| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja drewna po zimie

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja drewna po zimie

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego liftingu po mokrych i mroźnych miesiącach. Jeżeli dbamy o niego co roku, to nie musimy wkładać dużo pracy w konserwację drewna i ponosić wysokich kosztów finansowych. Sprawa ma się nieco gorzej jeżeli przez ostatnie 2-3 lata zapomnieliśmy o naszym drewnianym tarasie. Staje sie brzydki i szary. Zobacz, jak wykonać czyszczenie i konserwację drewna tarasowego.

Autor: JAF Polska

Zmiany temperatur i wilgotności oraz promieniowanie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływają na nasze drewniane tarasy, które są chlubą i ozdobą domu. Do tego dokładają się czynniki biologiczne takie, jak: grzyby, porosty, owady. Drewno po pewnym czasie szarzeje, wypacza się i staje się mniej wytrzymałe na uszkodzenia.  Aby przywrócić mu dawny blask trzeba zastosować kilka zabiegów. Na początek taras trzeba oczyścić, następnie naprawić, a na koniec zabezpieczyć. To wystarczy, aby cieszyć się pięknym tarasem do końca sezonu.

Jeżeli czynności konserwacyjne zostaną zaniedbane, to już po 2 -3 latach drewno pod wypływem niekorzystnych warunków atmosferycznych na tyle zniszczeje, że odnawianie drewnianego tarasu pochłonie dużo więcej czasu i środków finansowych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: JAF Polska

Powierzchnia drewna ulega zmianom pod wpływem warunków atmosferycznych. Czynniki pogodowe powodują szarzenie powierzchni, spękania i złuszczenia, które mogą przybierać różne formy w zależności od gatunku drewna.

Autor: JAF Polska

Drewno profilowane z litego drewna jest produktem naturalnym o bardzo różnorodnej charakterystyce i właściwościach.

KROK 1 - Czyszczenie drewnianego tarasu

By przywrócić blask poszarzałym deskom tarasowym, należy zacząć niestety od sprzątania. Po zimie na tarasie zalega brud i piach, który trzeba dokładnie zmieść z jego powierzchni twardą szczotką lub zmyć pod ciśnieniem. Po oczyszczeniu czas na oględziny, czy są jakieś ubytki w drewnie, odstające drzazgi, brakuje śrub lub elementów mocujących.

Deski gładkie, jeżeli zachodzi taka potrzeba, można najpierw lekko zeszlifować. Następnie stosujemy środek czyszczący i odszarzający. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i nakłada za pomocą szczotki lub myjki ciśnieniowej na powierzchnię tarasu. Po odczekaniu kilku minut należy taras dobrze wyszorować, aż do momentu ukazania się naturalnego koloru drewna. Jak już uzyska się oczekiwany efekt, środek trzeba spłukać bez obaw o środowisko, ponieważ najnowsze produkty do czyszczenia drewnianych tarasów są w 100% biodegradowalne.

WARTO WIEDZIEĆ

OWATROL AQUANETT

To bezwonny wodo-rozpuszczalny żel przywracający poszarzałemu, olejowanemu wcześniej drewnu jego naturalny kolor. Eliminuje ślady wpływu warunków atmosferycznych (np. ciemne plamy, który wniknęły głęboko w strukturę drewna wraz z olejem). Usuwa plamy powstałe przez pleśń, rdzę oraz różne zanieczyszczenia. Jest bardzo szybki w działaniu. Ulega biodegradacji. Nie niszczy drewna. Neutralizuje się go środkiem Net-Trol.

Kolor: teak, modrzew. Objętość: 2,5L

OWATROL NET-TROL

Jest żelem czyszczącym, restaurującym i odtłuszczającym każdy rodzaj drewna. Odnawia kolor pociemniałego drewna (zszarzałego drewna), również impregnowanego pod ciśnieniem. Nie powoduje odbarwień. Czyści brud i ślady powstałe w wyniku działania warunków atmosferycznych, grzybów i rdzy. Jest neutralny dla środowiska, biodegradowalny. Działa niemal od razu (10-20 minut). Odszarzacz jest zmywalny wodą.

Kolor: teak, modrzew. Objętość: 2,5L

ŚRODEK DO CZYSZCZENIA TARASÓW OSMO

(8025) - do tarasów litych (drewnianych). Wysoce efektywny koncentrat do czyszczenia surowych i olejowanych tarasów. Nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni drewnianych zewnętrznych takich jak drewniana architektura ogrodowa: płoty, meble.

(8021) - do tarasów kompozytowych. Osmo 8021 został specjalnie opracowany do czyszczenia kompozytów polimerowych, jak WPC i BPC, oraz innych hydrofobowych powierzchni na zewnątrz, takich jak meble ogrodowe i ogrodzenia z tworzyw sztucznych. Zalety: Bardzo skuteczny koncentrat - wysoce wydajny, głębokie czyszczenie, łatwy w użyciu.

Objętość: 1L, 5L

Autor: JAF Polska

Preparaty do czyszczenia przywracają naturalny kolor poszarzałego drewna.

