości sczepne). Robi się to przeważnie pędzlem lub szczotką malarską. Warstwa taka ma zaledwie 1 mm grubości.
  6. Zaprawą renowacyjną PCC plombuje się ubytki w betonie.
  7. Jeśli rysy lub pęknięcia płyty są duże, warto w poprzek nich zrobić prostopadłe nacięcia szlifierką kątową. W nacięciach takich, przed wypełnieniem ich zaprawą PCC, umieszcza się paski ze stali tworzące poprzeczne klamry, które dodatkowo wzmocnią naprawiane miejsc.

Przeczytaj dodatkowo:
Łatwy i szybki montaż bezlegarowego systemu...

Do montażu bezlegarowego systemu tarasowego z desek kompozytowych nie trzeba zatrudniać wyspecjalizowanej...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Drewniany taras trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę, aby latem nie wymagał ponownej renowacji....

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z...

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić...