| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Elewacje domów. Duże przeszklenia łączące z ogrodem

Elewacje domów. Duże przeszklenia łączące z ogrodem

Podstawowym zadaniem elewacji domu zwróconej w stronę ogrodu, jest otwieranie budynku na otoczenie. Duże przeszklenia, sięgające poziomu terenu, rozległe tarasy, loggie, ogrody zimowe, balkony, wykusze i ryzality – każda z tych form ma swoje konsekwencje we wnętrzu domu.

Elewacja domu, skierowana ku ogrodowi zwykle jest niewidoczna z ulicy, ukazuje się jedynie domownikom i ich gościom. Mimo prywatnego charakteru tej części domu projektowana jest zazwyczaj z wielką pieczołowitością i dbałością o detal. Niejednokrotnie elewacja ta jest bogatsza w formy niż z natury reprezentacyjna część wejściowa. Trzeba jednak pamiętać, że przylega ona do części wypoczynkowej posesji, dlatego użyte formy nie mogą być przeładowane, a kolory krzykliwe i agresywne. Elewacja ogrodowa powinna raczej koić, miło nastrajając do relaksu i kontemplacji.

Elewacje w zgodzie ze stylem

W nowoczesnym domu, gdzie od frontu zwykle dominuje prostota i asceza, elewacja ogrodowa z rozmachem otwiera dom na otoczenie. Głównymi bohaterami są tutaj przeszklenia pozwalające na wzajemne przenikanie przestrzeni ogrodu i domu. Okna porzucają swoje tradycyjne kształty – zwężają się, spłaszczają i poszerzają, coraz częściej są to pozbawione ram duże tafle szkła wchodzące w przestrzeń drugiej kondygnacji.
W domach zbudowanych w stylu tradycyjnym okna wbudowane są raczej w formy historyczne – wykusze, ryzality, werandy. Jeśli sięgasz po nowoczesne formy, takie jak duże okna, powinny być one z drobnymi, kadrującymi widoki podziałami. Łukowe zwieńczenia zamykają widok w przyjazny obraz.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sposoby na wtopienie tarasu w ogrodową elewację

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Okna na ogród

  • Duże przeszklenia są dużo zimniejsze niż ściany. Ucieka przez nie więcej ciepła, niosą więc one za sobą ryzyko wychłodzenia domu w zimne dni. Planując przeszklenia na elewacji, nie zapomnij, że okna od północy i zachodu ze względu na warunki klimatyczne powinny być mniejsze.
  • Duże przeszklenia wpuszczają dużo światła, dlatego należy je dobierać, uwzględniając strony świata, na które będą wychodziły okna, a ich rozmiar dopasować do wielkości pomieszczenia. Zbyt dużo promieni słonecznych docierających w upalne dni przez okna od południa lub zachodu może prowadzić do przegrzania pomieszczeń.
  • Przeszklenia są istotnym źródłem światła dziennego, które nie tylko oświetla przestrzeń pomieszczenia przylegającego do zewnętrznej ściany, ale też pośrednio doświetla położone za nimi schody, hol na drugiej kondygnacji lub antresolę, jednak wówczas należy zastosować wewnętrzne okna lub przeszklone drzwi między pomieszczeniami z oknami i wnętrzami ich pozbawionymi.

W klimacie ogrodu

Inaczej otwiera się dom na otoczenie, gdy jest do dyspozycji otwarty krajobraz z dalekimi
widokami – wówczas pożądane będą duże przeszklenia otwierające jak najszerszą perspektywę. Jeśli jednak nie będą pasowały do stylu domu, można skorzystać z mniejszych przeszkleń, na przykład kilka okien jednakowej wielkości tworzących na elewacji rytmiczną formę będzie pięknie kadrowało widok na mniejsze, różnorodne obrazy.
W miejskiej okolicy lub na małej działce z krótkim widokiem, na przyklad gdy ogranicza go bliskie niekorzystne sąsiedztwo, lepiej wykazać powściągliwość w powiększaniu przeszkleń lub zamknąć widok aranżacją tarasu, ładną kompozycją roślin, pergolą czy małą architekturą ogrodową.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Co wybrać na taras: deski drewniane czy...

Urządzając taras zastanawiamy się często, z jakiego materiału zrobić nawierzchnię. Do wyboru mamy deski...

Łatwy i szybki montaż bezlegarowego systemu...

Do montażu bezlegarowego systemu tarasowego z desek kompozytowych nie trzeba zatrudniać wyspecjalizowanej...

Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Salon pod chmurką - aranżacja tarasu

Zobacz, jak urządzić salon na tarasie. Projektantka wnętrz doradza, jak wybrać meble tarasowe. Tekstylia i...