Autor: JAF Polska

Po profesjonalnym oczyszczeniu należy zabezpieczyć taras olejem.

W przypadku desek ryflowanych sprawa szlifowania jest mniej oczywista. Nie wolno tego robić na własną rękę, lepiej jest poprosić o pomoc wyspecjalizowaną w naprawach drewnianych tarasów ekipę.  Jeżeli nie ma potrzeby szlifowania, wystarczy dokładnie wyszorować deski preparatem odszarzającym i pozbyć się brudu zalegającego w rowkach.  Kiedy mamy doczynienia z bardzo uporczywymi plamami z tłuszczu lub rdzy, wtedy nakładamy preparat czyszczący bez rozcieńczania go z wodą. Należy nałożyć odpowiednią ilość na szmatkę i wetrzeć w plamę. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu również, jak we wcześniejszym przypadku, drewniany taras trzeba dokładnie spłukać.

W przypadku tarasów pokrytych powłoką lakierniczą najlepszym sposobem na szybką renowację jest użycie szlifierki. Do początkowych prac stosuje się papier ścierny o większej ziarnistości. Szlifowanie wygładzające wykonuje się papierem o ziarnistości 60-80. Po oczyszczeniu z pyłu, jeszcze przed przystąpieniem do olejowania, deski tarasowe należy zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem do drewna. Ochroni to materiał przed degradacją biologiczną.

Autor: JAF Polska

ŻEL DO USUWANIA SZAROŚCI DREWNA OSMO (6609) - wysoce skuteczny specjalny środek do odświeżania i oczyszczania zszarzałego drewna, pozwala na nowo ukazać naturalny charakter drewna wystawionego na działanie czynników atmosferycznych.

Autor: JAF Polska

ŻEL DO USUWANIA SZAROŚCI DREWNA OSMO (6609) - sprawia, że ciepły, naturalny kolor drewna staje się znowu widoczny. O łagodnym zapachu, ulegający rozkładowi biologicznemu. Objętość: 0,5kg, 2,5kg

KROK 2 - Olejowanie drewnianego tarasu

Olejowanie drewna nie tworzy gładkiej, nieprzepuszczalnej powłoki na powierzchni deski jak lakier. W ręcz przeciwnie, głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je od środka. Oleje mają wiele kolorów i odcieni oraz służą do zabezpieczania drewna rodzimego, jak i egzotycznego.  Efekt końcowy jest bardzo naturalny, powierzchnia desek po olejowaniu jest aksamitnie gładka i o uwidocznionym usłojeniu. Czynność zabezpieczania drewna należy wykonywać raz w roku. Najlepiej jest olejować drewno wiosną.

Olejowanie drewnianego tarasu należy wykonywać za pomocą szerokiego pędzla z twardym włosiem, dostosowanego do szerokości deski.  Jest on również odpowiedni dla powierzchni desek ryflowanych. Do trudniej dostępnych stref przyda się mały pędzel. Drewna nie olejuje się za pomocą wałka.

WARTO WIEDZIEĆ

OLEJ TARASOWY OSMO

OSMO jest olejem do zastosowania zewnętrznego na powierzchnie drewniane. Sprawia, że powierzchnia drewna staje się gładka, łatwa w pielęgnacji oraz nie chłonie wody i brudu. Jest niezwykle wytrzymały, wydajny i łatwy w użyciu. Olej wnika głęboko, reguluje poziom wilgoci i zapobiega pęcznieniu i kurczeniu się drewna. Nie pęka, nie łuszczy się i nie rozwarstwia. Aby ją odświeżyć wystarczy nanieść jeszcze jedną warstwę ( bez szlifowania = bez kurzu!).

Kolor: daglezja, bangkirai, teak, bezbarwny, modrzew, thermo drewno, garapa, massaranduba, bangkirai ciemny, szary, dąb brunatny. Objętość: 0,125L, 075L, 2,5L, 25L

OWATROL AQUADECKS

To penetrująca i wiążąca warstwa wykończeniowa do drewna. Zapewnia elastyczne, bogate i matowe wykończenie na wszystkich gatunkach drewna – w tym drewnie egzotycznym. Aquadecks nasącza, penetruje i stabilizuje drewno, minimalizując pękanie, kurczenie i inne szkody wyrządzane przez wilgoć i światło słoneczne. Zastosowanie - zarówno na tarasy, jak również na elewacje drewniane.

Kolor: miodowy, teak. Objętość: 1L, 5L

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Balustrada balkonowa - jak wykończyć balkon? Jaki...

Balustrada balkonowa to bardzo ważny detal architektoniczny mający istotny wpływ na wygląd domu. Musi...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Drewno na taras. Jakie drewno wybrać do...

Drewniany taras jest modny ze względu na naturalny wygląd, a także prosty montaż. Drewno na tarasie to...

Zielone dachy w domach jednorodzinnych

Coraz bardziej popularne stało się w polskim budownictwie zakładanie ogrodów na dachach. Już nie tylko...