| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Dobudowa tarasu w starym domu. Pomysł na zadaszony taras

Dobudowa tarasu w starym domu. Pomysł na zadaszony taras

Stary dom - wskutek remontu - dzięki dobudowie tarasu otworzył się na otoczenie, powiększył o przestrzeń rekreacyjną – miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Zobacz, jak zrealizowano ciekawy pomysł na zadaszony taras przy wiejskim domu.

Państwo Katarzyna i Franciszek 14 lat temu kupili stary wiejski dom warmiński z 1930 r. Przez dziesięć lat planowali dobudowę tarasu, choć nie wyobrażali sobie, jak powinien wyglądać, żeby nie zepsuć bryły starego domu. Ich przyjaciel architekt Paweł Detko, który jest autorem kolejnych zmian, przyjeżdżał do nich co roku i stale powracał temat nieistniejącego tarasu. Problemem była 1,5-metrowa różnica poziomów między elewacją ogrodową a frontem domu.

Autor: Piotr Czekalski

Proste linie filarów i muru nie kłócą się z bryłą domu. Dach nad tarasem jest pulpitowy, orynnowany, ma łagodny spadek wyprowadzony z krawędzi okapu.

Autor: Piotr Czekalski

Dobudowany taras ma ponad 20 m2, dzięki czemu może pełnić funkcję letniego salonu. Wygodne schody są poprowadzone wzdłuż ścian domu.

Jak dobudowano zadaszony taras? 

Zadaszony taras ulokowano na pośrednim poziomie, trzy stopnie poniżej parteru domu i trzy powyżej gruntu. Poziom gruntu też trochę podniesiono po bokach, by stopnie schodków były łagodne i nie przekraczały 15 cm wysokości. Ogranicza go prosty mur oporowy o szerokości półtorej cegły i wysokości 40 cm (w stosunku do podłogi tarasu).

Dach pulpitowy podtrzymują dwa masywne filary 60 x 70 cm. Konstrukcja składa się z krokwi, które po stronie domu wsparte są na płatwi przytwierdzonej do ściany domu, a od zewnątrz na prostej belce między filarami. Zarówno mur, stopnie schodów, jak i filary są z surowej cegły.

Podłogę tarasu pokrywają ryflowane deski. Nad wejściem zrobiono nadproże z cegły. By całość domu komponowała się z tymi zmianami, dodano cokół z tej samej cegły ciętej na pół i przyklejanej do ocieplenia ze styropianu. Wejście na taras (osłonięte okiennicami) zostało poszerzone na boki – do okna balkonowego po obu stronach dodano dwa przeszklone nieotwieralne skrzydła, po 60 cm szerokości każde.

W efekcie tych zmian wyraźnie powiększyła się przestrzeń domu i otworzył się on na otoczenie. Ceglane filary tworzą ramy dla pejzażu – pól i drzew z lasem w dalszej perspektywie. Jest to najpiękniejsze miejsce w domu. Gospodarzy stale cieszy nie tylko całość, ale i detal – cegła z betonowymi narożnikami, dach nieco uniesiony na metalowych bolcach, filary odsunięte od murków. Ceglane murki są pomyślane tak, że można na nich siedzieć, położyć się, postawić kubek z herbatą czy kieliszek wina. Mają idealną szerokość i wysokość.

Po trzech latach od dobudowy tarasu gospodarze przekonali się, że taras zdecydowanie poprawił bryłę domu. Trudno nawet przypomnieć sobie, jak było bez niego.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.