Jak zbudować taras na gruncie z kostki brukowej. Bruk klinkierowy

2014-04-24 14:14
Polbruk Nostalite Prima
Autor: materiały prasowe Polbruk Kolor tarasu z bruku klinkierowego można dopasować do barwy dachu lub cegieł zastosowanych na elewacji. Na zdjęciu taras wykonany z kostki Polbruk Nostalite Prima

Taras na gruncie można wykończyć kostką brukową, na przykład brukiem klinkierowym. Zobacz, jak zbudować taraz tego rodzaju.

Budowanie tarasu na gruncie jest prostsze i tańsze niż na przykład wznoszenie płyty betonowej, na której później układa się płytki ceramiczne. Możesz łatwo dopasować jego powierzchnię do wielkości cegieł, których nie trzeba będzie docinać, czyli nie powstaną odpady. Bruk na tarasie układa się na podłożu miękkim, ponieważ nawierzchnia nie będzie mocno obciążana. Ta metoda nie tylko pozwala zmniejszyć koszty, ale także w razie potrzeby umożliwia łatwą naprawę. Elementy są ułożone luźno, dzięki czemu ewentualna wymiana poszczególnych sztuk nie stanowi żadnego problemu.

Jak się przygotować do budowy tarasu na gruncie

Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie określić wymiary powierzchni brukowanej w celu obliczenia ilości potrzebnego materiału. Trzeba uwzględnić odpowiedni naddatek zależnie od sposobu układania cegieł. Wzorów jest bardzo wiele. Jednym z popularniejszych jest cegiełka z przesunięciem o pół elementu. W takim układzie co drugi rząd kończy połówka, więc należy przeciąć część elementów (7-10%). Jeśli dysponujesz cegłami połówkowymi, mamy ułatwioną pracę.

Przygotowanie podłoża pod kostkę brukową

Teren pod taras musi być wystarczająco nośny, a także pozbawiony tendencji do nadmiernego nasiąkania wodą. W przypadku tarasów czy innych nawierzchni układanych na działkach przy domach jednorodzinnych analizę podłoża przygotowują wykonawcy bezpośrednio przed realizacją. Doświadczonemu fachowcowi wystarczy zrobienie kilku odkrywek, aby określić zakres koniecznych prac. Gdy na działce masz nieprzepuszczalny grunt, należy zdjąć górną warstwę, wykonać drenaż podłoża, a jako warstwę nośną nawieźć grunt o większej przepuszczalności. Jeżeli podłoże stanowi gleba o niewielkiej nośności, na przykład próchnicza, trzeba wybierać ją aż do poziomu gruntu wystarczająco stabilnego.

Zagęszczanie bez zagęszczarki

Teren powinien być dokładnie wyplewiony, wyrównany i dobrze ustabilizowany za pomocą zagęszczarki płytowej. Jeśli nie masz tego specjalistycznego narzędzia, można kilkakrotnie porządnie zmoczyć glebę, aby osiadła. Jednak na mokrym gruncie nie wolno prowadzić prac. Ten sposób można wykorzystać, jeśli grunt jest przepuszczalny, a prace będą wznowione po przerwie.

Niwelacja terenu pod budowę tarasu

Odpowiednia niwelacja terenu ma bardzo istotne znaczenie dla efektu końcowego. Na tym etapie dobrze jest już wstępnie rozplanować spadki i zaprojektować sposób odprowadzania wody deszczowej, jeśli jest konieczne. Spadek podłużny powinien wynosić blisko 0,5%, poprzeczny – 1,5-2%. Najwyższy poziom tarasu powinien być przy ścianie, w której są zamontowane drzwi balkonowe, oraz na osi podłużnej, tak żeby woda ściekała wzdłuż i na boki. Warstwę nośną najlepiej jest układać etapami, to znaczy wysypując i ubijając po kilka centymetrów podkładu z zachowaniem spadków.

Układanie tarasu z kostki brukowej: krawężniki

Układanie tarasu zaczyna się od obrzeża, którego zadaniem jest stabilizacja nawierzchni zarówno podczas jej wykonywania, jak i późniejszego użytkowania. Jeśli masz krawężnik z tego samego materiału lub materiału pasującego do warstwy wykończeniowej, zamocuj go tak, żeby stanowił granice nawierzchni. Przed wykonaniem obrzeża należy wyznaczyć odległości dzielące przeciwległe granice tarasu, tak żeby w czasie układania nie trzeba było docinać cegieł. Budując obrzeże, należy pamiętać o wysokości całej nawierzchni. Jego skraj powinien być nieco niżej, żeby woda ściekała z tarasu.

Pod brukiem – podsypka

Pod nawierzchnią musi się znaleźć warstwa kruszywa o wielkości ziaren 1-5 mm stanowiącego podsypkę. Wybierając materiał do jej wykonania, trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie zawierał on zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować powstawanie na powierzchni klinkieru wykwitów solnych. Najlepiej zastosować gruboziarnisty piasek płukany lub mączkę ceglaną. Wysokość podsypki dobiera się tak, aby po ubiciu miała mniej w ięcej 3 cm.

Wykonanie nawierzchni tarasu z kostki brukowej

Taras buduje się pasami o szerokości około 1 m pozwalającej na swobodną, ale precyzyjną pracę. Należy przyjąć taki sposób układania cegieł, aby podczas brukowania nie niszczyć przygotowanej uprzednio warstwy podsypki. Kolejne rzędy cegieł układa się z niewielkimi odstępami. Jeśli jakaś cegła nieco wystaje, trzeba ją delikatnie dobić gumowym młotkiem. Po u łożeniu większego fragmentu bruk można wyrównać długą łatą drewnianą. Gdy jeden pas nawierzchni jest zrobiony, wykonuje się następny pas podsypki, na której potem układa się bruk. Jeżeli chcesz pracować od strony już zrobionej nawierzchni, należy położyć na niej dużą płytę, na przykład płytę OSB czy sklejki, żeby ciężar robotnika rozkładał się na dużą powierzchnię i nie zniszczył już wykonanej pracy.

Wykończenie bruku klinkierowego

Po ułożeniu całości bruku taras posypuje się piaskiem, który trzeba wmieść w szczeliny. Następnie nawierzchnię zlewa się wodą i jeszcze raz szczotką nagarnia piasek, żeby zamknąć fugi. Świeżo wykonaną nawierzchnię można dodatkowo zwibrować za pomocą ubijaka osłoniętego gumową podkładką. Ubijanie należy przeprowadzać w kierunku od krawędzi do środka nawierzchni. Po ostatecznym myciu taras jest gotowy do użytkowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają