| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie

Najlepsze kwiaty i rośliny na balkon - urządzamy ogród na balkonie

Nieduży ogród możesz urządzić nawet na balkonie lub tarasie. Wybierz proste w uprawie rośliny i kwiaty na balkon, które będą pięknie kwitły przez całe lato - przede wszystkim takie, które dobrze się czują w pojemnikach lub skrzynkach. Podpowiadamy, jak pielęgnować „ogród” na balkonie.

Zasady pielęgnacji roślin i kwiatów na balkonie

1. Przy podlewaniu roślin oczyść pędy z przekwitniętych kwiatów, a także żółknących i uszkodzonych liści. Są one doskonałym podłożem do rozwoju grzybów. Ponadto usuwanie przekwitniętych kwiatów i nasienników powoduje zawiązywanie się nowych pąków kwiatowych. Niektóre rośliny (np. lobelie) trzeba przyciąć, aby zakwitły powtórnie.

2. Regularnie sprawdzaj, czy na roślinach na balkonie nie pojawiły się choroby i szkodniki. Przede wszystkim przyglądaj się uważnie dolnym stronom liści. Usuniętych chorych części nie składaj na kompost, ale wyrzucaj do kosza na śmieci.

3. Większość kwitnących roślin wymaga słonecznych stanowisk, te zaś o ozdobnych liściach z powodzeniem rosną w półcieniu. Do podlewania używaj wody ostałej, zimna woda prosto z wodociągu może wywołać u roślin szok termiczny. Rośliny podlewaj rano lub wieczorem, ponieważ wtedy mniejsza ilość wody wyparowuje z powierzchni ziemi. Większość roślin podlewa się z góry, trzeba robić to powoli, żeby woda zdążyła wsiąknąć w glebę. Od dołu podlewaj te, które nie lubią moczenia liści, np. begonie. Po godzinie od podlania wylej z podstawki nadmiar wody – zalegająca odcina korzeniom dostęp do powietrza. Twarda woda używana do podlewania sprawia, że w ziemi gromadzi się zbyt wiele wapnia, a to szkodzi roślinom. W takiej sytuacji wystarczy zostawić wodę w konewce na 24 godziny, a na dnie wytrącą się niepotrzebne składniki.

4. Nie zapominaj o cotygodniowym zasilaniu nawozami. Po upływie około dwóch tygodni od posadzenia lub po przesadzeniu rośliny zaczynają się niezwykle intensywnie rozwijać. Nieprzerwanie wypuszczają nowe pędy i liście oraz zawiązują mnóstwo pąków kwiatowych. Wynika to z faktu, że świeża ziemia zawiera dużo składników pokarmowych. Gdy ich zasób zacznie się wyczerpywać, rośliny będą marnieć. Niedobór składników pokarmowych najłatwiej uzupełnić, np. podlewając rośliny Aktywatorem Wzrostu Brunatne BioZłoto.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gatunki roślin i kwiatów polecanych na balkon

  • Niecierpki kwitną przez całe lato na wiele kolorów – fioletowo, biało, różowo i czerwono. Najlepiej rozwijają się w półcieniu, w średnio przepuszczalnym podłożu. Lubią mieć stale wilgotne podłoże, a regularne nawożenie przedłuża bujne kwitnienie.
  • Oxalis (szczawik) latem wypuszcza drobne i delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Ziemia dla oxalisa powinna być stale lekko wilgotna, nie powinno się dopuścić do przesuszenia korzeni. Szczawik lubi dokarmianie, nawozimy go co 2-3 tygodnie.
  • Scewola jest odporną rośliną, lekko zwisającą. Wymaga słonecznego stanowiska. Rośliny kupione w mniejszych doniczkach przesadź do większych pojemników, aby mogły się odpowiednio rozrosnąć. Po przesadzeniu zadbaj o to, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. W żadnym wypadku jednak woda nie powinna stać na podstawce.
  • Werbena to nieco mniej znany gatunek. Odmiany zwisające wyglądają wyjątkowo efektownie w skrzynkach zawieszonych na balkonie. Roślina preferuje żyzną ziemię i obfite podlewanie. Kwitnie przez całe lato, jednak pojemnik trzeba umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie nawozić.
  • Pelargonia pachnąca nie jest nowością na balkonach i tarasach. Z roku na rok na rynku dostępne są coraz to nowsze odmiany, które charakteryzują się całą gamą zapachów – od owocowo-różanych, do korzennych i ziołowych. W polskich sklepach najpopularniejsze są te, które zapachem przypominają cytryny. Pelargonia pachnąca szczególnie dobrze nadaje się jako letnia dekoracja tarasu, wtedy odstrasza też owady. Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Półcień powoduje, że pędy są mniej obfite, a liście słabiej pachną. W porównaniu z innymi gatunkami pelargonii ma mniejsze wymagania wodne i zdecydowanie bardziej szkodzi jej nadmiar wody niż kilka dni suszy. Jej liście dodawane do herbaty nadają jej oryginalny aromat.

Obejrzyj także: Jakie kwiaty wybrać do ozdobienia balkonu?

Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Warzywa i zioła w doniczce, czyli wyhoduj sobie...

Kwiaty na balkonie stały się codziennością. Teraz dołączyły do nich warzywa i zioła w doniczce. To ciekawe,...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do...

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to...